ساعت ۱:٤٧ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٩ فروردین ،۱۳۸٥ : توسط : دکتر کریمی

بنام خدا

۱- مصرف آ اچ آ 15 و تره تینویین به صورت یک شب در میان مشکلی ایجاد میکنه؟
خير ولی اگر با مصرف هر کدام سوزش و قرمزی ايجاد شد بلافاصله بشوييد.
۲- ميخواستم بپرسم خوردن اکليل کوهی در بزرگ کردن سينه تاثير دارد؟ شما در همين پست اخيرتان ذکر کرديد که کرمهای گياهی استروژن دارد و ماساژ دادن آنها روی پوست بايد با تست باشد ولی خوردن اکليل کوهی چطور آيا مفيد است يا عوارض دارد؟

برای بزرگ کردن سينه بايد استروژن گياهی به موضع ماليده شود البته بعضی از اين استروژنهای گياهی بدليل وجود مواد ديگر در گياه غير قابل جذب ميشوند. خوردن اين گياهان بصورت عمومی اثرات استروژن را داراست.
۳- من ۲۲ سال دارم و خیلی وقته که یه لکه هایی شبیه جوش ولی سفت و سفید رنگ روی لب و آلت تناسلی ام ایجاد شده و به مرور زیاد می شه می خواستم بدونم اینا چی هستن و راه درمانشون چییه. آیا همون برفکه دهانه.
با توصيفی که کرديد به احتمال زياد زگيل تناسلی است. درمان با داروهای موضعی و يا کرايوتراپی(يخ درمانی) و يا روشهايی مثل ليزر و يا کوتر می باشد.
۴- 1.برای یک پوست سبزه و خشک که بسیار نسبت به نور آفتاب حساسه چه کرم ضد آفتابی رو پیشنهاد می کنید؟"با ذکر مارک لطفا"(تا امروز کرم های گوناگونی رو امتحان کردم اما در روزهای آفتابی همگی بی تاثیر بودند!با توجه به اینکه پوست صورت من بسیار زود عرق می کند) 2.بیش از 11ماه است که موهایم به شدت دچار ریزش شده اند.موها باریک و تا حدودی دارای پیچ و تاب غیر معمول شده اند.گاه و بی گاه از قرص آهن استفاده میکنم.مصرف برنج را به علت رژیم کاهش داده ام و تا حدودی دچار استرس هستم.آیا برای درمان ریزش موها راه حلی هست تا به صورت اول برگردند یا نه؟
پوست شما چون خشک است بهتر است از ضدآفتاب برای پوست خشک که چرب هستند استفاده کنيد. ايرانی و خارجی زياد از نظر اثر تفاوتی ندارند و يا لااقل به تناسب قيمت بهتر است از نوع ايرانی مصرف شود ولی در بعضی موارد برخی مارکهای ايرانی و يا خارجی به پوست افراد سازگاری ندارند که بايد نوع خاص که به پوست سازگاری دارند مصرف شود. ريزش مو ميتواند بدلايل گوناگون باشد که بايد با تشخيص علت آن را درمان نمود. با تشخيص نوع ريزش و مصرف داروهای خاص شما به موهای قبلی ميرسيد.
۵- بنده 22 سالم است و ریزش مو دارم ایا میتوانم قرص اسپیرونولاکتون مصرف کنم و ایا عوارضی دارد یا خیر و به نظر شما من از چه دارویی مصرف کنم بهتر است؟
اول از همه بايد علت ريزش مو را پيدا کرد بعد اقدام به درمان نمود. گاهی با مصرف خودسرانه دارو شما نه تنها اثری از دارو نمی بينيد بلکه باعث عوارض داروئی ميشويد.
۶- مدتيه که جوشها و کورکهای چرکی و بزرگی در ناحیه تناسلی میزنم.حتی بعضی هاشون مثل یه غده کوچیکندو سر ندارند. من با توجه به اینکه سرطان رحم در بین اقوام نزدیکم سابقه داشته میترسم این جوشها و کورکهای چرکی نشونه های بیماری باشه واسه همین هم ميترسم برم دکتر. ميشه بگيد علت چيه و چکار بايد بکنم؟ در ضمن من ۲۷ سالمه و يک بار زایمان داشته ام.
اين جوشها ميتواند بعلت عفونت قارچی و يا ميکروبی باشد و گاهی حساسيت به لباسهای زير باشد و يا يک عرق سوز ساده که عفونی شده اند. اصلاْ نگران نباشيد و به يک متخصص پوست و مو مراجعه فرماييد.
۷- dastgahhayi hast dar bazar ba esmeh epilasiyoneh daem, marakezeh ziyadeh zibayi ham az jomle khatoon tabligheh on ro mikonan( albateh nemikham tabligheh hich moaseseh ya foroshgahi ro bokonam.)tebgheh gofteyeh in moasesat bad az estefadeyeh 3 ela 5 jalaseh ba faseleh hayeh monazam,risheyeh mohayeh zaed ro kamelan az beyn mibareh.va darayeh mahlolhayeh tazeef konandeyeh besyar ghavi mibashad.hala soaleh man ineh ke aya gofteyeh in moasesat rajeh be inke tebgheh dastor mohayeh zaed barayeh hamisheh az beyn mireh vagheyat dareh??? va shoma in harf ro taeed mikonid?? va agar vagheyat dareh fargheh epilasiyoneh daem ba leyzer barayeh az beyn bordaneh mohayeh zaed barayeh hamisheh chiyeh??   yek soaleh digeh ham dashtam, barayeh lakht kardaneh moha cheh shampooyi ro pishnahad mikonid, va aya emkaneh taghireh halateh mo be toreh daem va hamishegi ba amal ya daro, vojod dareh?
بيشتر تبليغ است تا واقعيت. چون با اپيلاسيون ما موها را از ساقه ميکنيم و البته در نزديکی ريشه و وقتی مو در اين ناحيه کنده شود پياز از بين نرفته و امکان رشد مو وجود دارد. در بعضی ها با تکرار اين عمل موها نازک ميشوند مثل بند و يا موم انداختن ولی در بعضی افراد با اين عمل حتی موها بعلت تحريک رشد بيشتری ميکنند و ضخيمتر هم ميشوند. پس با اين روش در طول اين زمان نمی توان انتظار زيادی داشت. با ليزر ما موها را در پياز مو ميسوزانيم و گاهی بدليل سوزانده شدن ناقص تا مدتی مو رشد ندارد ولی بعد از مدتی مو دوباره رشد ميکند و عيب ديگر اين است که ليزر فقط موهای مشکی که حاوی ملانين است را از بين می برد و موهای روشن و نازک را از بين نمی برد و اين موها بعد از مدتی بدليل اثرات هورمونی ممکن است تيره تر و ضخيم شوند. ولی موهايی که بوسيله ليزر بطور کامل از بين ميروند ديگر رشد ندارند يعنی پيازی ديگر وجود ندارد.. شکل موهای بدن مربوط به سطح مقطع آنها است موهايی با سطح مقطع گرد موهايی لخت و موهايی با سطح مقطع مثلثی شکل موهای مجعد هستند. حال هر چه مو سطح مقطع گرد تری داشته باشد موی لخت تر و هر چه مثلثی باشد فر تر می باشد. اين شکل موها ارثی است و غير قابل تغيير البته با افزايش سن اين موها ميتوانند تغيير پيدا کنند ولی بوسيله دارو و يا روش خاصی نمی توان اين موها را تغيير داد. با پيشرفت علم ژن درمانی شايد بتوان اين عمل را انجام داد ولی اکنون خير. البته بطور موقت اين عمل بوسيله گلت زدن مو انجام ميشود.
۸- دختری ۲۸ ساله هستم و مشکل من خارش شدید بدنم بعد از از بین بردن موهای زاید بدنم است که این خارش روزها ادامه داشته و در شب تشدید می شود به گونه ای که باعث خونریزی تمام قسمتهای بدنم و ایجاد زخمهایی بر سطح بدن می شود لازم به توضیح است که من از هر وسیله ای برای از بین بردن موهای زاید بدنم استفاده می کنم (موم -تیغ و اصلاح با نخ اصلاح و یا استفاده از اپی لیدی) در همه این موارد مشکل فوق ایجاد می شود با توجه به اینکه توانایی استفاده از لیزر یا اپیلاسیون دائم را ندارم چگونه میتوانم مشکل فوق را برطرف کرده ؟و ایا ایجاد این زخمها مشکلی ندارد؟ و چرا اصلا بوجود می آیند؟
پوست شما بسيار حساس است. هر آسيبی که به پوست شما برسد باعث التهاب و قرمزی ميشود و هر التهاب ميتواند خارش بياورد. شما بهتر است بعد از اصلاح از کرم بعد از اصلاح هر سه ساعت استفاده کنيد اگر بهتر شد که خوب و گرنه بهترين روش ريشه کردن اين موهاست.
۹- مدت ۶ ماه است که از آ اچ آ استفاده می کنم . همه ميگن پوستم صاف و خوشرنگ شده ... دو سوال دارم ۱- مصرف بيش از ۶ ماهه اين کرم ها باعث آسيب به پوست نمی شه ؟ ۲- آيا اين درسته که بهتره توی فصل گرم از اين کرمها استفاده نشه ؟
محدوديتی در مصرف نداريم ولی اگر به نتيجه رسيديد هر شب استفاده نکنيد بلکه يک شب در ميان و يا هفته ای دو بار استفاده کنيد. در فصول گرم اگر در روز بطور مرتب ضدافتاب بزنيد مشکلی نيست.
۱۰- من مدت يکسا له که ريزش مو دارم تمام قسمتهای سرم حتی اطراف وبشت سرم کم شده درضمن موی تمام قسمتهای بدنم خيلی کم است داي وعموهای من بعضی ريزش دارند وبعضی ندارند اگر هم دارند بعد از ۴۵سالگي شروع مي شود وبرادرهايم که۴۶ساله هم دارم هيچ مشکل کم موي ندارند من حدود ۸ماه که از ماينوکسيديل۲٪وسولفات روی وفيناسترايد استفاده می کنم می خواستم بدانم مشکل من هورمونی است(دراین مورد هیچ ازمایشی نداده ام) ولطفآ علائم کيست تخمدان را هم بفرمايید با تشکر ۲۱ساله ومذکر.
علائم ريزش مو در يکی از افراد خانواده البته بصورت طاسی نشان دهنده نوع هورمونی آن است ولی صد در صد صدق نمی کند. عوامل ديگر ريزش مو بايد بررسی شود. کيست تخمدان در خانماست. وجود موهای زائد در بدن خانمها. عدم تنظيم پريود و ريزش موی جلو سر و همچنين جوشهای مقاوم به درمان از علائم آن است.
۱۱- من ۲۳ سالمه و دانشجو هستم پوست سفید و چربی دارم و به خاطر جای جوشها در صورتم می خوام از آ اچ آ ۱۵٪ آردن به مدت سه ماه یا هر مدتی که جواب بگیرم استفاده کنم حالا دو تا سوال دارم ۱- در بروشور آ اچ آ آردن نوشته پوسته پوسته شدن و قرمزی پوست از اهداف درمانی هست آيا اين قرمزی و پوسته پوسته شدن در حين مصرف تا حدی هست که نتونم بيرون يا دانشگاه برم ؟ منظورم اينه که در حين مصرف خيلی اوضاع صورتم ناجور می شه ؟ ۲- من شنيدم با مصرف آ اچ آ پوست بهش عادت می کنه و اگه ديگه نخوام ازش استفاده کنم ( بعد از مدتی که نتيجه گرفتم ) پوستم بدتر از قبل می شه و همیشه بايد از آ اچ آ استفاده کرد تا پوست اوضاع خوبی داشته باشه . شما اين مسئله رو تاييد ميکنيد ؟ اگر نه آيا من می تونم بعد از پايان دوره مصرف آ اچ ا رو کنار بزارم و برای پوستم مشکلی از بابت قطع مصرف پيش نياد ؟
اگر با مصرف آ اچ آ قرمزی واضح و سوزش ديده شد بايد بلافاصله صورت را بشوئيد و شب بعد دوباره استفاده کنيد. نبايد با مصرف بگذاريد پوست زياد قرمز شود. پوسته ريزی مشکلی نيست چون بايد لايه برداری صورت گيرد. عادت کردن را قبول ندارم ولی پوستی که جوش دار و حاوی جای جوش و کک و مک است در هر زمان اگر مراقبت شديد صورت نگيرد می تواند اين عارضه ها را نشان دهد و اگر با اين دارو صورت خوب شد و با قطع آن دوباره اين علائم برگشت از قطع اين دارو نيست بلکه از خاصيت خود پوست است. با مصرف اين دارو حتماْ از ضدافتاب مناسب بطور منظم استفاده کنيد.
۱۲- سوال من درباره‌ی جوشهای صورتم هست. من بيست و چهار سالمه و هر ماه چند روزی قبل از سيکل ماهيانه يک جوش روی صورتم ميزنم خود جوش ده روزی روی صورتم ميماند( تقريبا هميشه روی چانه ام و جدودآ در يک محل خاص ُ‌گاهی هم پشت لب يا روی پيشانی ام) خيلی کم اتفاق می افتد که به جوشهايم دست بزنم اما تقريبا هميشه چند ماهی طول ميکشد تا جای جوش از روی صورتم برود. برای همين هم هميشه پنج شش تايی جای جوش روی صورتم هست . از آنجايی که پوستم به طور کلی خيلی شفاف و روشن است اينها خيلی به چشم ميآيند راهی وجود دارد که جوش نزنم . در ضمن هورمون تستسترونم در محدوده‌ی طبيعی است( ۶ از رنج بين ۰ تا ۱۲) رژيم غذايی ام هم تقريبا عالی استُ در نود درصد غذاهای مصرفی ام خام خواری و ميوه خواری می کنم .راستی من بیست و سه سالمه و تقریبا سه چهار ساله که هیچ جوش دیگری جز جوشهای قبل از پریودم نمی زنم ، مگر اینکه در مورد غذا خیلی ناپرهیزی کنم .تستهای هورمون هم برای پزشک متخصص غدد داده ام:  LH=5.4 . F.S.H=4.7.Prolactin =14 Testosteron =0.6
گرچه هورمونهای شما در رنج نرمال است ولی گاهی پوست به همين مقدار نرمال نيز حساس است. و اين جوشها از اثرات هورمونی می باشد. و اينکه اين جوشها تا مدت زيادی روی پوست شما می ماند و همچنين لکه های آن بخاطر نوع پوست شما است و احتملاْ پوستی سبزه داريد. اين نوع پوستها التهاب کم را بزرگ نشان ميدهند و لکه های التهابی بمدت طولانی تری روی پوست می ماند. اگرچه در اينجا بطور قطع نمی توانم نظر دهم ولی به احتمال زياد شما نياز به هورمون درمانی داريد.
۱۳- من یکماهی است که به دستور پزشک قرص لوو تيروکسين ۱۰۰ مصرف می کنم. در مجموعه‌ی داروهای ژنريک ايران يکی از عوارض اين دارو را لاغری نوشته اند. آيا اگر مانند سابق غذا بخورم لاغر می شوم يا اين عارضه تنها برای بعضی ها اتفاق می افتد/ آيا راهی وجود دارد که لاغر نشوم ؟
اين دارو چون اثراتی روی متابوليسم بدن دارد باعث افزايش سوخت و سوز بدن ميشود باعث لاغری ميشود. چنانچه با شروع درمان ديديد لاغر ميشويد يعنی رژيم کنونی کافی نيست و بايد غذای بيشتری مصرف کنيد. هر روز وزن خود را چک کنيد.
۱۴- من به دليل مصرف راکوتان لبم خشک ميشه و دکترو يه پماد داده چربش کنم ولی لب من کمبود رطوبت داره نه چربي و وقتی چربش ميکنم هم باز اون زير احساس خشکی داره و نمی تونم راحت لبم رو حرکت بدم مثلا بخندم. احساس کشيدکی پوست رو در ناحيه لبم ميکنم.
از عوارض اين دارو خشکی پوست و مخاط است و با مصرف آن بايد از مرطوب کننده قوی استفاده شود. پماد با چربيت بالا باعث جلوگيری از دست دادن رطوبت پوست ميشود. البته بهتر است از کرمها و يا پمادهای چرب و همچنين مرطوب کننده استفاده شود. گاهی پوست نيز شديداْ خشک ميشود که نياز به مصرف کرم چرب و مرطوب کننده پيدا ميکند. اگر با اين پماد بازم مشکل داريد به پزشک خودتان مراجعه کنيد.هر پزشک مسئول بيمار خودش است. يادآوری با مصرف اين کپسول بايد بطور مرتب خون چک شود بخصوص چربی ساده و کلسترول.
۱۵- من الان ۵ ماهه که roaccutane مصرف میکنم و دیگه حتی یک جوش هم نمی زنم. مشکلم اینه که لبم خشک میشه و اونارو چرب میکنم. ولی نا خواسته دور لبم هم به هر حال چرب میشه. الان یکا دوتا جوش خیلی کوچیک زیر لب پایینم زدم (نمی دونم به خاطر چرب کردن یا نه) و از اونجایی که نمی خوام این اتفاق برای لب بالام بیفته بالای لبم رو همش میشورم ولی حالا خشک می شه و میسوزه. نمی دونم اگه بشورم خشکی میزنه و زخم میشه و اگه نشورم چرب میشه و ممکن جوش بزنه. آیا اصلا چرب شدن پوست باعث جوش میشه؟
در اين مورد چرب شدن باعث جوش نمی شود. مرتب لبها را چرب کنيد. بهتر است پوست خود را با يک مرطوب کننده فاقد چربی مرطوب نگه داريد چون گاهی خشکی زيادی پوست باعث جوش ميشود.
۱۶- mikhastam beporsam, avarezeh, ghorshayi ke baeseh az bein raftaneh selolhayeh rangdaneh sazeh post va dar natijeh sefid shodan post mishan be toreh kholaseh chi hast?(albateh dar sorati ke ghors ha zireh nazareh pezeshkeh marboteh basheh va masrafeh onha ba contoroleh daghigh sorat begireh.) va mikhastam bedonam zireh nazareh har pezeshkeh posti misheh in kar ro kard ya in ke bayad hatman motekhases basheh, mitonam zireh nazareh va contoroleh shoma masraf konam? va be toreh koli be cheh pezeshki morajeeh konam?va agar momken hast dar moredeh toleh doreyeh masraf va meghdareh on toziheh mokhtasari bedid؟
داروهای روشن کننده موضعی هستند و خوراکی نيستند. البته داروهای خوراکی نيز وجود دارد ولی بسيار خطرناک هستند و مجاز برای مصرف نيستند. بهتر است از ضدافتاب و داروهای روشن کننده موضعی و ويتامين استفاده شود. بهتر است تحت نظر يک متخصص پوست باشيد.
۱۷- من زیاد شنیدم که استرس روی ریزش مو تاثیر داره؟ ولی معنی درست استرس رو نمی دونم.میشه کمکم کنید و اینکه آیا کلسیم پانتونتات ضد استرس هست و مصرفش هر روزه؟
هر گونه اضطراب و يا فشار روحی و يا حتی افسردگی استرس گفته ميشود و باعث ريزش مو ميشود. خير اين يک داروی کلسيم است. بسته به نوع استرس و فشار روحی داروهای خاصی وجود دارد که زير نظر روانپزشک و يا پزشک مربوطه دارو تجويز ميشود.
۱۸- من ۱۹ سالم است و پوست صورتم خيلي جوش ميزنه لطفا يه راه حل عملي و مناسب به من ارائه بديد؟
در اين سن جوش زدن يک امر طبيعی در افراد زياد است و بايد بر اساس نوع و شدت جوش و همچنين نوع پوست داروهای خاصی برای حفظ پوست تجويز شود.
۱۹- من ۱۸ سالمه و در کل پوست خيلی چربی دارم هم پوست سرم خيلی چربه و هم صورت و به همين خاطر صورتم جوش زياد ميزنه البته ۴ ساله اين شکلی شده برای جوش های صورتم از اريترومايسين موضعی استفاده می کنم تا حدودی در کم کردن جوش هام تاثير داشته ولی پوست صورتم هنوز چربه و موهام ريزش دارن و پوست سرم هم با خاريدن پوست پوست ميشه حتی بعد از حمام وقتی موهام خشک ميشن شوره دارن ..راهی برای درمان چربی و شوره و ريزش موم وجود داره؟ازمايش هورمون های تيروئيد و جنسيم هم نرمال بوده ..(ترجيحا اگه دارويی هست خوراکی نباشه) علاوه بر اون پوست خيلی حساسی دارم و حتی کرم های ضد افتاب بدون چربی هم باعث التهابش ميشه برای همين معمولا دور چشمم ورم کرده يعنی هر عامل گردو خاک و خارجی باعث التهابش ميشه برای اين هم درمانی هست؟
در سنين نوجوانی و جوانی بدليل تاثير هورمونهای جنسی روی غدد چربی پوست ترشح اين چربيها افزايش می يابد که اين تاثير را بيشتر هورمون آندروژن و يا تستوسترون دارد. در پوست بعضی افراد اين تاثير افزايش بيشتری نسبت به ديگران دارد. عوامل ديگر جوش از جمله پوسته ريزی ناقص در منافذ غدد چربی و وجود بعضی ميکروبها باعث جوش و التهاب اين جوشها ميشود. من توصيه ميکنم هورمون آندروژن و کيست تخمدان را بررسی کنيد و از داروهای رايج جوش استفاده کنيد.
۲۰- سوال اول : دکتر روی شونه های من جوش میزد من از اریترومایسین استفاده کردم ۹۰٪ برطرف شد . اما ۱۰۰٪ از بین نمیره . یکسری بوجود میآد که نه خیلی ملتهبه نه چرکی ... فقط قرمزه . من فقط از اریترومایسین استفاده می کنم . چون ریزش مو دارم نمی خوام از چرک خشک کن خوراکی استفاده کنم . چون مثل شنیدم روی داروهای ریزش مویی که می خورم تاثیر بدی داره . چه محلول موضعی دیگری را پیشنهاد می کنید ؟ الان ۳ ماهه دارم از اریترومایسین استفاده می کنم و ۹۰٪ مشکلم حل شده اما یکماه نه زیاد میشه نه کم . همین رو ادامه بدم ؟ سوال دوم .دکتر کلسیم پنتونات روزی یدونه برای موها خوبه ؟
ريزش مو و اين جوشها رابطه نزديکی با هم دارند. با مصرف داروهای ضد هورمونی هر دو مشکل شما حل ميشود به يک متخصص پوست مراجعه فرمائيد. برای از بين بردن بعضی جوشها نياز است از آنتی بيوتيک استفاده کنيد و اين دارو روی ريزش مو تاثيری ندارد. قرص کلسيم پنتونات تاثيری روی رشد مو ندارد و فقط برای استحکام استخوان مفيد است. البته اگر بدون کنترل مصرف شود و فرد مستعد باشد باعث سنگ کليه ميشود.
۲۱- در چانه من بر اثر ليزر درمانی برای موهای زائد و دوز بالای اشعه مدتها پس از اینکار جای سوختگی به صورت قرمزی باقيمانده. به نظر شما برای از بين بردن اين قرمزی از چه دارو يا پمادی می تونم استفاده کنم؟
کرمهای خاصی وجود دارد که بعد از ليزر مصرف ميشود. جه مدت است که ليزر کرديد؟ درجه ليزر برای پوست شما مناسب نبوده و بعد از ليزر هم مراقبت خوب انجام نشده است. از کرم درماليبور آ درما و يا بيافين و يا سيکاموزای لوتسين استفاده کنيد. همچنين از ضدافتاب بطور منظم و مرتب استفاده کنيد.
۲۲- من بر خلاف مو های چربم .پوست صورت خشکی دارم و هر وقت از حمام میام بیرون باید به پوستم مرطوب کننده بزنم. ولی بهر حال دو چین در دو طرف دهانم افتاده که با توجه به ۲۳ سالگی من دوست ندارم باشه . آیا کرمن لایه بردار را توصیه می کنید؟ در کل این کرم به چه مصارفی می رسد؟
اين شيار را با ليزر و يا تزريق ژل و يا ميکرودرم ابرشن ميتوان از بين برد و با کرم زياد نمی توان به آن کمک کرد همچنين خشکی پوست باعث چروک ميشود. از کرمهای ترميم کننده و يا ويتامين ايی و همچنين ضدافتاب مناسب پوستتان استفاده کنيد.
۲۳- شما فرموده بودید که استمنا در ریزش مو نقشی ندارد حالا من می خواستم بپرسم که مگر این عمل باعث خارج شدن املاح و ویتامینها از بدن نمی شود و این به طور غیر مستقیم روی پوست و مو که به ویتامینها و املاح وابسته هستند تاثیر نمی گذارد؟ دیگه اینکه با توجه به تجربه شما در مواجهه با بیمارانتون مصرف قرصهای معمول در این بیماری اگر دیر باعث رویش موی سر بشه حداقل می تونیم امیدوار بشیم که اینائی که داریم دیگه نریزه.
ببينيد مقدار املاح و ويتامينها که اين طريق خارج ميشود ناچيز است تازه همين مقدار در يک سکس واقعی هم خارج ميشود. افرادی که ميل جنسی زياد دارند بيشتر در معرض خطر ريزش مو هستند چون هورمون آندروژن هم باعث افزايش ريزش مو ميشود و هم ميل جنسی را افزايش ميدهد. البته اين صد در صد صدق نمی کند.
۲۴- سوال من از شما اینست که آیا قرص اسپیروتولاکتون هم مثل سولفات روی و پرو فشیا مصرف دائم و هر روزی دارد ؟
اين داروها تا موقع رسيدن به نتيجه استفاده ميشود و بعد مقدار آن را در طول زمان کاهش ميدهيم.
۲۵- مدتها پيش من ريزش مو داشتم . دكتر براي من قرص Spironolactone تجويز كرد . روزانه 200 ميلي گرم . به تدريج موهاي من بهتر شد و كلا مشكلم حل شد . برادري دارم 21 ساله كه ريزش مو داشت بطوريكه كف سرش ديده ميشد . من ميديدم كه موهاي او هم خيلي پرپشت شده است و واقعا شايد بشود گفت كه 90٪ موهاي ريخته اش در آمده اند . هروقت هم كه سوال ميكرديم كه چطور شد موهايت انقدر عالي شده مي گفت هيچكار . حتي شك كرده بودم كه نكند دور از چشم ما مو كاشته است . اما الان يك هفته است كه متوجه شدم از 6-7 ماهه قبل خودسرانه و پنهاني روزانه 100 ميلي گرم Spironolactone ميخورد . كمي در اينترنت سرچ كردم و متوجه شدم كه خوردن اين قرص به آقايان توصيه نمي شود . به برادرم گفتم . برادرم گفت كه حسودي مي كنم كه موهايش انقدر خوب شده است !! لطف مي كنيد در مورد عوارض مصرف اين قرص در آقايان توضيح مبسوطي بدهيد ؟ بزرگي سينه در برادرم اصلا رخ نداده است . چرا برادرم از اين دارو انقدر نتيجه گرفته است ؟
اين دارو يک اثر ضدآندروژن دارد که از عوارض آن نازک شدن صدا کم شدن موهای صورت و بزرگ شدن سينه ها ميشود بخصوص در افرادی که تازه به سن بلوغ رسيده اند. ولی اين عوارض در همه ديده نميشود. اين دارو هم در آقايان و هم در خانمها مصرف ميشود و محدوديتی در مصرف آقايان نداريم مگر اينکه عوارض آن ديده شود که بلافاصله بايد دارو را قطع کرد. ندرتاْ اين دارو در آقايان تجويز ميشود. در تمام افراد بدليل اينکه اين دارو از ترشح پتاسيم از کليه جلوگيری ميکند بايد سطح پتاسيم در خون چک شود. 
۲۶- من فینستراید ایرانی خریده ام و با توجه به آنچه که شنیده ام تاثیر کمی نسبت به نوع خارجی دارد این من را نگران می کند که بروم و خارجی اونو بگیرم.در ضمن آیا مصرف زیاد ویتامین Bکمپلکس یا کلسیم پانتونتات ضرر دارد یا نه؟
شايد کمی اثر کمتری داشته باشد ولی اين نيست که اثر نداشته باشد. اگر ديديد جواب نمی گيريد دارو را تعويض کنيد. مصرف زياد هر دارو باعث مسموميت با آن دارو ميشود بخصوص کلسيم که باعث سنگ کليه و رسوب کلسيم در بافتهای بدن ميشود.
۲۷- پسری هستم ۱۷ ساله و موهای نسبتا کم پشت اما صاف و خوش حالتی دارم ميخواستم بدونم برای پر پشت جلوه دادن مو استفاده از شامپوهای حجم دهنده را پيشنهاد ميکنيد ؟ برای پرپشت کردن واقعی مو چطور ؟ درضمن ريزش مو هم کمی دارم و همچنين ميخواستم بدونم که اين گودی زير چشم بر اثر استمنا بوجود آمده يا دليل ديگری داره و راه حل برطرف کردن آن فقط قطع عمل استمنا است يا کار ديگری هم بايد کرد ؟
استفاده از شامپوهای جحم دهنده اشکالی ندارد. اگر کل موهای شما نازک است ميتوانيد از محلولهای تقويتی برای ضخيم کردن موها استفاده کنيد ولی اگر فقط موهای جلو سر نازک است بايد درمان کامل ريزش مو دريافت کنيد. گودی دور چشم علاوه بر ارثی بودن ميتواند بدليل استرس و فشار روحی باشد که بايد برطرف شود.
۲۸-  , aval in ke mikhastam rajeh be dastgahi ke migan yeh joor rishtarasheh beporsam, shenidam in rishtarash ba noor ya leyzer amal mikoneh va vaghti be tarafeh mohayeh zaedeh sorat negah midarim moha az beyn mireh , va ta chand hafteyeh digeh ham dar nemiyad ,mikhastam beporsam haghighat dareh ? soaleh dovomam ineh ke be joz amaleh jarahi ba cheh ravesheh digeyi misheh halat va sheklo shamayeleh lab ro taghir dad?va ta cheh had barayeh behtar kardaneh formeh labha va sheklo shamayeleshon tasir dareh?
در باره اين دستگاه تا بحال چيزی نشنيده ام ولی بيشتر به تبليغ ميخورد تا واقعيت. بيشتر اين دستگاهها و داروهايی که تبليغ ميشود ميتواند در طولانی مدت اثر بدی داشته باشد و در امريکا و اروپا منسوخ است ولی در کشورهای جهان سوم !!!!!!!!!
با تزريق ژل ميتوان فرم لبها را تغيير داد.
۲۹- من همان کسی هستم که سوال 47 را پرسیده من 26 سالمه و چند سالی هست ریزش مو دارم 60 تا روزی همراه با شوره زرد و موهام چربه ولی هنوز جایی از موهام خالی نشده کم شده نسبت به 4 سال پیش ولی خالی نشده ایا درما تیت سبوره با عث ریزش مو میشه ومن استرس دارم همراه با سردرد که بعد از سر درد موهام خارش شدید پیدا میکنه هرروز. و همیشه یک فشاری رو پیشانیم و سرم احساس می کنم.

هر گونه استرس ميتواند باعث تشديد در ريزش موی هورمونی شود استرسهای روحی و بدنی مثل همين درماتيت سبوره. تا وقتی اين استرسها وجود داشته باشد ريزش مو هم هست و با کنترل اين استرسها ريزش کم ميشود و حتی جواب به درمان هم بهتر ميشود. بايد هم درماتيت سبوره درمان شود و هم علت سر درد پيدا شده درمان گردد و هم داروهای ريزش مو مصرف شود.
۳۰- در خصوص کاشت مو لطفا بهترين روش رو نام ببريد و اگر ميشه حدود قيمتش رو؟
کاشت مو که در مردم رايج است همان چسباندن مو است ولی پيوند مو گذاشتن موهای طبيعی از پشت سر به قسمت جلو سر می باشد. اين موها طبيعی هستند و مانند موهای ديگر رشد دارند. البته روش ديگری هم جديداْ رايج شده به اين صورت که مو را در زير پوست گره می زنند. اين موها شکل طبيعی دارند ولی رشد ندارند. قيمت اين اعمال با هم فرق دارد و در مراکز مختلف هم روش و قيمت متفاوت است.
۳۱- yek soal dashtam, dar ghesmathayeh ghabli , shoma dar javabeh yeki az dostan ke porsideh bodand chegoneh mitavanam mohayi lakht va khosh halat dashteh basham goftid ke bayad az keremhayeh makhsos estefadeh kard, hala mikhaham beporsam aya in keremha anvaeh mokhtalefi dareh?, agar anvaeh mokhtalefi dareh, behtarin noeh on chi hast? (agar misheh esmeh kameleh on ro benevisid), va tarzeh estefadeh az on cheh joori hast aya bayad bad az hamam on ro ba sar malesh dad va bad ba ab shost? ya inke jooreh digeyi bayad estefadeh kard? va in ke vojodeh in kerem royeh moyeh sar baeseh shoreh va rizesheh mo nemisheh?
گلت يا صاف کردن موهای مجعد بوسيله کرمهای خاصی است که آرايشگرها اين کار را انجام ميدهند و معمولاْ سه تا شش ماه اثر دارد و بعد از اين مدت دوباره بايد استفاده شود. انواع مختلفی دارد و ممکن است باعث حساسيت در پوست سر ميشود و ايجاد شوره کند ولی برای همه اين صدق نمی کند. ممکن است باعث شکنندگی مو شود ولی معمولاْ ريزش مو ايجاد نمی کند.
۳۲- پسری ۲۷ ساله هستم چند ماهه که بر اثر اصلاح با ژيلت صورتم جوشههای چرکين و زير پوستی دردناک ميزنه که قبلا اينطور نبود ممنون ميشم برای درمان راهنمايي بفرماييد.
اگر در ناحيه اطراف دهان و يا زير گردن اين جوشها بوجود می آيد بخاطر رشد مو در زير پوست است و راه درمان اصلاح نکردن مو و يا از بين بردن موها است. برای کم کردن اين جوشها بايد در موقع اصلاح با تيغ فقط در جهت رشد مو اصلاح صورت گيرد و بر خلاف جهت مو تيغ زده نشود. يا موها را کمی بالاتر از سطح پوست اصلاح کرد. اگر در کل صورت است ميتواند بدليل عفونی شدن جوشها با نوعی ميکروب خاص است که بايد درمان بر عليه اين ميکروب انجام گيرد.

يا حق