ساعت ۳:۳٩ ‎ق.ظ روز جمعه ٢۸ فروردین ،۱۳۸۳ : توسط : دکتر کریمی

بنام خدا

عشق صدای فاصله هاست . صدای فاصله هايی که غرق در ابهامند ( سهراب سپهری )

۱- ببخشيد درمان مو خوره چيه ؟؟

با اينکه قبلاْ در باره اين سئوال توضيح داده شده بازم مختصر توضيحی در باره آن ميدهم. در حقيقت مو خوره آسيبی است که فرد به مو وارد ميکند که اين آسيب بيشتر بوسيله برس کردن و سهشوار ميباشد. وقتی مو رشد ميکند هر چه از ريشه دورتر ميشود خشکتر شده و چربيت خود را از دست ميدهد و با کوچکترين آسيب مشکند و يا نوک آن چند شاخه ميگردد. پس بهترين پيشگيری آن عدم آسيب با برس و يا سهشوار ميباشد. موهائی که مو خوره شده: نوک موها را بچينيد و بارامی آن را شانه کنيد از شامپوهای نرم کننده استفاده کنيد و بعد از حمام از روغن بادام جهت چرب کردن نوک موها استفاده کنيد.

۲- ايا تزريق ويتامين(H ,B5 )برای جلوگيری از ريزش مو مفيد است؟

اول از همه بايد علت ريزش مو را پيدا کرد. علل زيادی ميتوانند باعث ريزش مو شوند. در خانمها بيشترين علل ريزش مو کمبود آهن و در آقايان ريزش مو آندروژنيک است. به لينک مو مراجعه کنيد.

۳- ناخن شست پای من از بچگی دو لپه ای رشد می کند (دو ناخن كنار هم - البته ارثي نيست، به علت حادثه)- آيا راهي وجود دارد تا ناخن يكپارچه رشد كند (قبلا يكبار آنرا كشيده ام). در صورت امكان راهنمايي بفرماييدو شماره تلفن مطب تهران را مرقوم نمائيد.

ريشه ناخن در زير ناحيه فوقانی کوتيکول ميباشد هر گونه آسيب به اين ناحيه ميتواند باعث آسيب به ريشه ناخن و بد شکلی ناخن شود به احتمال زياد بافتی در آن ناحيه وجود دارد که باعث جدا شدن و دو قسمتی شدن ريشه ناخن شده است با کشيدن ناخن اين مشکل برطرف نميشود  و بايد ريشه ناخن با عمل جراحی بررسی و درمان شود. مطب من در شيراز است.

۴- من هم مشکل ناخن پا را دارم تمام ناخنهای من کلفت می شوند یا شکننده چرب هم می کنم اما فایده ای نداشته

بايد از نظر بيماريهای ناخن بررسی گردد به يک متخصص پوست مراجعه کنيد. بيماريهای زيادی هستند که باعث تغيير در ناخن ميشوند از جمله بيماريهای داخلی و پوستی و گاهی بيماريهای خود ناخن.

۵- دليل خط خطی شدن و ناهموار شدن طولی ناخن های دست بر اثر چه نوع بيماری ممکنه باشه؟ لطفا در مورد بيماريهای ناخن هم توضيح بدهيد که مثلا اگر پليسه ای شود يا راه راه به چه خاطر است ؟

بيشترين دليل خطوط طولی ناخن بدليل آسيب به کوتيکول يا جائی که پوست به ناخن متصل است ميباشد و دليل آن شستشوی مکرر و عدم چرب کردن دست بعد از شستشو ميباشد و بيشتر در خانمها ديده ميشود و همچنين در افرادی که حساسيت پوستی  به مواد شوينده دارند و از دستکش استفاده نميکنند.

۶- من جوانی هستم که دچار ریزش مو شدم و به توصیه دکتر خود از ماینوکسیدیل استفاده می کنم اما وقتی از این محلول استفاده می کنم ریزش موهام بیشتر میشه یعنی چند برابر میشه که خیلی نگران کننده است آخه آدم وقتی داروئی رو مصرف می کنه انتظار داره که مریضیش بهبود پیدا کنه در صورتی که این محلول با افزایش ریزش مو ، منو تو استفاده ازش ناامید کرده در ضمن باعث شوره در سر می می شود . بسیار متشکرم اگر من را یاری کنید

مصرف ماينوکسيديل در شروع در بعضی افراد باعث تشديد در ريزش مو ميشود ولی در ادامه ريزش مو را بهبود ميبخشد . شما بدون نگرانی آن را مصرف کنيد. فقط در موقعی که پوست سر قرمز شود و يا با مصرف ماينوکسيديل خارش بوجود آيد نبايد از آن استفاده کرد.

۷- ميخواستم بدانم بر روی سر انسان معمولا چند تار مو وجود دارد و فردی که ميخواهد عمل پيوند مو انجام دهد معمولا نياز به کاشت چند تار مو دارد ؟ آيا اين عمل برگشت پذير است ؟ يعنی ممکن است موها دوباره ريزش پيدا کنند ؟

بطور تخمينی روی سر هر فرد يکصد هزار مو وجود دارد و عمر هر تار مو حدود ۱۰۰۰ روز است و هر روز ۱۰۰ تار مو  بطور طبيعی ميريزد. تعداد تار مو پيوندی بستگی به وسعت آن دارد هر چه وسعت محل پيوند زيادتر باشد تار موی پيوندی نيز زيادتر است. موهای پيوندی بدليل هورمونی ريزش ندارند ولی اگر بيماری ديگری بگيرند مثل کچلی و يا بيماريهای ديگری که باعث ريزش مو ميشوند ريزش پيدا ميکنند.

۸- بعضی از موسسات زیبایی ادعا می کنند که سیاهی زیر چشم را با دستگاه از بین می برند می خواستم ببینم تا چه حد معتبر هست و در ضمن عوارضی ندارد؟

هيچ اعتباری ندارد چون سياهی دور چشم ارثی است و مسئول آن ژن ميباشد اگر اين موسسات بتوانند ژن شما را عوض کنند ( لول ) .فقط با کرمهای دور چشم و يا ليزر ميتوان تا حدی آن را بهبود بخشيد ولی دوباره تيرگی با قطع کرم و عدم تکرار ليزر برميگردد.

۹-  من ۲ سوال دارم اول اينکه منافذ پوستم (دو طرف بينی) باز است البته نه زياد . و جوشهای سر سياه که بيشتر روی بينی وجود دارد اگر ميشه منو در اين ۲ مورد راهنمايی کنيد

قبلاْ در باره آن توضيح داده شده است به لينک مربوطه مراجعه کنيد.

۱۰- من يه سوال در مورد كرم ضد آفتاب داشتم. من از كرم svr استفاده ميكنم روي اين كرم نوشته شده كه مقاوم در برابر uva ميباشد اما در مورد uvb چيزي نننوشته مي خواستم بدونم آيا كرم ضدآفتابم را عوض كنم؟

کرمهای ضد آفتاب بسته به مواد تشکيل دهنده آن پوست را از اشعه ماوراء بنفش محافظت ميکنند. کرمهای ضد آفتاب که بصورت spf بيان  شده باشد يعنی محافظ uvb ميباشد يعنی spf معيار محافظتی در برابر uvb است.

تا بعد حق يارتان