ساعت ۳:٢٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٢/٤/۳۱ : توسط : دکتر کریمی

بنام خداوند جان و خرد

در بيابان گر به شوق کعبه خواهی زد قدم

سرزنش ها گر کند خار مغيلان غم مخور

جواب سئوالات

در مورد پوسته شدن دست می خواستم من هم اين مشکل را مطرح کنم. با وجود اينکه هميشه دست کش استفاده می کنم به تازگی کف دستم در قسمت بند انگشت ها و کمی هم در پشت دستم در قسمت انتهای انگشت پوسته می شود و وقتی پوسته ها را می کنم، زبر می شود. دکتر من پماد سيلیکون داده و گفته که درمان طولانی مدت دارد. نظر شما چيست؟ ضمنا آيا صابون مايع برای شستشوی بدن هم توصيه نمی شود؟

برای جلوگيری از پوسته پوسته شدن دستها توصيه ها را بايد رعايت کرد: استفاده از دستکش نخی و لاستيکی - عدم استفاده از صابونهای مايع و اجتناب از تماس دست با مواد شوينده - چرب کردن مرتب حتی با وازلين.

صابون مايع  بسته به نوع پوست فرق ميکند. اگر پوست معمولی تا خشک باشد برای پوست بدن هم خوب نيست.

برای اينکه بتوان از سفيد شدن زودرس موها جلوگيری کرد چکار بايد کرد. قبلا در يکی از متنها گفته ايد که سفيد شدن زودرس موها علاوه بر ارثی می تواند به علت کمبود املاح خونی و ويتامين باشد. چه مواد غذائی را شما پيشنهاد می کنيد که با خوردن آنها از سفيد شدن موها تا حدی جلوگيری کرد.؟

ميوجات و سبزيجات غنی از ويتامين گروه بی هستند که ميتوانند برای سلامت مو مفيد باشند. املاح مس و روی بوفور در گوشت و جگر سياه وجود دارد. محصولات دريائی نيز حاوی مواد مفيد برای سلامت پوست و مو هستند.

من ۳۰ سال سن دارم و ۷ماه است که ازايران خارج شده ام.و در اين مدت ريزش شديد مو دارم وکاهش ان بوضوح ديده ميشود . تار موهها نازکتر وشکننده شده البته من در ارديبهشت ۸۱ از رواکوتن استفاده ميکردم و بمدت دو ماه وبعد قطع کردم در حال حاضر ۵ ماهه باردارم . لطفا من را اهنمائی کنيد .متشکرم.ضمنا شامپو من پنتين است ؟

ريزش مو علل فراوانی دارد در مورد شما هم داروی راکوتانی که قبلاْ استفاده ميکريد و هم حاملگی ميتوانند علت ريزش مو باشند. در اوائل حاملگی ريزش شديد مو داريم ولی با گذشت چند ماه ريزش کم شده و در بعد از زايمان دوباره شروع ميشود. آهن نياز بدن شما در اين دوران زياد است از قرص و يا کپسول آهن استفاده کنيد و از ميوجات و سبزيجات تازه مصرف نماييد.( مسافرت و دوری از اقوام که باعث دلتنگی و اعصاب ميشود نيز در ريزش نقش دارند... شامپو را نميشناسم )

من 21 سالمه و از حدود 15و16 سالگی حلقه کبودی به دور چشمهام ظاهر شده به دکتر هم مراجعه کردم مدتی هم از کرمهای دور چشم مثل اردن و ايوروشه استفاده کردم ولی تغييری ايجاد نشد می خواستم ببينم اين مشکل رفع می شود يا خير؟

کبودی دور چشم ارثی است و در افراد با پوست خشک بيشتر ديده ميشود . با مصرف کرمهای دور چشم تا حدودی روشن ميشود ولی بايد مصرف مداوم باشد . مصرف مايعات زياد نيز کمک کننده است.

صبا ؟ عمل بينی؟

در اين مورد بسته به فرد عمل شونده و عمل کننده دارد. داروی بيهوشی هم مانند داروهای ديگر دارای عوارض خاص خود ميباشد. از معرفی معذورم.

من در قسمت پهلوي رانها و پشت باسنم نقاط ريز و برجسته اي دارم كه پوستم را ناصاف نموده است.بعضي از آنها پوسته سفيدي درونشان است لطفا بگوييد براي برطرف شدن آنها و صاف و يكنواخت شدن پوستم چكار كنم ؟

 اين مشکل بيشتر بعلت خشکی پوست است از لوسيونهای بدن بطور مرتب استفاده کنيد ( بخصوص بعد از حمام ) و از صابونهای گلسرينه بجای شامپو برای شستشوی بدن استفاده کنيد.

 من داراي پوستي گندمي هستم مي خواستم بدانم آيا روشي يا دارويي براي روشن شدن پوستم وجود دارد از كرم هاي روشن كننده هم كه استفاده ميكنم بعد از مدتي پوستم تيره ترو چرب بنظر مي رسد.؟

مهمترين داروئی که به شما کمک ميکند ضد آفتاب است که بطور مرتب در مواقعی که در معرض آفتاب هستيد ( هر سه ساعت ) استفاده کنيد و از کرمهای روشن کننده هم ميتوانيد استفاده کنيد تا اين مشکل حل شود.

 اينجانبان چندين مشکل داريم ۱-خانمی ۱۴ساله که صورتم قرمز با جوشهای ريز می زند.البته درهنگام گرماويا عصبی شدن وحيجان . ۲-پسری هستم ۲۴ساله بدنم خون ساز است اما پوست صورتم ازشادابی خاصی برخوردار نيست وبه رنگ سبزه ويا زرد در می ايد ومچنی لاغراندام هم هستم. ۳-خانمی هستم ۲۸ساله صورتم کک ومک دارد چه کاربايدبکنم با تشکر لطفا من را راهنمايی کنيد؟

۱- بعلت تحريکات عصبی و ترشح زيادی عرق ميباشد با آب سرد صورت خود را بشوئيد. و از ضد آفتاب برای پوست چرب مصرف کنيد.

۲-منظور از خون ساز چيست ؟ شما بعلت زياد کم خونی فقر آهن و يا تالاسمی مينور داريد به پزشک داخلی مراجعه کنيد .

۳- کک و مک بعلت تغييرات هورمونی بدن و تشديد نور خورشيد ميباشد . ضد آفتاب برای پوست شما حيلتی است بطور مرتب از آن استفاده کنيد.

برای از بين بردن اين کک و مکهای موجود ميتوانيد از ليــــــــــزر کمک بگيريد .

تا بعد حق يارتان