بنام آفريننده خاک، باد، آب و آتش
 
۱- من مدتي ماينوکسيديل استفاده ميکردم چند تا سوال داشتم:۱- تا چه مدتي بايد مصرف بشه اين داروتا مطلوب باشه؟ ۲- موهاي من نرم ولخت هستن ولي بعد از مصرف اين دارو موهام کمي زمخت شدن چکار کنم تا حالت قبلي موهام برگرده.۳- بعد از قطع مصرف آيا مجددآ موهاي روئيده ميريزند؟۴- آيا مصرف ماينوکسيديل ۲ در صد با ۵ درصد فرق ميکنه آخه من ۵ درصد استفاده کردم و موهاي زائد صورتم خيلي زياد شدن؟چکار کنم؟

در ريزش موي ارثي يا همان هورموني چون از طريق ژن کنترل ميشود بايد ماينوکسيديل بمدت طولاني مصرف گردد. مصرف آن در اوايل ممکن است شدت ريزش مو را زياد کند ولي با ادامه ريزش مو قطع ميشود. برنامه مصرف آن به اين صورت است که تا سه ماه مصرف قطع ريزش مو. تا يک سال مصرف ضخيم شدن موهاي نازک و رشد دوباره موهاي ريخته شده. در هر زمان که ماينوکسيديل قطع شود دوباره ريزش و نازکي مو شروع ميشود. اين دارو چون موها را ضخيم ميکند ممکن است موها زمخت شوند و براي درمان آن بايد از نرم کننده مو استفاده کرد. با مطالعه اي که صورت گرفته ماينوکسيديل دو درصد در طولاني مدت اثر بهتري نسبت به پنج در صد داشته است و احتمال حساسيت با دو در صد کمتر است. اين دارو اثر موضعي روي مو دارد. احتمالاْ رشد موهاي زائد شما بدليل همان اثر هورموني است که باعث ريزش موي سرتان شده است ميباشد. يعني هورمون آندروژن در سر باعث ريزش مو و در صورت و بدن باعث رشد و تقويت مو ميشود. شما به داروي ضد هورمون آندروژن نيز براي درمان نياز داريد. و احتمال کيست تخمدان نيز در شما وجود دارد. براي بررسي بيشتر و درمان دقيق تر به يک متخصص پوست و مو مراجعه فرمائيد.

۲- ميخواستم بدونم در کار با الکترو ليز اگه شوزنش رو عميق تر از ريشه فرو کنم عارضه پوستي ايجاد ميشه يا کمتر از عمق ريشه (سطح پوست )...و بعد از حرارت دادن بايد مو رو بر داشت يا نه ..لطفا در اين مورد راهنماييم کنين .هرچي بيشتر بهتر ...منصرفم نکنين چون خيلي علاقه دارم و کنجکاوم.

درمان با الکتروليز بايد با دقت انجام گيرد چون اگر دقيق نباشيد يا موثر واقع نميشود و يا جاي الکتروليز بصورت سوراخ و گودي در پوست ميماند. سوزن بايد دقيقاْ در محل ريشه مو واقع شود بعد پدال را فشار داد. اگر سطحي تر باشد موثر نيست و اگر عمقي صورت گيرد اسکار بجا ميگذارد. برداشتن يا يرنداشتن مو فرقي ندارد ولي براي اطمينان از سوخته شدن ريشه مو آن را بر ميدارند.

۳- man az 10 salegi moham mirikhte az jeloie saram rizeshesh shroo shode hanozam edame dare alan 21 salame har darooi masraf kardam ama faide nadashte propershia amoxcilin .....ama hich fargii nakard mikhastam azatoon beporsam mishe az kambood roy bashe va ba gorse zinkpelast khobe beshe ? khili mamnoon misham age ba hosele javabamo bediid dar zemn vase azmaiesh rooy raftam jaioo pida nakardam, ye adrees gerftam ke broo to daneshgah raftam goftand lampe dastgahemoon sokhte manam bikhialesh shodam ama ye 7 8 mah pish yeki ye darooy giahi bem pishnahad dad zadam ama ye kam on tasir dashte tonike kandalos ama ma 2 ta dadashiim ke 2 taimoon hamin moshgela dariim

دوست عزيز ريزش موي شما نيز ارثي است و درمان بايد با حوصله و طولاني مدت مصرف شود تا موثر گردد. اگر بمدت شش ماه بطور مرتب دارو مصرف کرديد و نتيجه نگرفتيد آن موقع مي توانيد ادعا کنيد که دارو موثر نبوده. اگر قسمتي از سر کاملاْ از مو خالي شده ميتوان با پيوند مو آن قسمت را پر کرد.

۴- من شنيدم که فين پشيا يا پرو فشيا بايد ۲۸ روز مصرف بشه بعدش ۳ روز استراحت دوباره ۲۷ روز ... درسته يا هر روزه ؟

نه عزيز اين دارو بايد هر روز مصرف شود يعني روزي يک قرص ضروري است.

۵- پسري 23 ساله هستم، تا آنجا که بخاطر دارم هيچوقت از نظر رشد مو مشکلي نداشته ام، اما مرتب کردن موهايم هميشه برايم آزار دهنده بوده است موقعيکه موهايم کوتاه هستند بصورت سيخ سيخ مي ايستند ووقتي که بلند مي شوند مدام به هم مي ريزند براي مقابله با اين مشکل از تاف(با مارکNiveda) استفاده کرده ام منتها بمحض تماس با باد دوباره بهم مي ريزند ومرتب کردنشان در اين حالت غير ممکن مي شود مبادا با شستشوي دوباره.براي صاف شدن مو بعد از حمام حوله ام را روي سرم مي گذارم اما اين نيز باعث جمع شدن مو مي گردد، نوع موهايم زبر و نسبتا خشک است در ضمن از شامپوهاي حالت دهنده هم استفاده کرده ام منتها موثر نبوده است.البته در جايي از مطالبتان روغن بادام را توصيه کرده بوديد(البته اگر درست متوجه شده باشم)،حتما آنرا امتحان خواهم کرد.

استيل و نوع موها مربوط به سطح مقطع آن دارد. موهاي مجعد سطح مقطع سه گوش يا مثلثي هستند و موهاي معمولي تا حدي بيضوي شکل هستند. موهاي شما بصورت گرد است و به همين دليل حالت نميگيرد. شما علاوه بر حالت دهنده بهتر است براي استيل موهايتان از سهشوار استفاده کنيد  ولي زياد با موها  ور نرويد چون باعث موخوره ميشود. روغن بادام اگر موها خشک و زمخت هستند براي بعد از شستشوي سر مفيد است.

۶- آيا کاشت ناخن. اونطوري که توي آرايشگاهاي زنانه انجام مي شه و با يه سري مواد خاص روي ناخن خود شخص قرار مي گيره براي ناخن خود شخص ضرري نداره؟ مثلا باعث عفونت و خراب شدن ظاهر ناخن نمي شه؟ خود کساني که اين کارو مي کنن مي گن که نه.اما خب اونا مطمئنن براي بازار کار خودشون معايب اين کارو نمي گن. نظر شما چيه؟ اين کار بي ضرره؟

کاشت ناخن يعني چسباندن يک ناخن مصنوعي روي ناخن خود فرد و اين کار ايرادي ندارد مگر اينکه فرد با ماده ناخن مصنوعي و چسب بکار رفته حساسيتي نداشته باشدو در موقع چسباندن ناخن مصنوعي نبايد اين ناخن به قسمت پوست تماس داشته باشد و بطور دقيق نصب شود و روزنهاي در کنار آن نباشد که از آن طريق براي فرد مشکل عفونت ميکروبي و قارچي ايجاد کند.

۷- مي خواستم در مورد کرم هاي دور چشم - و اينکه از چه سني بايد استفاده بشن سوال کنم. مي شه از چروک شدن دور چشم جلوگيري کرد با اين روش ؟

کرمهای دور چشم بيشتر جنبه مرطوب کنندگی دارند و از همين طريق جلو چروک را می گيرند چون هر چه پوست خشکتر باشد احتمال چروک بيشتر است. در هر سنی که چروک شروع شده ميتوان از کرم دور چشم استفاده کرد. در صورتی که چروک نداريد بهترين سن برای پيشگيری از سی سالگی است. کرم دور چشم را ماساژ ندهيد بلکه بصورت ضربه آن را پخش کنيد.

۸- من شنيدم بعضي ها براي کم کردن درد موکن برقي )اپيليدي ) در ناحيه زير بغل از اسپري هاي بي حسي دندان استفاده ميکنند آيا اين ضرري براي بدن ندارد.

ضرري ندارد البته اگر فرد به اين اسپري حساسيت نداشته باشد ولي خيلي هم موثر نيست چون بايد داروي بي حس کننده موجود در اسپري جذب پوست شود تا موثر واقع گردد و جذب اين نوع اسپري از طريق پوست بسيار ناچيز است. در ناحيه مخاطي جذب آن خوب است. در ناحيه پوست يک نوع کرم بي حس کننده موجود است بنام املا که ميتوان از آن استفاده کرد.

۹- ميشه لطفاً راجع جوشهاي چرکي که روي باسن مي زنه توضيح بديد که چطور ميشه اينها را از بين برد.

اين نوع جوشها عمدتاْ توسط يک نوع باکتري بنام استافيلوکوک طلائي ايجاد ميشود و بايد درمان ضد اين نوع باکتري تجويز شود تا بهبودي ديده شود.

۱۰- آيا استفاده از اپي ليدي (مثل برون) براي برداشتن موهاي صورت ( به جاي بند انداختن ) ضرر داره ؟ يک سوال ديگه هم داشتم در مورد کک و مک صورت و پشت دست که براي از بين بردنش از چي بايد استفاده کنم ؟

استفاده از اپيليدي در ناحيه صورت اشکال ندارد ولي نسبت به بدن احتمال زدن جوش بعد از اصلاح بيشتر است که ميتوان بعد از آن از ژلهاي بعد از اصلاح استفاده کرد. همانگونه که قبلاْ گفته شده کک و مک يک وسيله دفاعي پوست در مقابل اشعه ماوراءبنفش است براي جلوگيري بهتر است بطور مرتب و مکرر از کرمهاي ضد آفتاب استفاده کرد. جهت درمان بسته به نوع پوست ميتوان با ليزر- کوتر- کرايو و لايه برداري استفاده نمود. در سايت آويزان همراه با اين وبلاگ بيشتر در مورد آن بحث شده است.

۱۱- من دختري هستم ۲۵ ساله که روي صورتم کک و مک زياد دارم که براي پوشاندن آنها مجبورم از کرم پودر استفاده کنم. مي خواستم يک کرم ضدآفتاب خوب معرفي کنيد که چرب نباشد زيرا پوستم بهيچوجه تحمل کرم ضدآفتاب حتي کمي چرب را ندارد و سريع عرق مي کند. آيا اگر کرم ضدآفتاب را صبح بزنم براي عصر هم اثر دارد يا بايد تجديد شود؟ و آيا من که براي پوشاندن کک و مک از کرم پودر استفاده مي کنم اگر زيرش ضد آفتاب بزنم اين ضدآفتاب اثر دارد يا نه؟

ضدآفتابهای ايرانی و خارجی با مارکهای متنوع وجود دارد که فاقد چربی هستند و بعضی از اينها هم رنگی هستند يعنی به رنگ پوست و کک و مک ها را می پوشانند. شما ميتوانيد از اين نوع ضد آفتابها استفاده کنيد. چيزی که در مصرف ضد آفتاب مهم است استفاده مکرر آن يعنی قبل از تماس با آفتاب بايد زده شوند و هر سه ساعت تکرار گردند. مصرف هر نوع کرم با ضد آفتاب در صورتی که آن را پاک نکند و غلظت آن را کاهش ندهد مشکلی ندارد. 

۱۲- دختري هستم ۱۹ ساله که بلندي موهام بيشتر از هشتاد سانت هست يکي دو سالي مي شه که موهام به شدت ريزش داره قبلا موهاي خيلي پرپشتي داشتم به طوري که گيره اي که باهاش دو سال پيش به زور موهام رو مي بستم الان از سرم پايين مي آد ... آيا بلندي زياد موهام باعث ريزش شده ؟ آيا کوتاه کردنش کمکي مي کنه ؟ چه کار بايد بکنم تا موهاي از دست رفته مجددا برگرده و کمتر بريزه؟

بلندی مو بخودی خود باعث ريزش مو نميشود ولی موهای بلند در موقع شستشو و شانه زدن بيشتر آسيب می بينند و ميتواند علت ريزش مو باشد ولی بايد علل ديگر ريزش مو را بررسی کرد. به لينک ريزش مو در سايت آويزان با اين وبلاگ مراجعه کنيد. 

۱۳- من مدت ۳ ساله که لکه هايي سفيد روي دستم زده و با مراجعه به دکتر برام قرص پابا تجويز کرده ولي بعد از دو دوره (هر دوره ۳۰ قرص) متاسفانه تاثيري نداشته البته ايشون گفتند که بايد از تابش نور خورشيد به دستام جلوگيري کنم. آيا اين لکه ها امکان داره که لک و پيس باشه؟

برای تشخيص لک و پيس نياز است پوست شما معاينه شود چون لکه های سفيد با علل ديگر نيز وجود دارد که لک و پيس نيستند. در هر صورت درمان مناسب وجود دارد و در بعضی مواقع نياز است درمان طولانی مدت استفاده شود. قرص پابا به تنهائی برای درمان لکه های سفيد موثر نيست و بايد داروهای کمکی ديگر همراه آن باشد.

۱۴- من مدتيه که روي بيضه هام چند تا جوش ( مانند) سفيد رنگ ديده ميشه.خواستم ببينم اين ميتونه نشونه بيماري خاصي باشه و اگه بايد دکتر برم به دکتر پوست مراجعه کنم يا تخصص ديگه اي ؟

به احتمال زياد کيست پوستی ميباشد و در صورت تشخيص کيست با عمل جراحی و يا کوتر ميتوان آنها را از بين برد. به يک متخصص پوست و مو مراجعه فرمائيد. 

حق يارتان

/ 34 نظر / 41 بازدید
نمایش نظرات قبلی
maral

برای رفع خارش پوست سر چه کار ی بهتر است.آيا ويتامينه تاثيری دارد؟

حمید رضایی

با عرض سلام و خسته نباشید. مدتی است درشبکه های ماهواره ای دارو یا محلولی به نام ALPECIN تبلیغ می شود که در آن تبلیغ ادعا می شود که نواحی کم پشت موی سرو جاهایی که موی سر ریزش کرده مجددا پرپشت می شود . از آنجاییکه این محلول ادعای این را دارد که با طاسی ارثی مقابله می کند و مصرف کنندکان آن دیگر نباید نگران طاسی باشند وهمچنین از آنجاییکه تعدادی ازدوستان مقیم خارج ازکشور که از ALPECIN استفاده کرده اند بسیار از آن راضی بوده اند و آنرا بی نظیر می دانند خواهشمندم حتی المقدوراطلاعات مبسوطی دراین مورد ارائه فرموده و ما را راهنمایی بفرمایید. درضمن نشانی اینترنتی شرکت ALPECIN به قرار زیر می باشد: WWW.ALPECIN.COM اگر امکانش هست درمورد موجود بودن این دارو در ایران و قیمت آن و طرز مصرف آن نیز ما را راهنمایی بفرماییید. با تشکرفراوان. جوان 27 ساله در حال طاس شدن.

آرش

باسلام من۱۷ سال دارم ودچار کم مویی در بدن وصورت هستم می خواستم بدانم چه دارویی مصرف کنم و برای دریافت نسخه به چه دکتری مراجه کنم؟

امیر

سلام دکتر.در مورد مصرف قرص Evista اطلاعاتی میخواستم

pooyan

ba salam khedmat aghaye dr aiz , aya mitavan az finax 5ml hafte yek bar estefade kard bejaye finax 1ml roozi yek bar

آرش

من پسری هستم 22 ساله که تالاسمی مینور دارم و چند وقتی هست که دکتر برام قرص اگزازپام تجویز کرده حدود یک هفته هست که دارم این قرص را می خورم . از عوارض این قرص یکیش تغییر در میل جنسی است و 3 الی 4 روز هم هست که حداقل روزی یک مرتبه همراه با ادرارم آب منی هم خارج می شه . می خواستم ببینم که آیا این مشکل به مصرف این قرص برمی گرده یا اینکه یه مشکل جدید برام پیدا شده . من اهل استمنا هم نیستم و این چند وقته هم اصلا تحریک نشدم . ممنون می شم اگر کمکم کنید

علی

در مورد اثرات مفید مصرف داروی ریوایوژن و اثرات منفی مصرف این دارو توضیح بفرمایید. ضمنا برای کسانی که ریزش موی ارثی دارند چقدر موثر است؟

saeed

خسته نباشين ميخاستم بپورسم فينسترايد. فينپشيا و پروپسيا چه فرقی با هم دارن. و من فينسترايد مصرف ميکنم ولی بعد از يک ماه دچار عوارضی مثل لرزش قسمت کوچکی از پوست سينه ام در زير دنده هايم و برای چند روز مصرف را قط ميکنم تا خوب شود و دوباره مصرف ميکنم آيا اثر درمانی کم ميشود و من برای جلوگيری از اين حالت چکار کنم. تشکر

سمانه

با سلام من دختری ۱۹ ساله هستم که بر اثر اينکه زياد تو آفتاب بودم روی تمام صورتم جز ژيشانيم لک ونقطه نقطه های زيادی در آمده و ژوست سبزه دارم ممنون می شم اگر راههای کم هزينه و نه زياد طولانی معرفی کنيد چون مجبورم به خاطر ژوشاندن آن بر خلاف ميلم کرم ژودر استفاده کنم.آيا از کرم لايه بردار استفاده کنم خوب هست ؟با چه درصدی واقعا ممنونم.

نسین

سلام می خواستم بدونم دلیله اینکه می گن موهای زیر بقل و اطراف الت تناسلی رو نباید برداشت چیه؟