ساعت ۱:٥٤ ‎ق.ظ روز جمعه ۱٦ آبان ،۱۳۸٢ : توسط : دکتر کریمی

بنام خدا

۱- من ۳۰ ساله هستم و قبلاٌ از ضد آفتاب آردن با spf46 استفاده می‌کردم بعد نبود تقریباٌ ۱ سال استفاده می‌کردم ولی دو بار درست بعد از استفاده ديدم صورتم خيلی قرمز شده مخصوصاٌ گونه‌ها و از يکی از دوستانم شنیدم که پماد زینک اکسید خیلی توصیه شده به جای ضد آفتاب از اون استفاده کردم دفعه اول خوب بود ولی دفعه بعد باز گونه‌هام قرمز شد مثل جوش زدن ؟

کرمهای ضد آفتاب از ترکيباتی ساخته شده اند که از اثرات مضر آفتاب روی پوست جلوگيری ميکنند. اين ترکيبات ميتوانند روی پوست بعضی از افراد ايجاد حساسيت کنند. زينک اکسيد را برای جوانان بخصوص آنها که پوست چرب و يا معمولی دارند توصيه نميشود چون باعث جوش ميشود. نوع ضد آفتاب را عوض کنيد.

۲- در مورد کاشت مو اون دسته مويی که از پشت سر بر ميدارن جاشون چی می شه موها رو از ريشه برميدارن؟عملش بيهوشی هم داره؟

جای موهائی که برای کاشت مو از پشت سر برميدارند با بخيه ميدوزند و جای آن ديده نميشود. موها را بايد با پياز برداشت تا رشد طبيعی داشته باشند. اين نوع عمل سر پائی است و نياز به بيهوشی ندارد.

۳-من تعدادی لکه قهوه ای روی صورتم دارم به دکتر مراجعه کردم ايشان گفتند که بايد آنها را بسوزانم می خواستم ببينم بعداز سوزاندن جای انها باقی می ماند و اينکه اگر با ليزر برداشته شود بهتر نيست ؟

لکه يا کک و مک و يا زائدهای پوستی ديگر؟ لک نيازی به سوزاندن ندارد و درمان آن با دارو و ضد آفتاب است. ليزر برای لک صورت خوب جواب نميدهد لااقل برای بعضی از پوستها ولی اگر اين ضايعات کک و مک و يا زوائد پوستی ديگر باشد بسته به نوع ضايعه با ليزرهای خاص خود ميتوان آنها را از بين برد.

۴- لبهای من خيلی بزرگ است وفرم خيلی بدی را ايجاد کرده .آيا راهی هست که بتوان لبها را کوچک کرد.مثلا ژل خاصی ؟

لبهای کوچک را ميتوان با تزريق ژل بزرک کرد ولی لبهای بزرگ را بايد توسط عمل آنها را کوچک کرد. به يک جراح پلاستيک مراجعه کنيد.

۵- ميخواستم بدانم که چطور ميتوان در هنگام شيمی درمانی از ريزش شدید مو جلوگيري کرد این بیمار توده در سینه داشته که توده برداشته شده وطوری بوده که سینه را ميتوانستد حفظ کنند ويک چهارم برداشته شده

داروهای شيمی درمانی از داروهائی هستند که روی خيلی از ارگانهای بدن بخصوص آنها که رشد سريع دارند اثر ميگذارند و مو نيز جزء اين گروه ميباشد. داروی خاصی که جلو اين اثر را بگيرد بطور اختصاصی وجود ندارد ولی با قطع دارو اين اميدواری وجود دارد که موها شروع به رشد ميکنند و جای نگرانی نيست.

۶- سالهاست حوالی گردن سينه و زيربغل مادرم دانه هایی گوشتی شبيه گوشت اضافه های بیرنگ بحالت نرم و آویزان رشد کرده است . منهم مدتی است که دچار شده ام فعلا چند نمونه کوچک آن را دارم. چاره چيست ؟ چطور نسلشان را منقرض کنم؟:)

اين ضايعات را که بيان کرده ايد در اصطلاح تگ پوستی ( skin tag ) ميگويند و همانطور که خودتان عنوان کرده ايد ارثی ميباشد و بيشتر در افرادی که کمی چاق هستند و يا استعداد چاقی دارند ديده ميشود. داروی پيشگيری کننده ندارد و راه درمانی آن برداشتن آنها ميباشد. که بوسيله جراحی و يا سوزاندن انجام ميگيرد.

تا بعد حق يارتان


 
جواب
ساعت ۱:۳٧ ‎ق.ظ روز یکشنبه ٤ آبان ،۱۳۸٢ : توسط : دکتر کریمی

بنام خدا

فرا رسيدن ماه مهمانی خدا را به تمام مسلمانان تبريک ميگويم. التماس دعا

۱-من هر چه داروی ضد جوش مصرف کردم و به هر دکتری مراجعه کردم جوشهای صورتم خوب نشد .یک تا دو هفته بعد از عادت ماهانه صورتم جوشهای بزرگ و قرمز ميزند .مشکل هورمونی هم ندارم چون داروی هورمونی هم خوردم اما خوب نشد. چه کنم؟ چند وقت ديگه هم بايد به مجلسی بروم چه کرمی بزنم که لا اقل جوشهايم ديده نشود؟

همانطور که قبلاْ نيز گفته شد ( لينک جوش ) جوش صورت ميتواند به علل اثرات هورمونی که باعث افزايش ترشح چربی ميشود - وجود بعضی ميکروبها در سطح پوست - تغيير در پوسته ريزی در منافذ غدد چربی باشد. درمانهای متنوعی برای جوش وجود دارد که بسته به علت آن بايد درمان صورت گيرد. کسانی که جوش صورت دارند از مصرف هر نوع کرم و يا پمادی که باعث چرب شدن صورت ميشود اجتناب کنند . همچنين از کرم پودر و پن کيک .

۲-در مورد بیماری شامبرگ یکبار به دکتر پوست (دکتر موسوی زادگان در یوسف آباد) مراجعه کردم و او به من گفت که باید نمونه برداری کند و یک چیزی را روی پوست من گذاشت و برداشت و گفت که باید در آزمایشگاه کشت داده شود (هزینه این نمونه برداری را هم جدا حساب کرد)و بعد از حدود دو ماه مرتب میگفت که نتیجه کشت آماده نشده است و من هم دیگر به مطب او مراجعه نکردم.میخواستم ببینم آیا درمانی دارد و یا اینکه فقط میتوان از ادامه آن جلوگیری کرد و یا هیچکدام؟ آیا خطرناک است؟ در آزمایش قبلی هموگلوبین من ۱۲ بوده است. در ضمن من ساکن تهران هستم و متشکر میشوم که مرکز لیزر مورد اعتمادی را به من معرفی نمایید.

بيماری شامبرگ بيشتر درمان نگهدارنده دارد تا درمان قطعی . هيچ گونه خطری ندارد و حتی علائم نيز ندارد فقط در مواردی خارش مختصری دارد. در تهران مراکز ليزر زيادی وجود دارد به اينجا مراجعه کنيد و با دکتر صداقت پيشه مشاوره کنيد.

۳-در مورد جای خال در زير گردن که سوال کرده بودم بايد بگم که من اين خال را ۲ سال پيش برداشتم البته بعدا که مشخص شد اين آقای دکتری که خال من را برداشتن وارد نبودند . به تازگی هم پيش دکتری رفتم که گفتن ديگر نمی شود کاری کرد ولی يک کرم به اسم compositum معرفي كردن و گفتن شايد فايده داشته باشد .البته گفتن ديگه جراحي نكنم كه شايد بدتر بشه . تو رو خدا شما بگين من چكار كنم از اين كرم استفاده كنم يا راه ديگه اي بجز جراحي هم هست

تا جای خال را نبينم نميتوانم در مورد اينکه واقعاْ ميتوان با جراحی آن را اصلاح کرد يا نه . کرمهايی که در اين موارد استفاده ميشود بيشتر برای عملهايی است که جديداْ انجام شده باشد موثر است. با ليزر نيز ميتوان آن را اصلاح کرد البته بايد توسط فرد مجرب صورت گيرد.

۴- من درباره لکه های سیاه کنار بینی پرسیدم که شما جواب دادید با اسکراب درمان می شود. ممکن است درباره این اسکراب توضیح بدهید؟

اسکراب يعنی ساينده . کرمهائی در بازار وجود دارد که حاوی مواد ماسه مانند است که با ماساژ دادن بعد از استحمام که صورت بطور کافی هيدراته شده باعث پاک کردن جرم و چربيهای خشک شده در منافذ غدد  ميشود.

۵- من مدتی دچار ريزش مو شدم حدود يک سال و نيم ميشه فکر کنم به دکتر مراجعه کردم و ايشون محلول تاپيکال سولوشن کلاسيک ۲رو بهم معرفی کردن که بر طبق گفته شرکت توزيع کننده سالهاست توی کلينيکهای مو در کانادا ازش استفاده می کنند و نتايج بسيار عالی ازش گرفته شده و طی تماسی هم که باهاشون داشتم شديدن منو اميدوار کردن < به نظر شما چيکار کنم ؟؟

اول بايد علت ريزش موی شما را پيدا کرد بعد درمان نمد. بعضی شامپوها و محلولهای تقويت کننده در بازار موجود است که تا حدی کمک کننده ميباشند. با اين مارک آشنائی ندارم. به يک متخصص پوست و مو مراجعه کنيد.

۶- من دفعه پیش یادم رفت بپرسم که چرا دوتا از ناخن های من وقتی بلند می شوند کاملا کج می شوند آنقدر که بالاخره می شکنند. آیا با استفاده از این کپسول پانتوگار Pantogarخوب خواهد شد یا مشکل چیز دیگری ست؟

کج شدن ناخن در بيشتر مراقع بعلت تروما ( ضربه ) مکرر ميباشد . قبل از بلند شدن آنها را بگيريد که کمتر در معرض تروما باشند.

۷- روی کرم ضد آفتابی که من استفاده ميکنم نوشته شده که دور چشم نبايد زد . آيا برای دور چشم کرم ضد آفتاب خاصی وجود دارد ؟ و يا کرمهايی وجود دارند که بشه به دور چشم هم زد ؟

اکثر کرمها تحريک کننده هستند و اگر به چشم برسند باعث سوزش ميشوند. چون چشم توسط ابرو و پلک محافظت ميشود زياد در معرض آفتاب نميباشد و اگر بطور مستقيم به خورشيد و يا سطوحی که نور را منعکس ميکنند نگاه نکنيد نياز به ضد آفتاب ندارد . بهترين وسيله برای اطراف چشم عينکهای آفتابی که اشعه ماوراء بنفش را ميگيرند است.

۸- ۱)آيا قرص آکوتان روی جوشهای ناشی از استرس موثر است ؟ روی جوشهای هورمونی چطور ؟ (۲) دور چشم من يک حلقه تيره رنگ در حال شکل گيری است برای پيشگيری از بوجود آمدن آن چه ميتوانم بکنم ( در بين اقوام ما چند نفری همين مشکل را دارند ، اگر اين عارضه جنبه ژنتيکی دارد . در من اين زمينه وجود دارد )

کپسول راکوتان باعث کم شدن و گاهی متوقف شدن ترشح چربی ميشود و شايعترين عارضه آن خشکی پوست و مخاط ميباشد و در بيشتر جوشها موثر است ولی چون عارضه زيادی دارد بيشتر در مواقع شديد بودن جوش و در مواردی که جوش به داروهای ديگر جواب نميدهد استفاده ميگردد. - . همانطور که خودتان نيز گفتيد حلقه دور چشم ارثی است و با کرمهای دور چشم ميتوان تا حدودی در کمرنگ شدن آن کمک گرفت.

۹-  چندين سال است که دچار ريزش مو هستم که در فصول مختلف شدت ان کم و زياد می شود ولی تا بحال هيچ قسمتی از موی سرم خالی نشده و فقط موهايم کم پشت تر شده .ايا درست است که هر پياز مو توانائی ۲۵ بار رشد مو را دارد .يعنی بعد از اين مدت خواهد مرد .ايا کسی که دچار ريزش عمومی سر می باشد و علت ان ارثی هم نباشد می تواند از قرص پروپشيا استفاده کند.

ريزش فصلی مو بيشتر بعلت تغيير در آب و هوا و رفتار انسان ميباشد همچنين کمبود املاح خونی و ويتامين. از موقع تولد تا مرگ پياز مو رشد دارد ولی زياد نميشود و با گذشت سن مقداری از آن کم ميشود ولی زمان معين و رشد محدودی ندارد. پروپشيا فقط در موارد ارثی - هورمونی موثر است.

۱۰- من ميخواستم در مورد کاشت مو سوال کنم ؟به چه نحوی انجام ميشه؟چيزی که تا به حال سوال نشده و من نميدانم اينه که آيا عمل جراحی صورت ميگيره يه نه؟چطوری مو کاشته ميشه؟عوارضی هم داره يه نه؟اگه اين موها بعدآ رشد نکردن چه بايد کرد؟آيا موسسه‌ای ميتونين معرفی کنين؟در مورد هزينه کاشت مو هم اگر بگين ممنون ميشم؟

نحوه کاشت مو به اين صورت است که موهای فرد را از پشت سر توسط عمل جراحی برداشته و در جلو سر بطور دانه دانه ميکارند يعنی در حقيقت نشا کاری. نياز به عمل دارد ولی بطور سرپائی انجام ميگيرد. هر نوع عمل بسته به وسعت و محل ميتواند عوارضی داشته باشد. اگر کاشت مو توسط فرد مجربی صورت گيرد و پوست سر و موها خوب باشند در بيشتر مواقع موها رشد ميکنند. در هر شهرستانی پزشکانی وجود دارند که اين عمل را انجام ميدهند و هزينه آن را نيز پزشک تعيين ميکند.

تا بعد حق يارتان