بنام خداوند جان و خرد.

با عرض پوزش از دير کرد اينجانب بدليل عدم اطلاع از راه اندازی سايت پرشين بلاگ با پسوند جديد.

۱- می خواستم بپرسم که موهای قبلا پر پشت بود اما چند ماه است که موهای من کم شده می تونه علتش شست شوی باشد؟ و موهای من ديگر پرپشت نمی شود يعنی به حالت اول خود بر نمی گردد؟

ريزش مو دلايل زيادی دارد که برحسب علت بايد درمان انجام گيرد. شايعترين علت ريزش مو در خانمها کمبود آهن و بعد از آن استرس و فشارهای روحی و روانی می باشد. البته عوامل هورمونی- ارثی را نبايد از نظر دور داشت. با درمان صحيح عوامل موها به حالت اول برميگردند. شما باید با متخصص پوست و مو مشاوره حضوری داشته باشيد.

۲- آيا از سنين بين ۲۵ تا ۳۰ ميتوان ار کرم دور چشم استفاده کرد ضد چروک.

اگر چروک دور چشم ايجاد شده باشد از هر سنی ميتوان از کرمهای دور چشم استفاده کرد ولی چنانچه چروکی وجود نداشته باشد معمولا توصيه ما اين است که بعد از سی سالگی بهتر است برای جلوگيری از چروک از اين کرمها استفاده گردد.

۳- کرم مرطوب کننده بدون چربی وجود داره؟اگه ميشه نام ببريد.آيا مات کننده های صورت آب پوست را ميگيرند و باعث ايجاد چروک می شوند؟

بلی. کرمهای مرطوب کننده فاقد چربی هم ايرانی و هم خارجی با مارکهای متنوع وجود دارد. مات کننده ها از براقی چربی پوست می کاهند و معمولا ايجاد خشکی نمی کنند. چنانچه ايجاد خشکی کنند ميتوانيد از کرمهای مرطوب کننده فاقد چربی استفاده کنيد.

۴- نظرتون درباره ريوايوژن چيست آيا واقعا باعث رويش موهای ريخته شده ميشود
آقای دکتر من سال گذشته توسط ماينوکسيديل و فين پشيا کلی موی کرکی روی سرم بوجود آوردم ولی درمان رو که قطع کردم هم موهای کرکی از بين رفت هم موهام بيشتر ريخت. از ۱۵ شهريور محلول ريوايوژن رو استفاده ميکنم در کنارش محلول ماينوکسيديل رو ميزنم شبها يک قرص فين پشيا و زينک پلاس و سنتروم ميخورم و روزها قرص فيناسترايد. آقای دکتر من بيشتر موهام به خاطر ارثی ريخته و طاسی سرم معلومه آيا ريشه موهايم مرده و ديگر رشد نخواهند داشت من وقتی زير نور لامپ ۱۰۰ به سرم نگاه ميکنم کلی موی کرکی ريز ميبينم ميتونم اميد به رويش مجدد موهامو داشته باشم؟

در مورد ريزش موها بدليل هورمونی- ارثی درمان بايد طولانی مدت استفاده شود. و فشار روحی بايد کاسته شود چون با داشتن استرس درمان چندان تاثيری ندارد. شما در درمان کمی زياده روی ميکنيد. خوردن يک قرص فين پيشيا ترجيحاْ صبح و يک کپسول زينک پلاس بعلاوه مصرف ماينوکسيديل در شب و در صورتی که مايل باشيد در صبح و شب. حداقل درمان يک سال مداوم می باشد و بعد از يک سال بايد بر اساس جواب به درمان استراتژی جديد انديشيده شود. البته اين داروها که نام بردم برای همه نمی توان استفاده کرد و بايد بر اساس سن و وزن تغيير يابد. بهتر است تحت نظر پزشک متخصص پوست و مو دارو تجويز گردد.

۵- دختري 29 ساله هستم با نوع پوست معمولي . مي خواستم بدونم مناسب ترين ضد آفتاب و كرم دور چشم براي پوستم چيه؟ و آيا كوتاهي مو تاثيري در جلوگيري از ريزش آن دارد يا نه؟ مدتي است كه چيزهايي مثل خال به رنگ پوست و برجست البته بسيار ريز روي سينه پايين تر از گردنم مي بينم مي خواستم علتش رو بدونم و آيا مي شود برطرفشان كرد؟

ما کرمهای دور چشم و ضدافتاب در سه نوع در بازار داريم. پوست خشک- معمولی و چرب. شما از کرمهای نوع معمولی استفاده کنيد. بلندی يا کوتاهی مو در ريزش مو نقشی ندارد. فقط موهای بلند بيشتر مستعد شکنندگی می باشند. اين خال مانندها را بايد ببينم تا بتوانم نظرم را در باره علت و درمان آنها بگويم.

۶- من ۲۳ سالمه و رنگ پوستم سفيده . بدن و صورت پرمويی دارم و پوستم خيلی حساسه و جوش داره و با کوچکترين ضربه شديدا قرمز ميشه.برای موهای صورتم از بند استفاده می کردم که باعث می شد صورتم جوشهای زيادی بزنه و موقع انداختن بند درد خيلی زيادی رو بايد تحمل می کردم . برای جوش زدن صورتم بعد از بند قبلا از شما راهنمايی خواسته بودم (گفته بودین از الکل و ژل سینره استفاده کنم) اما بی اثر بود . برای موهای پاهام از ژلت استفاده می کنم که باعث ميشه پوست پاهام قرمز بشه و سوزش داشته باشه. اخيرا با يک دستگاه موبر به نام اپيلا ليزر آشنا شدم. می خواستم قبل از خرید این دستگاه از شما راهنمایی بخوام .بالا براتون لينک سايت فارسی و سايت اصلی اين دستگاهو گذاشتم . اگه لطف کنيد ببينيد و نظرتون رو بگيد خيلی ممنون می شم .بيشتر به اين خاطر مايلم از اين دستگاه استفاده کنم چون ضربه فیزیکی به پوست وارد نمی کنه و بدون درده و اونطور که تو سایتش نوشته عوارض جانبی هم نداره . در ضمن من چند ماه از آ-اچ-آ استفاده می کردم که ۷-۸ ماه پيش قطعش کردم اين ميتونه باعث بشه ليزر به پوستم آسيب برسونه؟

بهترين روش برای شما ليزر است. اگر مراقبتهای لازمه را انجام دهيد هيچ مشکلی برای شما ايجاد نمی کند. هر آسيب فيزيکی روی پوست شما ايجاد التهاب ميکند و ميتواند باعث قرمزی و جوش شود. اين دستگاه هم که معرفی کرديد بدون آسيب نيست و ميتواند همين مشکلات را برای شما فراهم آورد. اگر موهای شما زبر و مشکی است ليزر جواب خوبی ميدهد ولی چنانچه موها کرکی و يا بور باشند ليزر کمکی نمی کند و لايد از التروليزر زير نظر يک فرد مجرب انجام دهيد. کرمهای بعد از اصلاح باعث کاهش التهاب در ناحيه ميشوند و بايد در روز اصلاح بطور مکرر از آن استفاده کرد. همچنين گذاشتن يخ بطور مکرر در ناحيه از ايجاد التهاب جلوگبری ميکند.

۷- من موهام تقریبا چربه و به خاطر شوره ای که می زنه، از شامپو سلنیوم سولفاید استفاده می کنم. اما در عوض شوره نزدن موهام، موهام ریزش بسیار زیادی پیدا کرده. نظر و پیشنهاد شما چیه؟

سلنيم سولفايد و زينک پريتيون در صورتی که مدام استفاده شوند باعث ريزش مو و شکنندگی مو ميشوند پس بهتر است برای درمان شوره سر از اين شامپوها بطور مداوم استفاده نشود. بهتر است وقتی با استفاده از اين شامپوها و درمان شوره با دارو. اين شامپو هر يک هفته تا ده روز يک بار برای جلوگيری از ايجاد شوره استفاده شود.

۸- من۳ سال پش بینیم رو جراحی پلاستیک کردم پلکها و صورتم هم مثل بینم به شدت ورم کرد اما در مدت یک ماه کاملا؛ از بین رفت.از طرف دیگه از یک سال پیش شروع به مصرف فیناسترید برای ریزش موهام کردم اما از ۵ ماه پیش که عمل اصلاحی دوم بینیم رو انجام دادم ورم پلکهام هنوز که هنوزه نخوابيده و متورمه این مسئله باعث نگرانی شدیدم شده . ضمنا؛ پزشک جراح هم نظر خاصی در این مورد نداره اما خودم احتمال ميدم ممکنه اثر همین فیناسترید باشه چون جایی شندیم که بعد از هر عملی توازن و تعادل هورمونها بر هم میخوره با توجه به هورمونی بودن این قرص به نظر شما ایا مصرف فيناستريد میتونه باعث اين مشکل شده يا خير؟ اگه پاسخ شما مثبته ایا با قطع دارو این مشکل برطرف میشه ؟

 من تا به حال جايی نشنيده ام که اين دارو اين اثر را داشته باشد. عدم توازن هورمونها نمی تواند يک ورم در يک نقطه ايجاد کند. ولی با اين حال نمی توان جواب قطعی در اين مورد داد. آيا اين ورم هميشه وجود دارد؟ در طول روز کم و زياد نمی شود. چنانچه جواب منفی است بهتر است دارو را مدتی قطع کنيد و اثر آن را ببينيد ولی اگر جواب مثبت است بهتر است از نظر داخلی يک چک آپ شويد.

۹- ميخواستم بپرسم تاثير داروی فيناسترايد چه مدت در بدن باقی ميماند ؟يعنی بعد از قطع دارو چه مدت طول ميکشد تا اثر دارو به طور کامل از بين برود؟

نيمه عمر دارو شش ساعت می باشد. يعنی هر شش ساعت نصف دارو از بدن دفع ميشود. به اين صورت که اگر يک قرص يک ميلی مصرف کنيد در شش ساعت اول نيم گرم دفع ميشود در شش ساعت بعدی نصف نيم گرم باقيمانده تا آخر که ميتواند حدود يک ماه طول بکشد تا کاملاْ دارو از خون پاک شود.

۱۰- دختر ۱۶ساله ای هستم. اگه بخوام پوست صورتم يکرنگ بشه چی کار بايد بکنم؟دماغم اکثرا قرمز ميشه(وقتی گرمم باشه بعضی وقت ها هم همين طوری)(چرا؟؟؟) لپ هام هم همين طور.دور چشم هام هم تيره شده.لطفا بگين چی کار کنم؟

استفاده از کرم ضدافتاب مناسب پوست بهترين توصيه است. مايعات زياد مصرف کنيد از ميوه جات و سبزی جات تازه استفاده کنيد. در صورت نياز از کرمهای مرطوب کننده نوع پوستتان (چنانچه چرب است از نوع فاقد چربی) حاوی ويتامين ايی استفاده کنيد.تيرگی دور چشم ارثی است و با مصرف مايعات و ميوه و سبزی کمرنگ ميشود ولی مهمتر از همه نداشتن استرس و فشار روحی است چون با استرس اين تيرگی بيشتر ميشود.

۱۱- من يک دختر ۲۱ ساله ام . زانوهام و آرنجهای من خيلی تيره است و چون کلآ پوستم سفيده خيلی تابلوست . تازه خيلی هم دون دون هست (زانوهام و حتی باسنم ) مثل پوست مرغ ميمونه . چه کار کنم ؟ تاره همه‌ي پاهام پر شده از جای موهايی که درنمياد و زير پوست گوله ميشه و بايد با ناخن درشون آورد . جای اونهارو بايد چطور از بين برد ؟ اصلآ چه کار کنم که اينطوری نشه ؟ من از تيغ برای موهای پاها و دستهام استفاده نميکنم و قبلآ اونا رو با مومک و حالا با اپی‌‌ليدی ميزنم .

سر زانوها و آرنجها را با يک نرم کننده بطور مکرر چرب کنيد. اگر اين نرم کننده حاوی اوره و اسيد ساليسيلات باشد ترجيحاْ بهتر است. با اصلاح از طريق موکن- موم و بند انداختن در پوستهايی که حساس می باشند باعث التهاب ميگردد و در محل خروجی مو از پوست با اين التهاب روزنه ها بسته شده و مو زير پوست می ماند. بهتر است با ليزر و يا التروليز موها را از بين برد و يا از کرمهای موبر استفاده کنيد.

۱۲- روی دستهام (از روی بازو به پايين ) پر شده از لکه های قرمز (خيلی قرمز )و خيلی ريز که همينطوری هم داره بيشتر ميشه . اونا چيند؟ زياد معلوم نيستند . يک دکتر به پدرم گفته بود اگه لکه های قرمز بصورت جوش بودن خطری نداره وگرنه باید بررسی شه . آخه پدرم جوشهای قرمز تو ناحیه‌ی سینه و گردنش داره . مال من که جوش نیست باید نگران باشم ؟ خطر داره ؟ نکنه از علائم یک بیماری باشه آخه من همینطوری دارم هی وزن کم میکنم . چی کار کنم ؟؟؟

بايد بيبنم تا نظر بدهم ولی بيشتر يک حساسيت ساده است که با مراقبت و جلوگيری از تماس با مواد شوينده و صابون مايع و مصرف کرمهای نرم کننده اصلاح ميشود. اصلاْ نگران نباشيد و به يک متخصص پوست و مو مراجعه کنيد. لاغر شدن شما هم بدليل حرص و جوش خوردنتان است.  

۱۳- دختر ۱۶ساله ای هستم.آيادر اين سن می توانم از کرم های دور چشم استفاده کنم؟(دور چشم هام فرورفته وتيره شده)اگه يه مدت استفاده کنم بعد قطع کنم بدتر ميشه؟؟؟

نيازی نيست. مايعات زياد مصرف کن همچنين ميوه و سبزی تازه کمتر هم استرس داشته باش درست ميشود.

۱۴-بهترين راه از بين بردن موهای زايد آلت تناسلی چيست؟تيغ؟ اصلا اين موها برای چيست؟!!!

ليزر بهترين روش است بعد از آن کرمهای موبر. هر چيزی بجا خلق شده اگر ما علت خلق آن را نمی دانيم زايد محسوب نمی شود بلکه از کم علمی ماست. اين موها برای تازه نگه داشته شدن و با طراوت ماندن ناحيه وجود دارند.

۱۵- برای رفع تيرگی زانو و زير بغل چی کار ميشه کرد؟؟؟؟

تيرگی اين نواحی بدليل حساس بودن پوست شماست. با کمتريت التهاب و قرمزی در پوست شما لک آن تا مدتها روی پوست شما می ماند. در ناحيه زانو بدليل آسيبهای فيزيکی مکرر (اين آسيب ميتواند کشيده شدن شلوار باشد) هميشه يک التهاب مختصر وجود دارد که لک بهد از التهاب باعث اين تيرگی ميگردد. در زير بغل بدليل تجمع زياد ميکروب و مخمر و قارچهای سطحی پوست و بدليل تعريق التهاب مختصری بوجود ميآيد که لک بعد از التهاب بصورت تيرگی ديده ميشود. درمان برطرف کردن التهابات می باشد. 

۱۶- به تازگی شرکت lorea محصولی به نام کیت میکروـدرمابریشین را به بازار عرضه کرده که مدعيهبه همون روش درمابريشين غیر شیمیایی(که در مطبها و کلينيک ها انجام ميشه) از پوست لايه برداری ميکنه و افراد به سادگی میتونند از این روش در منزل استفاده کنند خواستم با در نظر گرفتن این نکته که شرکت لورال کمپانی صاحب نامیه نظر جناب عالی رو درباره این محصول و نحوه عملکردش بدونم؟

البته اين يک لايه بردار است و ميتواند مثل کرمهای لايه بردار خفيف استفاده شود ولی اثرات آن ميکرو درم ابرشن و يا لايه بردار قوی که در مطب مصرف ميشود را ندارد.

۱۷- من برای درمان جای جوش به پزشک مراجعه کردم و ايشون کرم کترل رو تجويز کردن ولی بعد از استفاده نه تنها مشکلم حل نشد بلکه جای جوشهام که قبلا به صورت لک بود حالا به شکل فرورفتگی هايی روی پوستم ديده می شه . ايا اميد برای بهبود دوباره هست يا نه؟

بلی. ولی اين فرو رفتگی ها بايد بروش ليزر- ميکرودرم ابرشن و يا لايه برداری عميق انجام شود. شايد نياز به کارهای عملی ديگری باشد. بايد ببينم تا نظر دهم.

۱۸- من دختری۱۸ ساله ام .دانشحوی رشته پزشکی در خارح از کشور هستم.دو سوال دارم- hodude 2 sale pish paye rastam khareshe ziyadi dasht bekhatere jushhayi riz ke surati budan,bad az chand vaght shoru be bala raftan az pam kar ta tamame poshte pam be surate yek khat ta balaye runam resid,vaghti raftam doktor,biopsi anjam dadam va natije in bud ke hast LIQUEN PLANUS,roshdesh be vasileye keremi be name CLOBETAZOLghat shod vali ruye pam dige banafsh shode ,va jash munde,behem ye seri kerem dadan ke khob nashod,hanuz tire range,rastesh nemidunam chi kar bayad bekonam batavajoh be tahghighatam in marizi be 80%mardom javabe khoshayandi nemide,vali tuye infekr budam ke shayad behse ba laizer darmanesh kard ,vali yeki az dctoram mige mishe va digari mige na,chon agar hanuz faal bashe migan bar migarde,vali man khodam migam age faal bud khob bazam roshd mikar,mikhastam nazaretun ro dar morede in mozu bedunam.
soale dovomama ine ke,ruye zire angoshte sababeye daste rastam (bande aval fagaht-enghadr khoshk shode ke dige choruk shode,shayad bekhatere in bashe ke tu salone tashrih kar mikonam va gharch gerefte bashe ya nemidunam chi mitune bashe,vali estekak nadare va dige asare angoshtam malum nist,mamnun misham gar javabe in soalam ro ham bedin.

بيماری ليکن پلان يک بيماری التهابی مزمن پوست است که بعد از بهبودی ميتواند عود کند. ولی نبايد نگران ايمن موضوع باشيد. البته من خيلی موافق اين تشخيص نيستم چون بيماری ليکن پلان بيشتر انتظار می رود روی ساعد و مچ پا درگير بشود و آنهم فقط يک پا هر چند تنوع درگيری در اين بيماری داريم ولی اينکه با مصرف يک کرم کلوبتازول خوب شود کمی جای سئوال است. نظر من اين است که اين مشکل پوستی شما يک حساسيت ساده بوده که به اين دارو جواب داده. و اما لک باقيمانده يک لک بعد از التهاب می باشد که بمرور زمان از بين می رود. اگر اشتباه نکنم پوست شما کمی سبزه است يا حداقل کمی تيرگی دور چشم داريد که اين لک بوجود آمده. با مصرف کرمهای روشن کننده و مصرف کرمهای نرم کننده زمان از بين رفتن تيرگی را کم ميکنند. اصلاْ نگران اين موضوع نباشيد. در مورد انگشت سبابه بايد بگويم چون اين انگشت يک انگشت غالب است و برای لمس زياد استفاده می شود می تواند يک حساسيت مزمن داشته باشد بخصوص در شما نظر من استفاده از کاغذ کپی و برگ زدن آن باشد يعنی يک حساسيت به کاغذ کپی. با استفاده از کرمهای نرم کننده بطور مکرر و استفاده از دستکش نخی در موارد استفاده از وسايل حساسيت زا. در ضمن از دستکش لاستيکی برای شستن با مواد شوينده استفاده کنيد و برای شستن دست از صابونهای گليسرينه استفاده کنيد.

۱۹- امکان از بین بردن موهای زاید بدن با کرم های موبر دائمی وجود داره یا نه؟ اصلاً‌غیر از لیزر و الکترولیز راهی برای از بین بردن موهای زاید وجود داره یا نه؟

کرمهای موبری در بازار وجود دارد که ادعا به از بين بردن موها بطور دائم دارند ولی از نظر علمی بيشتر اين کرمها موها را بمرور نازک ميکنند البته در مصرف طولانی مدت ولی فوليکول مو را از بين نمی برند. بجز ليزر و الکتروليز وسيله ای برای از بين بردن فوليکولهای مو وجود ندارد.

۲۰- اقای دکتر من ۲۴ سال دارم و دو سال پیشبه خاطر جای جوشهایم که خیلی اعتماد به نفسم رو پایین اورده بود لايه برداری عمقی(به روش شيميايی )انجام دادم از اون زمان تا حالا پوستم به شدت در برابر افتاب حساس شده .احساس سوزش شدید و تغییر رنگ از ضدافتابهای بسيار قوي هم استفاده کردم ولی بی فايده بوده ايا به نظر شما راهی برای این مشکل هست؟

استفاده از کرمهای ضدافتاب با فاکتور حفاظتی حداقل ۳۰ مناسب پوستتان و کرمهای مرطوب کننده حاوی ويتامين ايی و همچنين قرص ويتامين ايی ميتوانند تا حد زيادی مشکل شما را حل کند. البته بعد از ليزر تا چند ماه اين مشکل در بعضی افراد ديده ميشود ولی بمرور برطرف ميگردد.

۲۱- دختر ۱۷ ساله ای هستم دور چشم هایم فرورفته وتیره شده و پوستش هم نازک است وطوری شده که هر بار که پلک می زنم جمع وچروک می شود ودوباره کمی صاف می شودچی کار کنم؟

همانگونه که قبلاْ نيز گفتم مصرف زياد مايعات- ميوه و سبزی تازه و کم کردن استرس در حل مشکل کمک زيادی ميکنند. از کرمهای دور چشم مناسب نيز استفاده کنيد. 

۲۲- پسری ۱۷ ساله هستم که از چند سال پيش به علت تماس طولانی با نور آفتاب پوست صورت و دست و بالاتنه ام تيره شد. حالا از کرم آردن حاوی آربوتين استفاده می کنم. آيا تاثير دارد يا کار ديگری می توانم انجام دهم؟

استفاده از کرمهای ضدافتاب اولين قدم می باشد. اين کرم تا حدی ميتواند مشکل شما را حل کند ولی بايد با حوصله و طولانی مدت دارو را استفاده کنيد. 

۲۳- اخیرا دستگاهی به نام اپیلا وارد بازار شده است که یک دستگاه اپیلاسیون با لیزر شخصی است. آیا این دستگاه واقعا در از بین بردن همه موهای بدن تاثیر دارد؟

نه اين دستگاه در بعضی افراد می تواند تا حدی موها را نازک کند ولی نمی تواند فوليکولهای مو را تخريب کند. 

۲۴- سوالی داشتم راجع به قرمز شدن موهای کشاله رانم مدتی است که پس از خوردن مواد رنگی که روزانه در اغلب خوراکه ها دریافت می کنیم در ناحیه کشاله ران هلالی قرمز رنگ تشکیل می شود که وقتی خوب یررسی می کنم ماده ای چسبناک و قرمز رنگ است که بر روی مو های کشاله ران چسبیده و گاها به رنگ خون است در حال حاضر این مشکل تشدید شده و از وابستگی به خوردن مواد رنگی و شیرین خارج وبه شکل دایمی خود نمایی میکند با توجه به سلامت پوست کشاله ران و وجود این اشکال تنها بر روی موها و این که این حالت در جای دیگری از بدنم نیست اگر امکان دارد راهنمایی ام کنید تا بدانم اصلا باید به سراغ چه تخصصی از پزشکان بروم.

اين در حقيقت يک نوع عفونت ساقه مو بوسيله مخمرهای شبه قارچ است و ميکروبهای رنگدانه ساز است. بايد به يک متخصص پوست و مو مراجعه کنيد. نام اين بيماری پيدرا است و درمان آن تراشيدن مو و استفاده از کرمهای ضدقارچ می باشد.

۲۵- دختری ۲۵ ساله هستم. برای از بين بردن موهای زائد پا از هر روشی استفاده می کنم موهای زير پوستی و جوشهای ريز باقی می مونه. به موم دسترسی ندارم و حتی بعد از تيغ هم اين حالت روی پام می مونه چه کار کنم که ساق پاهام بدون اين زير پوستی ها و جوشها باشه و از چه روشی برای موهای زائد استفاده کنم؟

بهترين روش از بين موها بوسيله ليزر و يا مصرف کرمهای موبر می باشد.

۲۶- من دختر ۲۳ ساله هستم می خواستم بدونم آيا روغن کنجد برای مو مفيد هست يا نه؟

روغن کنجد- زيتون و يا روغنهای ديگر در شفافيت و سلامت ساقه مو کمک ميکنند. 

۲۷- استفاده از ژل مو باعث ريزش موميشه؟در ضمن يه ژل مناسب موهای وز وزی رو معرفی کنيد که مو رو خشک نکنه فقط بخوابونه مو رو

اين ژلها باعث خشک شدن ساقه مو و شکنندگی مو را زياد ميکند. شما بايد از کرمهای ترميم کننده مو استفاده کنيد.

۲۸- ايا لوسيون تقويت موی سينره رو برا تقويت ابرو مناسب ميدونيد.

بلی ميتوان استفاده کرد ولی موهای ابرو را در جهت رشد مو ماساژ دهيد.

۲۹- من به مدت يک هفته از دابل لاش ماوالا استفاده کردم برايه ريزش مژه هام ولی ریزش بیشتر شده چکار کنم قطع کنم اين دارو را يا نه ؟

در شروع درمان ممکن است کمی ريزش مو بيشتر شود ولی با ادامه درمان مشکل حل ميگردد.

۳۰- مادرم 50 ساله ست و پوستی بسیار روشن و شفاف دارد 9 ماه است که یک جوش کوچک روی بینی اش خوب نشده پس از نمونه برداری مشخص شد که Basal cell carcinoma, micro nodular type است.آیا خطرناک است؟راه درمان چیست؟

خطرناک نيست ولی حتماْ بايد با عمل جراحی برداشته شود.

۳۱- ماه هاست که مشکل خارش مقعد دارم. نمیدونم چیکار کنم. چه دارویی باید استفاده کنم؟ تا حد ممکن مسائل بهداشتی رو رعایت می کنم ولی فایده ای نداره.

اين مشکل ميتواند بدليل کرمک باشد ولی اگر با آزمايش يا خوردن داروی ضد کرمک برطرف نشود بدليل خشکی ناحيه است از کرمهای ويتامين آ-ايی بطور مکرر استفاده کنيد.

۳۲- دختر ۱۶ساله ای هستم که يک مشکل بزرگ دارم. به محض اينکه کمی احساس گرما می کنم يا کمی تحرک داشته باشم صورتم(مخصوصا دماغم) قرمز می شود. آيا برای اين درمانی وجود دارد؟

بيماری روزاسه يک بيماری معمولاْ در سنين چهل به بالاست ولی ميتواند در هر سنی ديده شود. آيا در برابر آفتاب و يا بروز با هوای سرد نيز اين مشکل بروز ميکند؟

۳۳- من ۲۳ سالم هست و از بچه گی هر وقت ناراحت ميشدم يا استرس داشتم با موهای سرم بازی ميکردم و گاهی هم ميکشيدم مو رو...گاهی باعث خالی شدن قسمتی از سرم ميشد و يک بار برای پر پشت شدن اون قسمت دکتر رفتم و آمپول تزريق کرد به همون قسمت يه سری دوای مالشی هم داد که خيلی خوب شدم و کامل موها در آمد حالا ازدواج کردم و از ايران رفتم ولی باز حواسم نبوده و دستم به سرم رفته و يه جا سرم رو خالی کردم به نظر شما الان چکار بايد بکنم؟؟آيا روش گياهی يا دارويی خاصی رو پيشنهاد ميکنيد؟يا منتظر بمونم تا خودش رشد کنه؟؟
آيا درسته که ميگن ماليدن قرص ضدبارداری برای رشد مو خوبه؟؟ شنيدم ماليدن آب پياز هم تاثير ميذاره آيا راسته؟؟؟ من همسرم از اين قضيه خبر نداره ميخوام زود درست بشه ...لطفا راهنماييم کنيد اينم بگم که من از نظر اخلاقی خيلی پر هيجان و شاد هستم به دليل اينکه بچه آخر خانواده بودم و کسی منو ناراحت نکرده حالا لوس شدم و ناراحت که بشم ناخودآگاه اون کارو ميکنم.

اين بيماری بنام تريکوتيلومانيا است و يک بيماری روحی است با يک روانپزشک مشاوره کنيد و استفاده از تونيکهای گياهی ميتواند کمک برای رشد مجدد کنند. ولی درمان اصلی درمان مشکل روحی شما با دارو و روانکاوی است. زدن قرص ضدبارداری برای اين نوع ريزش مو هيچ نقشی ندارد. در مورد آب پياز اطلاعی ندارم.

۳۴- مدت دو - سه هفته هست که دست و پاهام بيخودی رگ به رگ ميشه . حتی توی خواب دو‌سه بار اين اتفاق می‌افته و با درد شديدی از خواب بيدار ميشم بايد اونقدر مالش و تکان بدهم تا درست بشه . در ناحيه‌ی کتف‌ها آرنجهام و کمرم هم دردهای مشابه دارم که نميدونم اصلآ ربطی داره يا نه . بايد چه کار کنم ؟

بنظر من يک دکتر روماتولژی بتواند برای شما کمکی کند.

۳۵- می‌خواستم راجع به اين محصول پروتکسان اطلاعاتی کسب کنم . آيا اين دارو برای همه‌ی موها خوبه ؟ بهتر از ماينوکسيديل است ؟ موهای زائد رو بيشتر نميکنه ؟ شرايط سنی داره ؟ دکترهای ايرانی اونو تآييد کردن ؟ آيا شما مصرف‌اش رو توصيه ميکنيد ؟ نمایندگی‌اش کجاست ؟ قیمتش چنده ؟ آخه من موهای خیلی کم‌پشتی دارم که در قسمت جلوی سرم و بغلها تقریبآ خالی شده ؟موهام وز شده‌اند . موخوره هم دارند . موهای کوتاه هم خیلی دارم . کم‌خونی هم دارم.

اين تونيک هم مانند تونيکهای ديگر برلی ريزش مو استفاده ميشود. تا به حال مطالعه مقايسه ای با ماينوکسيديل را جايی نديدم که کداميک اثر بهتری دارند. اگر در ناحيه صورت زده شود ممکن موهای زايد را افزايش دهد. شرايط سنی ندارد. تاييد شده من نيست چون تا به حال اثر آن را نديدم و بدليل قيمت آن توصيه نمی کنم. در باره نمايندگی و قيمت دقيق اطلاعی ندارم. ريزش موی شما ارثی- هورمونی است و بايد علاوه بر داروهای موضعی از داروهای خوراکی نيز استفاده کنيد. به يک متخصص پوست و مو مراجعه کنيد.

۳۶- پسری با ۲۸ سال سن هستم.حدود سه ماهی هست که حملات جوش و آکنه مرا عاصی کرده است.در طی این مدت قرص کوتریماکسازولم فراموش نشده است و با نظر دکتر در دو ماه اول صابون لایه بردار کیوی میزدم و یک ماهی هست که صابون بی باکتر می زنم.صورتی سبزه و چرب و حساس دارم به گونه ای که در هر دوبار پوستم سياه شد البته حالا سياه تر شده است.تعداد جوشها نسبنتا کم شده ولی خيلی عالی نيست. روی پيشانی ام پر از جوشهای ريزی است که با محلولی ساختگی هر روز می پوشانمش و ناحيه بين گونه ها و دماغم جوشهای متعددی است که مرتب کم و زیاد می شود و در ضمن خيلی عرق می کنم و نیز استرسم هم با عرق همراه است. محل کارم عسلويه است ولی کارم در دفتر است. با اين همه چه جور صابون ضدجوشی (خرچنگ.ميگو.خاويار.جوانه گندم.ادويه...) توصيه می کنيد که هم جوشها رو به بهبودی برود و هم سياه نشوم؟ رژيم خاص يا کرم ضدآفتاب خاصی لازم نيست؟

اين قرصی که گفتيد چه کسی برای شما تجويز کرده؟ شما بايد از صابونها و يا ژلهای پاک کننده روزی دوبار استفاده کنيد و داروی خوراکی ضد جوش بخوريد. از ژلهای لايه بردار خفيف در شب و ضدافتاب در روز استفاده کنيد. به يک متخصص پوست مراجعه کنيد.

۳۷- سوال اول:ايا کرمهای مرطوب کننده يا ویتامینه یا ضد چروکی که روی انها نوشته شده همراه با ضد افتاب می توانند به تنهایی جايگزين کرمهای ضد افتاب شوند و دیگر نيازی به استفاده از ضد افتاب نباشد؟سوال دوم :چرا بيشتر لابلاتوارهای بزرگ و صاحب نامی مثل نيوا ,ايوروشه, لورال ,لومن...کرمهایAHA را در تولیداتشان ندارند ؟ایا دلیل خاصی وجود داره؟اکثر مارکهایی که در داروخانه ها میبینم یا ایرانی هستند و یا خیلی معروف نیستند.

اگر فاکتور محافظتی آن نيز قيد شده باشد و حداقل بيست و پنج باشد نيازی به ضدافتاب ديگر نداريد. هر شرکتی بنا به توليداتش کرمهای خاصی توليد ميکند. خيلی از اين شرکتها از اين نوع کرم را دارند شما نديديد مثلاْ ايورشه- اوياژ- نئواستراتا و...

۳۸- مدتي هست كه در سرم لكه‌هاي قرمز كم رنگي كه گاها خارش داره ايجاد شده. گمونم از اثرات استخر باشه! بعد از اون هم شديدا ريزش مو پيدا كردم. به نظرتون اين قارچه؟ استفاده از شامپوي گوگرد مي‌تونه كمكي كنه؟

نه اين يک نوع حساسيت سطحی پوست با مخمر است. بلی شامپو حاوی گوگرد و يا زينک در درمان و پيشگيری موثرند ولی بايد داروی ضدالتهاب نيز استفاده کنيد در ضمن اين بيماری تا حدی مزمن است و اعصاب در بروز آن نقش مستقيم دارد. به يک متخصص پوست و مو مراجعه کنيد.

۳۹- اولا شما اين همه اطلاعات را از کجا مياريد شما تخصصی نسبت به اين رشته داريد يا بر اساس اطلاعاتتون اين جواب ها را ميگيد.ممنون ميشم پاسخ سوالم را بديد بعد سوال اصلی را میپرسم.

شما چه فکر ميکنيد؟ دکتر عليرضا کريمی متخصص پوست- مو و ليزر. مطب شيراز.

۴۰- مدتی است که زياد عرق ميکنم .حتی از کف دستم هم قطره‌های عرق به جا ميمونه . درصورتی که قبلآ اصلآ اينطوری نبودم . من مشکل تيروئيد هم داشتم ولی اونقدر کم بود که از خوردن لووتیروکسین سرباز زدم . آیا ربطی داره ؟ ۲۱ سالمه و وزنم حدود ۴۶ کیلو است و قدم هم حدود۵-۱۵۳ هست. آیا من لاغر هستم ؟ در ضمن من کم خون هستم و یخورده کمبود گلبول سفید دارم . آیا این‌ها میتوانند مشکلاتی برای من ایجاد کنند ؟ آیا میتوانند علت ریزش شدید موهام و کم‌پشتی آنها باشند ؟ با توجه به اینکه من یه دخترم آیا کمبود گلبول های سفید و تیروئید میتوانند برای بچه‌دار شدن مشکلاتی ایجاد کنند در آینده؟

تعريق زياد ميتواند يکی از علائم پرکاری تيروئيد باشد اگرچه تحريک پذيری اعصاب نيز باعث تعريق ميشود ولی با زمينه ای که شما داريد بهتر است يک بررسی در مورد تيروئيد انجام دهيد. همچنين با کم بودن وزن شما نسبت به قد يک نشانه ديگر از کم کاری ديگر است. آيا با يک آزمايش کمبود گلبول سفيد در شما مشخص شده؟ اگر جواب مثبت است بايد دوباره چک شود چون در بعضی وضعيت های بدنی مقداری کمبود ديده ميشود بخصوص در بيماريهای ويروسی. ريزش موی شما نيز بيشتر بعلت تيروئيد(اگر داشته باشيد) و کم خونی و استرس می باشد. بهتر است اول بررسی شويد تا اين مشکلات شما قطعی شود. اين بيماريها برای بچه دار شدن مشکلی ايجاد نمی کنند ولی در دوران حاملگی بايد تحت نظر باشيد.

۴۱- من دختری ۲۰ ساله هستم . موهای من بسيار کم پشت‌اند و سفيدی سرم کاملآ پيداست. موهای من بسيار نازک ؛شکننده ؛ دارای ريشه‌های سست اند.موی کوتاه هم خيلی دارم . موهام پر از موخوره‌اند .هيچ حالت خاصی هم ندارند و تقريبآ وز هستند . تقريبآ بلند هستند (حدود ۲۰ سانت تا زير کتف‌هام ) . اين موها اعتماد به نفسم رو ازم گرفتند . برای داشتن موهای قشنگ بايد چه کار کنم ؟ داروهای گياهی بهتره يا شيميايی ؟ بايد موهام رو کوتاه کنم ؟ قبلآ یک دکتر به من رزماری داد ولی از بوی این دارو سردردهای شدید میگرفتم.

ريزش موی شما بنظر ميرسد هورمونی باشد و بايد بررسی شويد و تحت درمان قرار گيريد. ريزش مو چنانچه ميدانيد علل فراوانی دارد که بايد با معاينه و آزمايش علت دقيق مشخص گردد. نگران نباشيد قابل درمان است.

۴۲-دختری ۴ ساله دارم که از بدو تولد مو های زيادی روی بدنش داشت و اين مو هاهم نريخت الان صورت و بدنش مو های زيادی دارد که به زيبای او لطمه ميزند آيا کرم و يا دارويی برای از بين بردن آن و جود دارد ؟ اگر از داروهای گياهی استفاده کنم مضر است ؟ اگر از کرم مو بر صورت ژاک آندره استفاده کنم اشکالی دارد؟

اصلاْ نيازی به درمان نيست اين موها از بين ميروند. کمی حوصله کنيد. اگر موها ضخيم هستند از نظر داخلی يک چک آپ شود.

۴۳- من باران ام . همون که ashy dermatitis داشت. پرسيده بودين آيا اين بيماری در خانواده و اقوام من هست يا نه؟ خير سابقه‌ی هيچ نوع بيماری پوستی در خانواده و اقوام من وجود ندارد . بيماری من پيشرفتی به اون صورت نداشته . يک دکتر داروهای گياهی هم همين تشخيص رو داده و البته گفته قابل درمان هست . به من عرق بابونه (برای مالیدن با پنبه روی پوست ) و یک پماد لکه‌بر و ... دهده .من نمی‌دونم داروهای گیاهی بهتر است یا شیمیایی ؟ تازه یک پروفسور در تهران حتی نمونه‌برداری پوستی رو قبول نکرده و یک نظر دیگه داره ! و به من کرم QV و لوسیون AHA ۱۰٪ (NeoStrata ) داده . آخه من به کی و چی اعتماد کنم؟

اول از همه به خودت اعتماد کن و بعد توکل به خدا داشته باش. اين لکهای ناشی از يک التهاب مختصر در پوست می باشد که لکها ناشی از اين التهاب می باشد. داروهای شيميايی و گياهی فرقی نمی کند مهم اين است که کدام موثر است. در بعضی افراد داروهای گياهی و در بعضی داروهای به گفته شما شيميايی موثر است. چون در مورد داروهای گياهی هنوز مطالعات کامل و دقيق اجام نشده من داروهای شيميايی را برای شما توصيه ميکنم اگر چه ميتوانيد از داروهای گياهی هم همزمان استفاده کنيد.

تا بعد حق نگهدارتان

/ 298 نظر / 141 بازدید
نمایش نظرات قبلی
يكتا

با سلام دختري30ساله هستم از 16سالگي ريزش مو شروع شدو آزمايشات هورموني انجام دادم كامل سالم بوده فقط چربي خون بالا بود كه دكتر غدد ژنتيكي تشخيص داد. از شما خواهش مي كنم دليل ريزش و كم پشت شدن شديد موهاي مرا توضيح دهيد با تشكر از شما

دختري بيست وچهارساله هستم ك پوستصورت خيلي خيلي چرب دارم برعكس پوست بدنم خشكه و دايم تركاش بيشتر ميشه ي راه حل بگين بهم دكتر هم رفتن خيلي خرج كردم فايده نداشته پوست صورتم چربه و روي دماغم و اطراف دماغم قرمزي خيلي داره بعد هر قستمي از پوست صورتم ي رنگيه بعضي جاهاش قرمزه بعضي قسمتاش زرد در كل ي دست نيست بعد خيلي هم شله لطفا راهنماييم كنيد

مهدی

سلام.

سیما

سلام..من یک سالی هست که بخاطر زگیل روی صورتم درمان میشوم اما وقتی فریز میکنم جاش بصورت تورفتگی میماند و لکه های قهوه ای هم ایجاد شده .دیگه خسته شدم چیکار باید بکنم.چطور تورفتگی ها و لکها که بر اثر فریز جا مانده خوب میشود...مرسی

مهسا

فکر نمیکنم دیگه سایت دکتر فعال باشه چون بروز رسانی نشده

سلام دکتر جان,من پسری هستم30ساله که دوساله پیش براثر افتاب سوختگی پوسته صورتم کنده شد و پیشه متخصص رفتم داروهای ترمیمی استفاده کردم هر چی که فکرشو بکنید از انواع کرمهاو قرصهای ترمیمی...الان مشکل اصلی صورت بنده اینه که گونه ها و روی بینی ام پر شده از مویرگهای ریز قرمز که باعث میشه بر اثر گرماوسرما کل صورتم قرمز بشه و از وقتی که این اتفاق برام افتاد به شدت پوستم چرب میشه و باعث میشه جوشهای ریز و چرکی بزنه که دوروزه خوب میشه این رو هم اضافه کنم که از قرصهای راکوتان و داکسی ساکلین و انواع کرمهای ضد چربی هم استفاده کردم بهتر شده ولی بازهم تکو توک مشاهده میشه خوشحال میشم بنده رو راهنمایی کنید با تشکر فراوان

گروه نرم افزاري موفق

به نام خدا به پزشک محترم با سلام احتراما به استحضار مي رساند ، با توجه به گسترش روز افزون خدمات مبتني بر تلفن همراه و تبلت و سهولت معرفي خود به ديگران از اين طريق ، پيشنهاد ما به شما داشتن يک نرم افزار پزشکي شخصي اندرويدي است تا از طريق اين نرم افزار شما بتوانيد خود را به همه افراد در سراسر دنيا معرفي کرده و از امکانات اين اپليکيشن برخوردار شويد . شايان ذکر است به دليل اينکه دسترسي به اينترنت در همه نقاط کشور امکان پذير نيست لذا همه افراد نميتوانند از وبسايت شما بازديد به عمل آورند ، اما اين اپليکيشن به دليل اينکه براي اجراي آن لزوما نيازي به اينترنت نيست ، ميتواند در معرفي شما به ديگران بسيار موثر واقع شود . اميد است بتوان با استفاده از تکنولوژي روز، در راستاي پيشبرد اهداف نظام سلامت گامي برداشته و افتخار همکاري داشته باشيم. برخي از امکانات اين نرم افزار: 1. امکان طراحي نرم افزار به صورت سفارشي و کاملا شخصي براي شما . 2. امکان برقراري ارتباط مستقيم تلفني بيمار با مطب شما تنها با کليک بر روي يک دکمه و بدون نياز به شماره گيري تلفني . 3. امکان قراردادن نام - عکس - پروفايل - ايميل - شماره تلفن - آدرس مطب و غي

گروه نرم افزاري موفق

به نام خدا به پزشک محترم با سلام احتراما به استحضار مي رساند ، با توجه به گسترش روز افزون خدمات مبتني بر تلفن همراه و تبلت و سهولت معرفي خود به ديگران از اين طريق ، پيشنهاد ما به شما داشتن يک نرم افزار پزشکي شخصي اندرويدي است تا از طريق اين نرم افزار شما بتوانيد خود را به همه افراد در سراسر دنيا معرفي کرده و از امکانات اين اپليکيشن برخوردار شويد . شايان ذکر است به دليل اينکه دسترسي به اينترنت در همه نقاط کشور امکان پذير نيست لذا همه افراد نميتوانند از وبسايت شما بازديد به عمل آورند ، اما اين اپليکيشن به دليل اينکه براي اجراي آن لزوما نيازي به اينترنت نيست ، ميتواند در معرفي شما به ديگران بسيار موثر واقع شود . اميد است بتوان با استفاده از تکنولوژي روز، در راستاي پيشبرد اهداف نظام سلامت گامي برداشته و افتخار همکاري داشته باشيم. برخي از امکانات اين نرم افزار: 1. امکان طراحي نرم افزار به صورت سفارشي و کاملا شخصي براي شما . 2. امکان برقراري ارتباط مستقيم تلفني بيمار با مطب شما تنها با کليک بر روي يک دکمه و بدون نياز به شماره گيري تلفني . 3. امکان قراردادن نام - عکس - پروفايل - ايميل - شماره تلفن - آدرس مطب و غي

بتسی

سلام. من تقریبا 6 ماه هست که گونه هایم ، چانه و پیشانیم قرمز شده و جوشهای خیلی ریز می زنه که اکثرا چرکی نیستن. وقتی صبح بیدار می شم این قرمزی کمتر هست و بعد از 1 ساعت کم کم بر میگرده و با نزدیک شدن به شروع پریود علائم کمتر میشه. آیا قرمزی و جوشهای روزاسه هنگام صبح که تازه از خواب بیدار میشم و هنگام نزدیک شدن به پریود کمتر میشه؟

ایدا

صورتم جوش زیاد میزنه دکتر رفتم ولی فایده نداشت. صورتم لک هم داره از شما میخوام راه درمان رو بهم بگید لطفا.