جواب اين هفته
ساعت ۱:٥۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٢/٦/٢٧ : توسط : دکتر کریمی

بنام خداوند جان و خرد

اول از همه يک خواهشی از شما عزيزان داشتم که در کنار وبلاگ لينکهائی وجود دارد که مربوط به مطالب قبلی اين وبلاگ است لطفاْ به اين مطالب هم سر بزنيد چون بيشتر سئوالهائی که ميشود يا قبلاْ در باره آن صحبت شده و يا سئوالی در اين باره شده و جواب نيز هست. ممنون از شما .

۱- شنيدم کرم هايی اومده که با استفاده آنها ميشه برای هميشه از شر موهای زايد خلاص شد آيا اين شنيده درست است اگه درست بود لطفا بگوييد چجوری می تونم اونو تهيه کنم؟

البته اين کرمها از قبل هم در بازار وجود داشت و چيز جديدی نيست . و اثر آن هم بطور قطع نميباشد يعنی در بعضی افراد خوب جواب ميدهد و در بعضی اصلاْ جواب نميدهد . در ضمن در افرادی که جواب ميدهد باعث سست شدن ريشه مو و نازک شدن آن ميشود نه اينکه کاملاْ پياز مو را از بين ببرد.

۲ - در مورد جوضهای صورت مطالب بنويسيد يعنی اينکه چطور می شه از شر جوشهای صورت خلاص شد؟

در مورد جوش صورت قبلاْ بطور مفصل صحبت شده و در کنار وبلاگ لينک آن موجود است. با افزايش سن و تنظيم شدن هورمونهای بدن جوشها فروکش می کنند. در اين مدت بايد از داروهای موضعی و خوراکی جهت بهبودی جوش بايد استفاده کرد تا از عوارض جوش مانند لکه و ماندن جای جوش در امان بود.

۳- قسمتی از پوست سر زانو و آرنج من تیره هست . مدتی ترتینویین مصرف کردم ولی تیره تر شد من هم قطع کردم. لطفا راهنماييم کنيد؟

تيرگی سر زانو - آرنج و مفاصل انگشتان جنبه ارثی دارد و بکندی به دارو جواب ميدهد ولی اگر با حوصله داروهای روشن کننده و تا حدودی لايه بردار استفاده کنيد وضعيت بهتر ميشود . داروی جديد در اين موارد ويتامين D بصورت موضعی است.

۴ -  لیزر های کلاژن ساز تا چه حد موثرند و در چه حد ریسک هیپرتروفیک شدن اسکار بعد از لیزر هست؟ آیا تنها راهکار قطعی برای محو این اسکار گرافت است؟

در کل تمام ليزرها بعلت التهابی که در پوست ايجاد ميکنند باعث تحريک کلاژن سازی ميشوند ولی مقدار اين تحريک در انواع ليزرها متفاوت است . در افراد مختلف هم اين اثر متفاوت ميباشد و همچنين محل ليزر. خطر هیپرتروفيک شدن در ليزر خيلی کمتر از عمل جراحی ميباشد . گرافت در حقيقت در جائی انجام ميگيرد که ما کمبود پوست داشته باشيم و از جای ديگر پوست را برداشته و در جای ديگر پيوند ميزنيم. ظرافت عمل از همه مهمتر است . به نظر من برای شما ليزر مناسبتر باشد.

۵ - ميخواستم در مورد گونه گذاری بپرسم .آيا بدون عمل جراحی و فقط با ژل و دارو ميشه گونه ها رو برجسته کرد ؟

بله با تزريق موادی که در پوست ايجاد حساسيت نميکنند .

۶ - من احتياج شديد به داشتن کمی اطلاعات در مورد بيماری واسکوليت دارم .(البته اگر به تخصص شما مربوط ميشه )؟

 واسکوليت در حقيقت التهاب عروق خونی به هر علتی ميباشد و واسکوليت تظاهر بيماری ميباشد بيماريهای فراوانی داريم که به صورتهای گوناگون باعث التهاب عروق ميشوند. بيماريهای روماتيسمی در بين اين بيماريها بيشتر از همه باعث واسکوليت ميشوند. اگر سئوال را محدودتر بکنيد بيشتر ميتوانم کمک کنم.

۷ - من دختر ۱۶ ساله ای هستم که مبتلا به کک مک های زيادی در صورت می باشم. بعضی از اين خالها بزرگ و بقيه ريز می باشند . رنگ اين خالها قهوه ای روشن تا تيره است. برای مداوای آنها به پزشک مراجعه کرده ام و پماد زینک اکساید و یک پماد ساختگی داده است که آن باعث نازک شدن پوست صورتم و سوزش آن شده است. جهت برطرف کردن این خالها و کک مکها چه پیشنهادی دارید. اگر بخواهم از لیزر درمانی استفاده نمایم هزینه مربوط به آن چقدر می شود. از شما بینهایت سپاسگزارم

پوست افراد مختلف در تماس با محيط  واکنشهای گوناگونی ميدهد که مربوط به سيستم داخلی بدن است . در مواجهه با نور آفتاب بعضی از پوستها مقاومت زيادی ندارند که مربوط به فاکتورهای حفاظتی پوست افراد ميباشد. کک و مک بعلت حساسيت پوست به فاکتورهای داخلی بدن ميباشد که بوسيله نور آفتاب تشديد ميابد . مهمترين درمان و پيشکيری کننده استفاده از ضد آفتاب ميباشد و برای از بين بردن کک و مک معمولاْ از لايه برداری و يا ليزر استفاده ميکنند که انتخاب اين مربوط به پزشک معالج ميباشد. هزينه ها در هر مرکزی نسبت به مرکز ديگر متفاوت است که مربوط به نوع دستگاه و پزشکان آن مرکز ميباشد.

پايدار باشيد