ساعت ۱٢:٥۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٢/۳/٦ : توسط : دکتر کریمی
بنام خدا
تن در غم روزگار بيداد مده
جان را ز غم گذشتگان ياد مده
دل چون سر زلف يار بر باد مده
بی باده مباش و عمر بر باد مده
خيام

جواب سئوالات شما
بوناول يه نوع کرم مو هست که محصول شوارتسکف المانه البته ايرانی اون هم به بازار اومده برای تقويت مو هست که هفته ای يک بار بعد از حمام بايد کمی از اين کرو رو به ريشه مو بزنيم و ۵ دقيقه بمونه تا جذب بشه بعد هم خوب بشوريم ميگن موثره ... شما برای جلوگيری از جوشها و درمانش چه توصيه ای ميکنيد ؟
در مورد اين کرم اطلاعی ندارم چون بايد اول ترکيبات آن را بدانم تا بتوانم در باره آن نظر دهم..بيشتر اين نوع کرمها و آمپولها تجاری هستند در مورد خريد و مصرف آن دقت کافی صورت گيرد که لااقل اگر موثر نيستند عوارض سوئی نداشته باشند.
در مورد جوش صورت و درمان آن قبلاْ بحث شده به لينک مراجعه کنيد.

پوست صورت و پاهای پسر من دانه های ريزی زده است که بيشتر بی رنگ هستند ولی بعضی از انها که در محل منافذ مو زده شده سر سياه است دکتر اطفال صابون انتی باکتريال تجويز کرد ولی اصلا اثر نکرده نظر شما چيست؟در ضمن اين دانه ها به جز شکل ظاهری هيچ ازار ديگری ندارند.
اولاْ سن پسرتان را ذکر نکرديد در ثانی من نياز به تاريخچه بيماری و خانوادگی پسرتان بطور مفصلتری دارم . ولی با اين توصيفی که داديد بايد پوست پسر شما خشک باشد و بيشتر در نواحی بيرون پوست ( روی آرنج و بازو و قسمت جلو زانو و ساق پا ) اين جوشها ظاهر شده باشند. اگر حدسم درست باشد فرزند شما با افزايش سن اين مشکل برطرف ميشود ولی در حال حاضر شما با چرب کردن مرتب پوست بخصوص بعد از استحمام اين مشکل را ميتوانيد برطرف کنيد . در ضمن از صابونهای گليسرينه برای شستشوی بدن استفاده و از لباسهای نخی استفاده کنيد و در صورت لزوم با يک پزشک متخصص پوست و مو مشاوره کنيد .

چکار کنم که تارهای موهای من نازک شوند!
اين خواهر گرامی قبلاْ از ضخيم بودن موهای سر شاکی بودن . همانطور که قبلاْ گفتم اگر مسئله ژنتيک در ميان باشد از بين بردن کامل اين مشکل منتفی است ولی بطور موقت و با ادامه درمان ميتوان آن را برطرف کرد و در صورت وجود علل ديگر بايد علت را پيدا و در درمان آن اقدام صورت گيرد .. شما با يک متخصص پوست و مو مشاوره کنيد تا علت مشخص و درمان صورت گيرد.

پوست بدنم تو قسمت زير بيضه ها تا مقعد ، خارش پيدا کرده . حمام هم ميروم و تمييز شستشو ميدهم ولي اذيت مي کند. کمي اش را احساس مي کنم عادي باشد . ولي ميخواهم مطمئن شوم خطري ندارد؟
در اين ناحيه خارش بيشتر ميتواند بدليل پوشيدن شورتهای چسبيده که نمی گذارند هوا به پوست برسد و تهويه صورت گيرد ميباشد و شستشوی زياد نيز در بيشتر شدن شکايت نقش دارد . از لباسهای زير نخی و عرق گير استفاده کنيد و نگران نباشيد.

ميخواستم از حضور جنابعالی سوال کنم کپسولzinc sulfateبرای چه منظوری است ايا برای ريزش مو خوب است؟ و آيا عوارضی نيز دارد؟ و آيا همه موهای بدن را تقويت ميکند؟
اين کپسول حاوی روی ميباشد و روی در بدن جزء املاح فلزی کمياب است . روی در رشد و عملکرد سلولهای عصبی - سلولهای پوستی - مو و سلولهای جنسی ( اسپرم و تخمک ) نقش دارد کمبود اين فلز در بدن باعث التهاب ـ قرمزی و حتی زخم شدن پوست اطراف سوراخهای پوست ( اطراف دهان و مقعد ) و نواحی زير بغل و کشاله ران و زير زانو و....ميشود.
همچنين باعث کمبود رشد و ريزش مو و تا حدی روی عملکرد سلولهای عصبی تاثير ميگذارد و در صورت تشديد کمبود حتی ميتواند در تا باروری نقش داشته باشد.
چون اين فلز برای بدن نياز است و در غذا بمقدار کم وجود دارد خوردن اين دارو اثر سوئی ندارد .
بیشتر روی موهائی تاثير دارد که ضخيم هستند ولی باعث ضخيم شدن موها نميشود فقط در رشد مو اثر دارد.

راستش سوالی داشتم و اين بود که موهای سرم به شدت ريزش دارند . نزد دکتر پوست متخصص هم رفته ام ولی همگی لوسين ماينوکسيديل و قرصهای کوچکی که الان اسمش يادم نيست (و خيلی هم گران فيمت هستند و برای بيماريهای پروستات هم مصرفف می شود ) و شامپوهای سولفور و ... را معرفی می کنند. تا بحال در اثر مصرف اين داروها بهبودی حاصل نشده و حتی موهای اطراف (شقيه ها)زيآد خالی شده اند. در ضمن پدرم هم ريزش مو نداشته و حالا در سن ۴۵ سالگی موهايش شروع به ريختن کرده است. فقط در خانواده ما دائی بنده کاملا طاس شده ولی در سنين جوانی کاملا مو داشته است. از شما تقاضامندم بنده راهنمايی بفرماييد که آيا داروها موثرند يا نه؟ و آيا اين بيماری زمينه ژنتيکی دارد يا نه؟ چه بايد بکنم؟
ريزش مو در ناحيه جلو سر بدون ريزش در نواحی ديگر سر بعلت هورمون ميباشد و زمينه ژنتيکی دارد و برای هر کس ژنتيک تعيين ميکند که در چه سنی اين ريزش شروع شود يکی زود و ديگری ديرتر. با توصيفی که کرده ايد شما هم جزء اين افراد هستيد. از داروهای ذکر شده استفاده کنيد و در طولانی مدت جواب بگيريد . اگر در هر مرحله ای دارو را قطع کنيد دوباره ريزش شروع ميشود. البته قرصی را که گفتيد کمتر از قرص اصلی يعنی پروپشيا ( فنستريت يک ميلی گرمی ) موثر است ولی چون اين قرص گران است و در بازار بخوبی وجود ندارد ما از قرص فنستريت ۵ ميلی گرمی بصورت يک چهارم قرص روزانه توصيه ميکنيم .

تا بعد حق يارتان