ساعت ۳:٢٢ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۳۱ تیر ،۱۳۸٢ : توسط : دکتر کریمی

بنام خداوند جان و خرد

در بيابان گر به شوق کعبه خواهی زد قدم

سرزنش ها گر کند خار مغيلان غم مخور

جواب سئوالات

در مورد پوسته شدن دست می خواستم من هم اين مشکل را مطرح کنم. با وجود اينکه هميشه دست کش استفاده می کنم به تازگی کف دستم در قسمت بند انگشت ها و کمی هم در پشت دستم در قسمت انتهای انگشت پوسته می شود و وقتی پوسته ها را می کنم، زبر می شود. دکتر من پماد سيلیکون داده و گفته که درمان طولانی مدت دارد. نظر شما چيست؟ ضمنا آيا صابون مايع برای شستشوی بدن هم توصيه نمی شود؟

برای جلوگيری از پوسته پوسته شدن دستها توصيه ها را بايد رعايت کرد: استفاده از دستکش نخی و لاستيکی - عدم استفاده از صابونهای مايع و اجتناب از تماس دست با مواد شوينده - چرب کردن مرتب حتی با وازلين.

صابون مايع  بسته به نوع پوست فرق ميکند. اگر پوست معمولی تا خشک باشد برای پوست بدن هم خوب نيست.

برای اينکه بتوان از سفيد شدن زودرس موها جلوگيری کرد چکار بايد کرد. قبلا در يکی از متنها گفته ايد که سفيد شدن زودرس موها علاوه بر ارثی می تواند به علت کمبود املاح خونی و ويتامين باشد. چه مواد غذائی را شما پيشنهاد می کنيد که با خوردن آنها از سفيد شدن موها تا حدی جلوگيری کرد.؟

ميوجات و سبزيجات غنی از ويتامين گروه بی هستند که ميتوانند برای سلامت مو مفيد باشند. املاح مس و روی بوفور در گوشت و جگر سياه وجود دارد. محصولات دريائی نيز حاوی مواد مفيد برای سلامت پوست و مو هستند.

من ۳۰ سال سن دارم و ۷ماه است که ازايران خارج شده ام.و در اين مدت ريزش شديد مو دارم وکاهش ان بوضوح ديده ميشود . تار موهها نازکتر وشکننده شده البته من در ارديبهشت ۸۱ از رواکوتن استفاده ميکردم و بمدت دو ماه وبعد قطع کردم در حال حاضر ۵ ماهه باردارم . لطفا من را اهنمائی کنيد .متشکرم.ضمنا شامپو من پنتين است ؟

ريزش مو علل فراوانی دارد در مورد شما هم داروی راکوتانی که قبلاْ استفاده ميکريد و هم حاملگی ميتوانند علت ريزش مو باشند. در اوائل حاملگی ريزش شديد مو داريم ولی با گذشت چند ماه ريزش کم شده و در بعد از زايمان دوباره شروع ميشود. آهن نياز بدن شما در اين دوران زياد است از قرص و يا کپسول آهن استفاده کنيد و از ميوجات و سبزيجات تازه مصرف نماييد.( مسافرت و دوری از اقوام که باعث دلتنگی و اعصاب ميشود نيز در ريزش نقش دارند... شامپو را نميشناسم )

من 21 سالمه و از حدود 15و16 سالگی حلقه کبودی به دور چشمهام ظاهر شده به دکتر هم مراجعه کردم مدتی هم از کرمهای دور چشم مثل اردن و ايوروشه استفاده کردم ولی تغييری ايجاد نشد می خواستم ببينم اين مشکل رفع می شود يا خير؟

کبودی دور چشم ارثی است و در افراد با پوست خشک بيشتر ديده ميشود . با مصرف کرمهای دور چشم تا حدودی روشن ميشود ولی بايد مصرف مداوم باشد . مصرف مايعات زياد نيز کمک کننده است.

صبا ؟ عمل بينی؟

در اين مورد بسته به فرد عمل شونده و عمل کننده دارد. داروی بيهوشی هم مانند داروهای ديگر دارای عوارض خاص خود ميباشد. از معرفی معذورم.

من در قسمت پهلوي رانها و پشت باسنم نقاط ريز و برجسته اي دارم كه پوستم را ناصاف نموده است.بعضي از آنها پوسته سفيدي درونشان است لطفا بگوييد براي برطرف شدن آنها و صاف و يكنواخت شدن پوستم چكار كنم ؟

 اين مشکل بيشتر بعلت خشکی پوست است از لوسيونهای بدن بطور مرتب استفاده کنيد ( بخصوص بعد از حمام ) و از صابونهای گلسرينه بجای شامپو برای شستشوی بدن استفاده کنيد.

 من داراي پوستي گندمي هستم مي خواستم بدانم آيا روشي يا دارويي براي روشن شدن پوستم وجود دارد از كرم هاي روشن كننده هم كه استفاده ميكنم بعد از مدتي پوستم تيره ترو چرب بنظر مي رسد.؟

مهمترين داروئی که به شما کمک ميکند ضد آفتاب است که بطور مرتب در مواقعی که در معرض آفتاب هستيد ( هر سه ساعت ) استفاده کنيد و از کرمهای روشن کننده هم ميتوانيد استفاده کنيد تا اين مشکل حل شود.

 اينجانبان چندين مشکل داريم ۱-خانمی ۱۴ساله که صورتم قرمز با جوشهای ريز می زند.البته درهنگام گرماويا عصبی شدن وحيجان . ۲-پسری هستم ۲۴ساله بدنم خون ساز است اما پوست صورتم ازشادابی خاصی برخوردار نيست وبه رنگ سبزه ويا زرد در می ايد ومچنی لاغراندام هم هستم. ۳-خانمی هستم ۲۸ساله صورتم کک ومک دارد چه کاربايدبکنم با تشکر لطفا من را راهنمايی کنيد؟

۱- بعلت تحريکات عصبی و ترشح زيادی عرق ميباشد با آب سرد صورت خود را بشوئيد. و از ضد آفتاب برای پوست چرب مصرف کنيد.

۲-منظور از خون ساز چيست ؟ شما بعلت زياد کم خونی فقر آهن و يا تالاسمی مينور داريد به پزشک داخلی مراجعه کنيد .

۳- کک و مک بعلت تغييرات هورمونی بدن و تشديد نور خورشيد ميباشد . ضد آفتاب برای پوست شما حيلتی است بطور مرتب از آن استفاده کنيد.

برای از بين بردن اين کک و مکهای موجود ميتوانيد از ليــــــــــزر کمک بگيريد .

تا بعد حق يارتان


 
 
ساعت ۱:٥٤ ‎ق.ظ روز دوشنبه ٢۳ تیر ،۱۳۸٢ : توسط : دکتر کریمی

بنام ايزد منان

ای به زير پوستم پنهان شده

همچو خون در پوستم جوشان شده

گيسويم را از نوازش سوخته

گونه هام از هرم خواهش سوخته

آه ای بيگانه با پيراهنم

آشنای سبزه زاران تنم

آه ای روشن طلوع بی غروب

آفتاب سر زمين های جنوب

آه آه ای از سحر شادابتر

از بهاران تازه تر سيراب تر

عشق ديگر نيست اين اين خيرگيست

چلچراغی در سکوت و تيرگيست

عشق چون در سينه ام بيدار شد

از طلب پا تا سرم ايثار شد

اين دگر من نيستم من نيستم

حيف از آن عمری که با من زيستم

فروغ فرخزاد

جواب سئوالات

درمان شوره يا سبوره پوست سر چيست؟ غير از استفاده از شامپوهای ضد شوره درمان دارويی منظور است ؟

قبلاْ در اين مورد صحبت شده لطفاْ به اينجا مراجعه کنيد

دست راستم همه ش پوست پوست می شه و يواش يواش داره يه لايه از پوستش کنده ميشه ..تمام کف دستم ..پوستم همونجور که قبلا گفتم خشکه و وقتی با مايع ظرفشويی ظرف می شورم خيلی خشک تر می شه ..مرتب هم به دستم کرم می زنم ..علت اين پوست پوست شدن يه دفعه چيه ؟

همان گونه که خودتان اقرار کرده ايد تماس با مواد اسيدی و بازی ميتوانند باعث ايجاد حساسيت تماسی تحريکی  که شايعترين نوع حساسيتهاست شوند. برای افرادی که پوست خشکی دارند اين نوع حساسيت سريعتر بروز ميکند و بايد از دستکش برای تماس با اين مواد استفاده کنند.

قابل توجه خانمهای خانه دار :::: برای شستشوی ظروف و لباس حتماْ از دستکش نخی و لاستيکی استفاده کنيد.... کمتر در طول روز دستها را بشوئيد...اگر پوست شما حساس ميباشد از صابونهای مايع استفاده نکنيد......بعد از هر دست شستن دستها را با يک کرم مرطوب کننده مرطوب کنيد.... از صابونهای حاوی گليسرين استفاده کنيد.... در مواقع ايخاد حساسيت بايد از کرمهای حاوی کورتون تحت نظر پزشک و طبق دستور استفاده کنيد..

من ميخواستم يه راهنمايی بخوام از شما: من می خوام بينيمو عمل کنم شما يه دکتره حاذق سراغ دارين به من معرفی کنين .در ضمن می خوام گونه هامو هم عمل کنم می تونين بگين کلآهزينش چقده ميشه؟

خدا را شکر در اين مورد بيشتر پزشکان جراح پلاستيک حاذق هستند. در مورد گونه ها نوع عمل و پزشک مربوطه در تعيين هزينه نقش دارند . با يک پزشک متخصص مشاوره کنيد.( اين عزيز سئوالی کردند که مثل اينکه تمام پزشکان با يک نرخ کار ميکنند. هنوز برای تعيين حق ويزيت بين پزشکان اختلاف وجود دارد چه برسد به حق عمل !!!! )

تا بعد خدا نگهدار


 
لاله و لادن
ساعت ۳:۱۸ ‎ق.ظ روز شنبه ٢۱ تیر ،۱۳۸٢ : توسط : دکتر کریمی

بنام توانا

مقدمه

انسان موجودي اجتماعي است يعني در اجتماع بدنيا مي آيد در اجتماع بزرگ ميشود و در کل در يک کلمه وابسته به اجتماع است بدون اجتماع فرد نميتواند تمام خواسته هاي خود را برآورده سازد . در کنار بعد اجتماعي بعد فردي وجود دارد که شخص کارهاي روزمره خود را بتنهائي و بدون مشارکت ديگران انجام ميدهد . تصور اينکه شخصي در کارهاي خصوصي از جمله آشاميدن - خوردن - خوابيدن و در يک کلام تمام حرکات و رفتارها بجز نفس کشيدن ( آن هم نفس کشيدن معمولي ) وابسته به فردي ديگر باشد در زبان شايد ساده بنظر برسد ولي در عمل واقعاْ مشکل و دور از ذهن است .

زندگي لاله و لادن و يا لادن و لاله ( در آوردن نام اين دو هم انسان نميداند تقدم را به  کداميک از آنها بدهد ) يکي از اين زندگيها ميباشد که فرد در تمام امور روز مره به هم وابسته است و بدون توافق و همکاري يکي ديگري هيچ کاري نميتواند انجام دهد. ۲۹ سال زندگي به اين منوال براي من که واقعاْ غير قابل تصور است . در اين جامعه جهاني که دو نفر بدون وابستگي فردي نميتوانند در يک خانه همديگر را تحمل کنند چطور دو نفر با سليقه هاي متفاوت و خواسته هاي جدا از هم با مشارکت صد در صد زندگي کنند .
هر چه از صبر و گذشت اين دو موجود خدا بگوييم کم گفته ايم و کاش زنده ميماندند و  زندگي انفرادي آنجور که خود ميخواستند را تجربه ميکردند . افسوس که گلچين طبيعت اين بار لبه هاي تيغش را به طرف اين دو موجود خدا نشانه گرفت و دنيائي را در سوک نشاند. از موقعي که اين خبر تاسف بار اعلان شد همه مردم از دل سوز کشيدن و ناله کردن و از چشمانشان اشک جاري شد. کمتر کسي بود که درباره آنها اظهار نظر نکرد . هر کسي را که ميديدي به طريقي اظهار تاسف خود را بيان ميکرد از کودک ۵ ساله تا پير ۹۰ ساله که من شاهد بودم . همه و همه . کمتر کسي بود که با اين خبر چشمانش خيس نشود  نميدانم چرا ؟ ولي طوري اينها در دلها جا گرفته بودند  که پرپر شدنشان همه را داغدار کرد .

روحشان شاد


 
 
ساعت ٢:٤٤ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱٩ تیر ،۱۳۸٢ : توسط : دکتر کریمی

بنام الله

ای عهد طفوليت من باز تو باز آی

ای دوره عيش و طرب و ناز تو باز آی

سوالی در مورد چربی پوست و مو داشتم من ۲۸ ساله هستم و از سنين بلوغ دارای پوست و موی خيلی چرب هستم.بطوريکه اگر صبح به حمام بروم غروب همانروز موهای سرم چرب شده و صبح بعد اول باید سرم را بشورم و بعد به سر کار بروم.در کل شستشوی روزانه موها مرا کلافه کرده و گاهی اوقات اصلا وقت چنين کاری ندارم.انواع شامپوهای مخصوص موهای چرب؛شامپو روزانه و صابونهای برگردان و.. را هم آزمايش کرده ام ولی هيچيک مفيد واقع نشدند(حتی شامپوهای خارجی)اصولا همين موهای چرب من باعث ريزش زياد مو و ايجاد جوش در پوست سرم نموده و برخی اوقات ايجاد خارش نيز مينمايند.چند بار هم به دکتر مراجعه کرده ام .از لوسيون های تجويزی مثل سلنيوم سولفايد ۱٪ و نيز شامپو زينک هم استفاده کرده ام ولی رضايت بخش نبوده.در ضمن خوشبختانه مو های سرم شوره ندارند و فقط خيلی چرب است.اگر امکان داشته باشد می خواستم از تجربيات و راهنمايی شما بهره مند شوم .

 ترشح چربی توسط بعضی از هورمونها از جمله هورمونهای جنسی تنظيم ميشود. اگر اختلالی در ترشح اين هورمونها بوجود آيد باعث اختلال در ترشح چربی پوست ميشود. داروهائی وجود دارند که ترشح چربی را کم کنند ولی بعلت عوارض بالا اصلاْ مجاز به استفاده نميباشيم. بهترين درمان شستشوی مکرر با شامپو جهت موهای چرب است.

پسری ۱۷ ساله ام که از يکی دو سال پيش صورتم جوش دارد و اين جوش اصلا توی خانواده ما سابقه نداشته .با آن تا حالا ساخته ام و از آنجايی که حوصله درمان طولانی مدت و شست و شو های روزانه رو ندارم هی رفتم سراغ درمانش و دو روز بعدش بی خيال شدم. راه سريع تری وجود نداره؟ يه سوال ديگه هم اينه مو های ما که خانوادگی ميريزه رو نميشه کاری کرد؟

همانطور که خودتان ذکر کرده ايد ريزش موی خانوادگی داريد بايد متذکر شوم که اثرات هورمونهای جنسی در پوست شامل : جوش صورت - ريزش مو بخصوص در جلوی سر - رشد مو در قسمتهای ديگر بدن و همچنين در صورت خانمها - افزايش ترشح چربی  پوست.

افراد مختلف تظاهرات متفاوتی را نشان ميدهند. بعضی تمام علائم و بعضی يکی يا دوتا از علائم را ممکن است نشان دهند و بعضی ها هم ميتوانند عاری از هر گونه از اين علائم باشند.  درمان قاطعی برای از بين بردن جوشهای صورت وجود ندارد و با درمانهای رايج  فقط ميتوان جوشها را کنترل کرد تا از ماندن جای جوش جلوگيری کرد.

ريزش مو بصورت خانوادگی نيز درمان دارد ولی بايد با حوصله آن را ادامه داد.

  با وجود وقت کم در دنيای امروزی اگر بخواهم هم آفتاب بگيرم و هم دوچرخه سواری نمی دانم اولا اصلا اين آفتاب به درد بخور هست يا نه؟ ثانيا با سياه شدن پوست چه کنم و ثالثا اگر بايد کرم ضد آفتاب استفاده کنم بعد از چه مدت آفتاب گرفتن؟ چون از قرار نبايد با کرم آفتاب گرفت. درست؟

يک توضيح در باره کامنت بعدی شما : در اين دنيای وسيع و جمعيت بالا هر کس به نوبه خود مشکلاتی دارد که به گونه ای با اين مشکل خود گذران زندگی ميکند. هر کس وظيفه دارد به همنوع خود تا آنجا که مقدور است کمک کند ولی بايد به فکر زندگی راحت و لذت بردن از زندگی خود باشد. در مورد مهرانه اين موجود خدا که دچار بيماری ميباشد اگر همه دنيا دست از زندگی بردارند بيماری او مداوا نميشود ولی اگر کمکی صورت گيرد اين بيمار ميتواند زنده بماند پس کمک کردن به او مهم است نه غمخواری با او.

پس شما بايد بفکر زندگی راحت همراه با طراوت باشيد و خود را محدود نکنيد چون يک نفر نميتواند از زندگی لذت ببرد فقط بايد برای لذت بردن او از زندگی کمک کنيد.

و اما جواب سئوال : آفتاب برای تبديل شدن ويتامين D به نوع فعال آن نياز است . با استفاده از کرمهای ضد آفتاب مقدار لازم آفتاب برای اين تبديل به پوست ميرسد يعنی هر نوع ضد آفتاب هم که شما استفاده کنيد نميتوانيد از رسيدن تمام اشعه ماوراء بنفش خورشيد جلوگيری کنيد پس با آسوده خاطر و بدون دغدغه از کرمهای ضد آفتاب استفاده کنيد.

من موهای معمولی دارم و مجعد. اما فقط يک قسمت پشت سرم که موهای رويی هستند هميشه وز است. در حاليکه موهای زيری نرم و فر درشت هستند و بدون احتياج به وقت و يا حتی کار زياد می توانم هر طور دلم می خواهد آرايش شان کنم اما آن تکه آنقدر مزاحم است که گاهی دلم می خواهد با قيچی از ته بزنم شان. حتی آرايشگر ها هم عصبانی می شوند. آيا درمانی دارد؟

با توضيحی که داديد به احتمال زياد شما دچار مو خوره هستيد که علت آن برخورد خشن با مو ميباشد يعنی آسيب ميکانيکی باعث آن ميشود. از برس فلزی برای شانه کردن استفاده نکنيد و با ملايمت موها را شانه کنيد نوک موها را بزنيد و از شامپوهای نرم کننده استفاده کنيد و نوک موها را با روغن بادام روزانه چرب کنيد.

رزا خانوم : با جراحی ظريف ميشود جای بخيه را برداشت.

تا بعد حق يارتان


 
 
ساعت ٤:٠٧ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ۱٢ تیر ،۱۳۸٢ : توسط : دکتر کریمی
با ياد خدا دلها آرام گيرد

موهای سرم از خيلی وقت پيش سفيد شدن و اين خيلی عصبيم کرده لطفا بگيد چکار کنم ؟
سفيدی مو در سنين پايين در بيشتر مواقع ارثی ميباشد و درمان قطعی ندارد. ولی در مواقعی جز ارثی ميتوان به موارد زير اشاره کرد : کمبود املاح خونی مثل روی - مس . کمبود ويتامين مثل بيوتين و ديگر ويتامين های گروه بی . اعصاب نيز در سفيد شدن مو دخيل ميباشد به صورتی که بيشتر ناحيه شقيقه دچار سفيدی ميشود.

مو های من لخت و کم پشت است و مدتی است که به شدت دچار شوره سر و ريزش مو شده ام لطفآ راهنمايی ام کنيد
ريزش مو قبلاْ مفصلا در باره اش بحث شده به لينک مربوطه مراجعه کنيد.

در مورد ترکهايی که روی پوست ايجاد می شه بعد از چاق و لاغر شدن می خواستم بپرسم و روش های از بين بردن اونها ؟
پوست دارای فيبرهائی ( الاستين ) است که در مواقعی که حجم بدن افزايش ميابد کش آمده و حجم زياد شده را در خود جا ميدهد . وقتی اين فيبرها به عللی دچار عدم عملکرد درست شوند ( کمبود اسيدهای آمينه ضروری در رژيمهای شديد غذائی . کمبود بعضی از املاح مثل مس . ولی در بيشتر مواقع ارث در آن نقش دارد ) پوست قابليت کش آمدن را ندارد و دچار پارگی ميشود . بعضی از کرمها و ترکيبات و ويتامينهای گروه A & E در جلوگيری آن نقش دارند و تا حدودی باعث بهتر شدن آن ميشوند . بهترين روش برای پيشگيری از اين موضوع کنترل اضافه وزن و چاق شدن ميباشد . يعنی اگر بمرور زمان افزايش وزن پيدا کنيد ديگر اين ترکها ايجاد نميشود.

اگر از اين پمادها فقط برای ۲ هفته استفاده بشه باز هم اين ضررها را که گفتيد داره ؟ من قراره ۲ هفته ازاين پمادها يک شب در ميان استفاده کنم. ( منظور پماد کورتون است )
مدت زمان کم اين عوارض ديده نميشود.

ستاره خانم استفاده کردن تونيک همراه با مينوکسيديل ممانعتی ندارد فقط شما بايد بين استفاده اين دو محلول زمانی بمقدار ۴ ساعت ( حدوداْ ) را رعايت کنيد . لازم نبود تمام ترکيبات اين تونيک را مينوشتی اگر فقط اسم آن را هم ميگفتی کافی بود.

من يه دختر كوچولوي 7 ماهه دارم.به علت اينكه فاصله مهد با منزلمون در آفتاب طي مي شه ديروز براش يه كرم ضد آفتاب مخصوص كودكان ” آردن ” با اس پي اف 30 ‌خريدم. اما الان پشيمونم چون كرم خارجي هم بود ( با 11 هزار تومان اختلاف قيمت !) كار بدي كردم؟ آيا كرم خارجي بهتره ؟ اگر من رو راهنمايي كنيد
از حدود ۶ ماهگی به بعد ميتوان از کرمهای ضد آفتاب استفاده کرد. در کودکان بهتر است از کرمهای مخصوص کودکان استفاده کرد که از ترکيباتی ساخته شده اند که کمتر باعث تحريک پوست ميشوند. ( پوست کودکان بخاطر خواص خودش خيلی حساس است ) . تفاوت اثر کرمهای ضدآفتاب ايرانی و خارجی به اندازه تفاوت قيمتهای آن نيست. گاهی اثر آنها مساوی و گاهی هم ايرانی بهتره بستگی به مارک آن دارد. ( البته چون نوع خارجی تحت کنترل بيشتری است اثرات مطلوب تری دارد - اگر قلابی نباشد ).

آيا ريزش مو از نوع آلوپسی درمان می شود تاکنون راهی برای درمان بيماری پيدا شده است؟ حتما خير!!! علت آن چيست؟ شما چه درمانی را پيشنهاد ميکنيد؟
هر نوع ريزش مو را آلوپسی مينامند. اکثر موارد درمان لازمه وجود دارد. به گمانم منظور شما آلوپسی آره آتا ميباشد اگر اينطور باشه بلی اين هم درمان خاص خود را دارا ميباشد.

يك فكري براي اين موهاي خشك ما كنيد . ژل بيرنگ لاندر كه روزي 2 بار مي زنم و ايوان براي موهاي خشك كافي هست ؟ چه كار كنم موهام نرم بشه ؟ حالت بگيره
برای خشکی مو بايد از شامپو برايموهای خشک استفاده کرد و در آخر استحمام از شامپوی نرم کننده استفاده کرد و نياز به استفاده از ژل بخصوص مصرف زياد آن نيست.

بين انگشتهای پام قاچ قاچ شده البته بدون خونريزی با مصرف داروهائی که دکتر داد هم خوب نشدم به توصيه يکی از دوستان حنا زدم که بهتر شد ولی تا دوهفته پاهام قرمز نارنجی بود با صابون گوگرد دار هم می شورم ولی فقط خارشش رو کم می کنه نمی دونم بايد چی کار کنم لطفا راهنماييم کنيد
حساسيت به جوراب و کفش و استفاده از کفشهائی که روزته کافی برای جريان هوا در داخل آن نداشته باشند باعث تعريق پا و در نهايت ايجاد عفونت قارچی و اکزمای خاص خود ميشوند . همچنين حساسيت به فرشهای ماشينی و موکت نيز از علل ديگر آن است. از جوراب نخی استفاده کنيد . پاها را مرتب شسته و بلافاصله با کرم آن را کمی چرب کنيد.

من دختری ۳۰ سالهام که موهايم از خيلی وقت پيش سفيد شده اند لطفا بگيد چکار کنم ؟
بالای صفحه توضيح داده شد.

من يک پسر ۱۹ ساله هستم. صورتم معمولا سرخ است. دکتر گفت ممکن است به علت آفتاب باشد ولی استفاده از کرم ضدآفتاب و در معرض آفتاب قرار نگرفتن هم اثری نداشته. در ضمن پوست من چرب است. من خودم فکر ميکنم ممکن است به علت فشار خون باشد. همچنين بعضی مواقع مثل موقعی که خجالت ميکشم يا به شدت ميخندم پوستم به شدت قرمز می شود و عرق ميکند. آيا اينها درمانی دارند؟
قرمزی پوست بعلت افزايش جريان خون در پوست ميباشد و کاری هم به فشار خون ندارد يعنی عروق خونی در پوست دارای خون زيادتری هستند که بيشتر بعلت اعصاب رسانی و کنترل عصبی آن است. در بعضی موارد اين امر ارثی ميباشد و گاهی نيز بعلت اثرات آفتاب ميباشد . البته بيماريهای ديگری نيز باعث اين علت ميشوند . شما نياز به معاينه توسط يک پزشک متخصص پوست داريد.

آيا مصرف وازلين برای پوست بدن ( دست ، صورت و ...) ضرری دارد يا نه ؟

مصرف وازلين هيچ ضرری ندارد ولی کسانی که جوش صورت دارند برای صورت نبايد مصرف کنند ولی برای دست مشکلی ايجاد نميکند.

چند سالی است که مارک ژاک آندره کرمهايی را تبليغ ميکند برای از بين بردن هميشگی موهای زائد بدن . ميخواستم بدانم که اين کرمها چقدر مفيد هستند و آيا ضرری دارند يا نه ؟

اين نوع کرم باعث سست شدن ريشه موها ميشود . اگر حساسيتی به آن وجود نداشته باشد بی ضرر است.

مي خواستم ازتون بپرسم آيا امكان جراحي پلاستيك براي كسي كه پلاتين گذاشته و جاي ۳۰ ۴۰ تا بخيه رو پاش هست وجود داره يا خير؟
بلی پلاتين ممانعتی برای جراحی پلاستيک ندارد.

دکترعزيزحدوديکماه قبل بخاطرلکهای قهوه ای که روی بينی تاگونه هام بوجودآمده بودرفتم پيش دکتر(اگرخاطرتان باشد تو وبم نوشته بودم)اين خانم دکتربه من گفتندبايستی کرم ضدآفتاب مرتب استفاده کنم(آردن دادندباspf30)ويه پماددادندبه اسمtretinoinکه گفتند۲شب درميان به اندازه يه لپه روی کل صورتم بمالم(غيرازدورچشم).
پوستهای ايرانی نسبت به تره تينويين حساسيت زيادی دارد و در مواقع لازم که در درمان جوش استفاده ميشود فقط بايد روی جوشهای ريزی که تازه زده شده زد و از ماليدن آن به کل صورت بايد پرهيز کرد. برای درمان لک صورت قدم اول بايد نوع لک را تعيين کرد. علت را يافت و استفاده از کرمهای ضد آفتاب و داروهای روشن کننده است. به يک پزشک متخصص پوست مراجعه کنيد.

به اينجا هم سری بزنيد
محبوبه گلي بود كه در ابتداي بهار زندگي پرپر شد. اميدوارم براي مهرانه دير نشود .آرزوهای کمرنگ ۱۹ سالگی مهرانه فقط در برگهای سفيد دفتر نقاشيش جان ميگيرد .در گذر از لحظه های پر از اضطراب و نگرانی... در جدالی نابرابر با دردها و رنجهايی که در تمامی بهار های زندگيش حضور داشته اند.... مهرانه به دستان معجزه گر تو احتياج دارد و من به دستان معجزه گر تو ايمان دارم... به ديدارش بیا قبل از آنکه خيلی دير شود. يادت باشد روزي‌ همه‌ متعلق‌ به‌ جهان‌ مردگان‌ خواهيم‌ بود. اما مي‌پنداريم‌ مي‌توانيم‌ از دام‌ مرگ‌ بگريزيم‌.هميشه‌ از آينده‌ مي‌ترسيم‌. اما وقتي‌ چشم‌ بر دنيا مي‌بنديم‌ هر آنچه‌ را داشتيم‌ جا مي‌گذاريم‌ و با دست‌هاي‌ خالي‌ مي‌رويم‌. اگر غافل‌ نبوديم‌. امروز شايد نگاه‌ «محبوبه‌» با ما بود. استفاده از گزارش وبلاگ حتی بدون ذکر منبع هم ايرادی ندارد .

از دوستان تهرانی که نياز به مراجعه و معاينه دارند به اينجا و دوستان شيزازی به اينجا مراجعه کنند.

تا بعد حق يارتان
 
جواب
ساعت ۱:۳۱ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ۳ تیر ،۱۳۸٢ : توسط : دکتر کریمی
بنام هستی بخش


آيا به جز روش ليزر راه ديگری برای از بين بردن جای جوش وجود دارد و اگر دارويی وجود دارد لطفا معرفی بکنيد؟
راههای زيادی برای از بين بردن جای جوش وجود دارد که بر حسب نوع پوست و جای جوش انتخاب ميشود . شما بهتر است توسط يک پزشک متخصص معاينه شويد تا بهترين راه انتخاب شود. از جمله : لايه برداری - درم ابرژن (dermabresion) - سالابرژن (salabresion ) ساب سيژن(subcision ) و راههای ديگر...

آقای دکتر يکی از آشنايان ما ظاهرا چند سالی است که دچار تينه آ ورسيکالر ( ماسزيا فور فور) مزمن و مقاوم به دارو است. شما چه درمانی را برای ايشان پيشنهاد می کنيد. ايشان درمان خوراکی را ترجيح می دهند ، آيا گريزئوفولوين را برای ايشان مناسب می دانيد؟
اين يک بيماری سطحی پوست است که توسط يک مخمر شبه قارچ صورت ميگيرد . درمانهای موضعی از جمله کرمهای ضد قارچی و شامپو و داروهای خوراکی در درمان آن تجويز ميشود. تنها داروی ضد قارچی که روی اين مخمر اثر ندارد همين گريزوفلوين ميباشد . از داروهای ضد قارچی ديگر بايد استفاده شود

به دلايل لکه های تقريبا فهوه ای رنگی که بعد از اصلاح زدم دکتر پمادهای هيدروکورتيزون و هيدروکيٍنون داده است برای اولين بار که از هيدروکينون استفاده کردم به کل محلی که جوش داشت زدم در نتيجه پوستم يک مقدار قرمز شده است آيا اين مشکل بر طرف می شود. و همچنين آيا اين پمادها باعث ازدياد موی صورت و زبری مو می شود. استفاده از اين پمادها همزمان با خوردن قرصهای پروژسترون مشکل ساز نيست؟
پوست ما ايرانی ها نسبت به بعضی از داروها حساس است و بايد از اينگونه داروها با غلظت کم استفاده شود که باعث قرمزی نشود . مواظب باشيد . اگر قرمزی و سوزش زياد است بهتر است از آن استفاده نکنيد . حتماْ از کرم ضد آفتاب در روز استفاده کنيد . در بعضی افراد که از نظر هورمونی مستعد باشند هيدروکينون باعث کمی زبری ميشود ولی مهمتر از همه داروهای کورتونی مثل همين هيدروکورتيزون باعث زياد شدن و ضخيم شدن موها ميشود بخصوص که اگر فرد مستعد باشد . همزمانی اين کرمها و داروی پروژسترون مشکلی ايجاد نميکند . در ضمن پروژسترون باعث لک صورت ميشود . توسط يک پزشک متخصص پوست و مو در اين زمينه معاينه شويد .

اگر شما به ايميل ها جواب نمی دهيد پس من دوباره مشخصات آن تونيک را که می خواستم بدانم می توانم به همراه ماينوکسيديل استفاده کنم يا نه، را درهمين جا بنويسم؟
هم به ايميل شما جواب داده خواهد شد و هم در اينجا اول سئوال بکنيد بعد .....

من در اواخر دوران بارداری هستم ، يعنی بين ۹ تا ۱۶ تير بايد ايشون رو تحويل بدم (: اما خارشم بيشتر در دست و پاست و هيچ ضايعه ای هم نداره ، اما وقتی يک دو سه روزی خاروندمشون جاش دونه دونه و قرمز شد ، مثل پوست مرغ ولی خيلی خيلي کمتر از پوست مرغ البته؟
خارشهای پوستی در دوران حاملگی زياد ميباشد و در مواقعی دارای علت خاص و در مواقعی بدون علت مشخص ميباشند . به خارشهائی که بايد توجه شود : خارش گسترده بدن - خارش همراه با ضايعات مشخص مانند پوسته ريزی و قرمزی .ايجاد کهير . تشکيل تاول . جوش و جوشهای چرکی - خارش همراه با علائم داخلی بدن.
در بيشتر مواقع اثرات هورمونی حاملگی علت اين خارشها ميباشد .
شما نگران نباشيد به احتمال قوی ( چون فقط مختصری از خارش شما ميدانم ) خشکی پوست بدليل اثرات هورمونی باعث اين خارس شده اند و شما با مصرف کرمهای مرطوب کننده بخصوص بعد از استحمام و در مواقع خارش بهبودی ميابيد . بعد از زايمان اگر خارش ادامه داشت جهت درمان قطعی و پی بردن به علت آن به يک پزشک متخصص مراجعه کنيد


خارج از وبلاگ : بابا چقدر به اين متخصصهای همکار مريض جمع کنم و قدرم را ندونند
تا بعد حق يارتان