ادامه جوابها
ساعت ٢:٤٧ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٢ مهر ،۱۳۸٢ : توسط : دکتر کریمی

بنام خدا

۱- من با وجود ضد آفتاب دچار لک شدم. چيکار کنم؟

ايجاد لک علاوه بر آفتاب موارد ديگری هم هست که مهمترين آن هورمونهای جنسی ميباشند. ولی چون گاهی با وجود هورمون طبيعی فرد دچار اثرات هورمونی ميشود خيلی نميتوان از آن طريق کمک کرد . چون تشديد تمام اثرات با آفتاب است استفاده صحيح و مرتب ضد آفتاب ( هر سه ساعت و جلو نور مستقيم آفتاب قرار نگرفتن ) خيلی ميتواند کمک کننده باشد.

۲-  ۱/روزی اشتباهی يکی از خالهايم رو به خيال اينکه جوشه کندم که تقريبا اثری از خال نموند که الان دوباره خاله برگشه(البته يه مقدار بزرگتر و برجسته تر)ايا مشکلی برايم به وجود نمياد؟ ۲/شايد تا حالا کسی اين خواسته رو نداشته! من دارای موهای بسيار لخت و صاف هستم ايا امکانش هست که موهام رو مجعد(نه فر!)کنم؟

هر نوع خال که در معرض آسيب و ضربه است بهتر است برداشته شود. اگر تغييری در خال ميبينيد بهتر است آن خال را بوسيله جراحی برداريد ولی نگران نباشيد.------موی مجعد بعلت اثر ژن ميباشد و مادرزادی و بهتر است بگويم ارثی است و نميتوان مو را بطور دائم مجعد کرد.

۳- از چه داروهايی بايد استفاده کنم؟ ((در مورد جوش صورت))

بهتر است حضوری با يک متخصص پوست مشاوره کنيد.

۴-  من خالي داشتم در زير گردن ان را برداشتم اما بد جوري جاش مانده لطفا بگوييد چكار كنم؟

بعضی از قسمتهای بدن وقتی دچار زخم و يا پارگی به هر علتی شوند باعث بجا گذاشتن جوشگاه وسيع و در مواردی باعث گوشت اضافه ميشوند. بهتر است بوسيله جراحی جای جوش را ترميم کنيد که روشهای خاص خود را داراست. با يک پزشک متخصص مشاوره حضوری داشته باشيد.

۵- روی پاهایم به خاطر کفش طاول زده بود و اندکی خونریزی کرد. حالا بعد از آنکه خشک شد. چند لایه زیر پوست قرار دارد و تبدیل به یک لکه شده. به چه صورت باید آن را از بین ببرم؟ ضمنا ممکن است درباره ترک پا هم و نحوه از بین بردن آن توضیح دهید

با مرور زمان مشکل مرتفع خواهد شد فقط مرتب آن را چرب کنيد و از کندن روی آن اجتناب کنيد.

ترک پا بعلت حساسيت و در بعضی موارد عفونت قارچی ميباشد. در مواقع حساسيت بايد از کفش و جوراب مناسب استفاده کرد و روی موکت و فرش ماشينی بدون جوراب و کفش راه نرفت و مرتب آن را چرب کرد. در مواقع عفونت قارچی بايد درمان خاص آن صورت گيرد.

۶- دختر ۵ ساله خوشگلی دارم که چون بینی اش ظاهرا زیاد جرم می گیرد دائم مشغول است! صبح که بیدار می شود بینی اش به تناسب صورتش است و خیال مادرش هم جمع . اما تا دوباره درگیر تمیز کردن بینی اش می شود انگار پوست بینی اش کش می آید و بزرگ می شود. هر چه او را دعوا می کنم و هر روش دیگری کار ساز نشد. آیا ممکن است در تغییر چهره او تاثیر داشته باشد. آیا باید جدی بگیرم و به پزشک مراجعه کنم؟

اگر ادامه يابد ميتواند باعث بزرگ شدن سوراخ بينی و متعاقباْ خود بينی شود . بايد با هر عملی که ميشود از ادامه آن جلوگيری شود.

۷- من مدتی است که ريزش مو دارم و بطوری که پوست سرم ديده می شود البته ريزی موی من ارثی است . من مدت ۲ سال است که از ماينوکسيديل استفاده می کنم . ريزش را کند کرده اما متوقف نکرده . الان ۷ ماه است که از پروفشيا استفاده می کنم و تغيير محسوسی نديدم .آيا هنوز هم به دارو می توانم اطمينان کنم ؟ بهتر تيست که جراحی پيوند موهای پشت سر به جلو را انجام دهم ؟ هزينه ای عمل حدودا چقدر است ؟

مصرف مينوکسيديل و پروپشيا طولانی مدت هست همين که جلو ريزش را گرفته اند اميدوار کننده است. در مورد پيوند مو هم با پزشک متخصص پوست و مو مشاوره فرمائيد.

۸-  مدت دو هفته هستش که عمل بينی کردم چه کارايی بايد انجام بدم يا نبايد انجام بدم تا بينيم فرم خوبی بگيره؟

ترميم عمل جراحی بمدت زمان نياز دارد از دست کاری و در معرض هوای سرد قرار گرفتن اجتناب کنيد.و به توصيه پزشکتان اهميت دهيد.

۹- راستی من شنيدم بعد از پيوند مو تنها ۳۰ در صد موها رشد می کند درسته ؟

بستگی به پزشک پيوند زننده دارد .( با انتخاب صحيح بيمار و موهای پيوندی و محل پيوند ==۸۰٪ )

۱۰- آيا در مقابل نور لامپهای مهتابی هم بايد از کرم ضدآفتاب استفاده کرد ؟

خير . چون اشعه ماورائ بنفش اثرات مضر دارد.

۱۱-  ۱-روی ساق پای من دانه های قرمز رنگی دیده می شود که در حال افزایش است و در ضمن این دانه ها برجسته نیست و مادر من هم همین مشکل را داشته که بعد از مدتی به رنگ تیره و مشکی تبدیل شده و مثل یک لک بزرگ روی ساق پایش دیده میشود ۲- من ۳۳ ساله هستم در مورد از بین بردن خط خنده با لیزر یا چیزی دیگر مرا راهنمایی بفرمایید آیا فایده ای دارد و مدت زمان دوام آن چقدر است .ممکن است مرکز مورد اعتمادی را به من معرفی نمایید؟ آیا در مورد فوتو لیزر چیزی شنیده اید؟ ۳- آیا ورزش ماهیچه های صورت(Facial Face Lifting) در حفظ طراوت و جوانی صورت موثر است؟ ۴- به مدت یکسال و نیم قرص سیپروترون کامپاند(قرصی مشابه LD) مصرف کرده ام و الان حدود ۴ ماه است که آنرا قطع کرده ام و دچار ریزش مو و جوش صورت شده ام .باید چکار کنم؟(با توجه به اینکه من هیچوقت جوش نمی زدم) ۵- علت ورقه ورقه شدن سطح ناخن دست (و به تازگی پا) چیست؟در آزمایش خون هموگلوبین من ۱۳.۳ بوده است.

۱/اين نوع ضايعات بعلت خارج شدن گلبولهای خونی از عروق و در زير پوست قرار گرفتن آنها ميباشد. و اولين کسی که به اين بيماری توجه کرد آقای شامبرگ بود و به نام خودش اين بيماری را ثبت کرد علت آن : اشکال در ديواره عروقی بدليل فشار زياد که در ساق پا به عروق می آيد و آنها توانائی نگهداشتن مواد را در خود ندارند ومصرف بعضی از داروها نيز باعث اين مشکل ميشود مانند آسپرين.               

۲/ از بين بردن چروک بوسيله ليزر ميتواند کمک کننده باشد و در ضمن بدون عارضه جراحی و طول مدت آن در افراد مختلف متفاوت است.( محل سکونت را نگفته ايد که مرکز را معرفی کنم. ) فتو ليزر در حقيقت نوعی ليزر است. در حقيقت تمام ليزرها با فتو کار ميکنند.

۳/ورزش عضلات صورت اگر بدرستی و با ظرافت انجام نگيرد خود باعث چروک صورت ميشوند.

۴/ عدم تنظيم هورمونی ميتواند باعث جوش و ريزش و گاهی موی زائد شود . جوش صورت در هر سنی ( در سنين جوانی ) ميتواند بروز کند. ريزش موی شما ميتواند بعلت قطع دارو باشد.

۵/ورقه ورقه شدن ناخن ميتواند بعلل: کمبود آهن (هموگلوبين قبلی چقدر بوده است ) شستشوی مکرر دست - عفونت قارچی ناخن - و بيماری ناخن باشد - کمبود املاح ديگر خون و کمبود ويتامين و مسموميت با فلزات سنگين از ديگر علل آن ميباشند. به يک پزشک متخصص مراحعه فرمائيد/.

پايدار و پيروز باشيد


 
گذشته ها
ساعت ۱۱:٥٢ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٩ مهر ،۱۳۸٢ : توسط : دکتر کریمی

بنام خداوند جان و خرد

جواب گذشته ها

۱- کناره های بینی ام یا بهتر روی پره های بینی نقاط بسیار ریز سیاه رنگی هست که ظاهرا موهای ریزی در آنها است. به هر وسیله ای حتی با کرم لایه بردار موفق نمی شوم برای همیشه از شرشان راحت شوم. فقط گه گاهی آنهم با تلاش بسیار می توانم یکی را با موچین بکنم.ممکن است راهنمایی کنید.

در جاههائی که غدد چربی پوست وجود دارد اين ضايعات ميتونن ديده شوند. اطراف بينی غدد چربی زيادی دارد. و درست در منافذ اين غدد موها به بيرون راه پيدا ميکنند. نقاط سياه بيشتر مربوط به اکسيد شدن چربيهای ترشحی از اين غدد ميباشد و درمان آن با اسکراب ميباشد.

۲-به من برای ریزش مو سه بار کپسولPantogar (پانتوگار) تجویز شد. حالا حدود سه هفته است آن را مصرف می کنم. می خواهم بدانم تاثیری در برهم خوردن عادت ماهیانه دارد نظیر کم شدن خونریزی یا این مساله منشا دیگری دارد. ضمنا عجیب است که هیچ توضیحی درباره میلی گرم دارو روی بسته نیست و تنها نوشته شده درمان کننده مو و ناخن. محتویاتش هم پنتوتنات کلسیم - کراتین - نیترات تیامین و ... است.

هر داروی مصرفی ميتواند باعث عدم تعادل قاعدگی شود حتی استرس ميتواند باعث عدم تنظيم اين سيکل را باعث شود. در حقيقت اين يک داروی تقويتی ميباشد.

۳- پوست قسمت شرمگاهی همیشه لک های قرمزی دارد که وقتی با هر وسیله ای موهای زائد را بر میدارم تبدیل به جوش های قرمز درشت و گاهی چرکی می شود. می خواهم بدانم می شود با راهنمایی شما خود درمانی کنم؟ و اگر ممکن است لطفا راهنمایی ام کنید که چطور این جوش ها را از بین ببرم

در اين ناحيه ميکروبهای طبيعی که در سطح پوست وجود دارند بوفور ديده ميشود. مهمترين ميکروب که باعث اين جوشها ميشود بنام استافيلوکوک طلائی است و بايد برای آن يک دوره آنتی بيوتيک که روی اين ميکروب موثر است استفاده کنيد. به يک پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنيد.

۴- من چند تا سوال دارم : ۱- منظور از ویتامین دی موضعی برای سیاهی پوست زانو و آرنج این است که هر پماد ویتامین دی ایی را می توانیم موضعی مصرف کنیم؟ ۲- در مورد پیشگیری از پیری و چروک پوست کرم های ضد چین و چروک را توصیه نمی کنید؟ ۳-درمان ریزش مو با ماینوکسیدیل هم دائمی است؟

۱-در مورد ويتامين دی که روی پوست موثر است نوع دی ۳ است يعنی همان کرم داونیکس که در اين موارد استفاده ميشود.

۲-کرمهای حاوی AHA در اين موارد توصيه ميشود . ۳-بله مصرف مينوکسيديل در موارد که ريزش مو ارثی- هورمونی باشد بايد تا مدت خيلی طولانی استفاده کرد.

۵- برای رهايی از شوره سر تا جه مدت بايد از کتوکنازول استفاده کرد؟

شوره سر در حقيقت نوعی حساسيت پوست به مواد تخميری يک نوع مخمر در سطح پوست و مو ميباشد و درمان طولانی مدت و تکرار شونده دارد. البته اگر کتوکنازول مصرف ميشود بايد فقط موضعی آن استفاده گردد و بطور مرتب از آن نبايد مصرف کرد و بايد داروهای اين گروه را با هم سوئيچ کرد.

۶- من برای درمان جوش از کليندامايسين فسفات و رتين-ا استفاده ميکنم و مجبورم زياد در افتاب بروم ايا صورتم لک ميشود؟ برای درمان جوش و به خصوص لک از جه دارويی استفاده کنم که صورتم لک نشود؟

بهترين راه برای پيشگيری از ايجاد لک صورت استفاده صحيح از ضد آفتاب ميباشد. و در صورت تماس با آفتاب علاوه بر ضد آفتاب بايد از تابش مستقيم آفتاب به پوست جلوگيری شود.

با عرض معذرت جوابهای بعدی بزودی داده ميشود.

حق يارتان