ساعت ٢:۱۱ ‎ق.ظ روز پنجشنبه ٢٤ اردیبهشت ،۱۳۸۳ : توسط : دکتر کریمی

بنام خداوند جان و خرد

شنيده ام سخنی خوش که پير کنعان گفت

فراق يار نه آن ميکند که بتوان گفت

سئوالات

۱- مادرم حدودا ۵۰  سال داره و متاسفانه صورتش خصوصا دور چشماش واقعا چروکهاي زيادي داره خواستم ببينم با توجه به پوست خشگش آيا بدون جراحي پلاستيکي راهي براي برطرف شدنشان هست يا خير؟

علل چروک پوست ميتواند بعلت اثرات آفتاب ( اشعه ماوراء بنفش ) - لاغر شدن ناگهانی - و خشکی پوست است يعنی پوستهای خشک سريعتر چروکيده ميشوند و چروک خود را بيشتر ظاهر ميکنند. توصيه : استفاده از کرم ضد آفتاب - استفاده از مرطوب کننده مناسب و کرم دور چشم . برای از بين بردن چروک راههای زيادی وجود دارد  : لايه برداری - ليزر و تزريق ژل و آمپول بوتاکس .

۲- از دوران بلوغ قسمت جلويي سر من شاهد پوسته بوده است که با شامپوها ي درماني مختلف« بطور موقت درمان يافته. اما هربار با قطع دارو«مجدداْ بازگشته. به تازگي که با پوسته پوسته شدن دو قسمت در روي گونه ها همراه شده. نظر شما جهت درمان دائمي اين امر چيست ؟

با توصيف مختصری که گفتيد احتمالاْ شما دچار درماتيت سبوره هستيد. اين درماتيت بصورت مزمن و فصلی ميباشد و با مصرف دارو بهتر و با قطع آن در فصولهای مختلفی بيماری بر ميگردد . درمان قطعی حساسيت زدائی است که در طول زمان انجام ميشود. يعنی بايد با درمان درماتيت بطور مرتب پيش برويد تا بدن شما به ماده ای که حساسيت دارد حساسيت زدائی کند. نميتوان حساسيت را قطعاْ درمان نمود بلکه اين خود بدن است که در طول زمان حساسيت زدائی ميکند.

۳- آيا استفاده از چند کرم مختلف با مارکهاي متفاوت براي پوست ضرر ندارد ايا همه با يد از يک کمپاني باشند مثلا من کرم صورتم اوسرين هست کرم دور چشمم ليراک ضد افتاب هم اردن مي زنم

استفاده از کرمها با مارکهای مختلف هيچ مشکلی ندارد مهم انتخاب کرمهای مناسب است.

۴- بهترين قرص تيروييد چيه؟

بايد نوع بيماری تيروئيد مشخص شود و داروی مناسب بيماری مصرف گردد هر بيماری داروی خاص خود را دارد. بيماری تيروئيد پر کاری - کم کاری و يا بزرگی غده است؟

۵- من يک مرد ۲۵ ساله هستم با ابروهاي پيوسته مي خواستم ببينم که آيا امکان برداشتن بين ابرو به طور مناسب طوري که در ظاهر هم خيلي معلوم نباشد ولي پيوستگي ابرو را بردارد وجود دارد . اگر دارد چگونه

بوسيله ليزر و يا الکتروليز ميتوان اين کار را انجام داد.

۶- كبودي دو جشم من تازكي ها خيلي بيشتر از قبل شده است مي شه خواهش كنم كرمي كه باعث بهبود نسبي ان مي شود را برام بنوسيد البته زير جشمم خطوطي افتاده براي ان جه كرمي توصيه مي كنيد؟

بيشتر کرمهای دور چشم موجود هم برای کبودی و هم چروک مصرف ميشود . کبودی دور چشم يک عارضه ارثی است و با عواملی از جمله استرس - کم آبی بدن و دوره قاعدگی تيره تر ميشود.

۷- من را راهنمايي کنيد که با خال هاي گوشتي صورتم که من را مثل ته ديگ عدس پلو کرده چه کار بکنم؟؟؟

بهترين روش برای برداشتن خالهای برجسته عمل جراحی است.

ايجاد خال جنبه ارثی دارد ولی آفتاب ميتواند باعث بروز آن شود . از کرم ضدآفتاب مناسب استفاده کنيد.

۸-  آيا کرمهايي که ضد آب هستند واقعا مانع رسيدن آب به پوست ميباشند؟ از لحاظ ترکيبيwater proofيعني چه؟ 

کرمها ضد آب تا حدودی از رسيدن آب به پوست مقاومت ميکنند و بعد از شستشو روی پوست ميمانند و با تعريق شسته نميشوند ولی توصيه ميشود بعد از استخر و استحمام ضد آفتاب تجديد گردد. water proof يعنی مقاوم در برابر آب ( با آب شسته نميشود ).

۹- راستي در مورد انواع پوست لينك نداري؟ يادمه قبلا تو وبلاگتون ديده بودم 

انواع پوست

۱۰- من ريزش مو دارم و در ضمن موهام کلآ کم پشت هستن براي همين مسئله به دکتر مراجعه کردم و ايشان داروي موضعي ماينوکسيديل5% دادن + قرص35 diane آيا مصرف اين دارووها اثر جانبي ندارد ؟من شنيدم که اين داروها باعث ميشود که منفذ رشد پياز مو روي پوست باز شده و با رشد کرکهاي اطراف اين مو در نهايت چندين تار مو از اين منفذ رشد ميکنند وبا قطع مصرف اين دارو اين منفذ مجدآ تنگ ميشود در نتيجه اين مسئله باعث ميشود که کرکهاي ضخيم شده +تار موي اصلي بريزند پس در نهايت با قطع کردن اين دارو موها از مقدار اوليه کمتر ميشوند .آيا اين مسئله درسته يا نه ؟ميشه در اين مورد توضيح بدين.در ضمن ميشه بگين داروTRIO_D چيکار ميکنه آخه برا صورتم هم اين دارو را داده.

تمام داروها ميتوانند اثر جانبی داشته باشند و معمولاْ در برشور دارو آنها را ذکر ميکنند ولی تمام عوارض در يک فرد ديده نميشود و ممکن است بعضی عوارض در افراد مختلف بروز کند. در مورد اثر دارو که گفته ايد صحيح نيست و اين داروها باعث کم کردن اثر هورمون دهيدروتستسترون ميشود که در سر باعث نازک شدن مو و در نهايت ريزش آن ميشود و در صورت و بدن اثر مخالف دارد و باعث ضخيم شدن مو ميشود . دارو TRIO_Dيک مارک کرم است و برای لک استفاده ميشود و حاوی هيدروکينون ۲٪ و آلفا هيدروکسی اسيد ۱۲٪ است.

۱۱- در حدود ۱۰ سال پيش با بروز ضايعاتی بر روی سينه و شانه به دکتر متخصص پوست مراجعه نمودم و ايشان تزريق کورتون را توصيه کردند. اگر اسم آن را درست به ياد داشته باشم تريام سينولن بود. پس از تزريق اين ضايعات بزرگ و بزرگتر شده اند و در حال حاضر رشد بعضی از آنها به حدی بوده است که همراه با خارشهای فراوان بوده و زندگی مرا مختل کرده است. سئوال اينجانب اين است که آيا ميتوان به وسيله تلفيق دو ليزر از شر اين اکنه اسکارها رها شد؟

ضايعات پوستی شما کلوئيد است و راههای درمانی آن تزريق همان کورتون و گاهی همراه با کرايو ( يخ درمانی ) عمل جراحی همراه با مراقبتهای ويژه بعد از عمل و در بعضی مواقع ليزر هم در درمان استفاده ميشود با يک متخصص پوست مشاوره کنيد.

تا بعد حق يارتان