ليکن پلان

بنام حق



ليكن پلان يک بيماری التهابی پوستی - مخاطی می باشد که با يک سری از ضايعات پوستی و خارش شديد شناخته می شود . شايعترين سن بروز 30 تا 60 سالگی می باشد. علت بيماری ناشناخته است و چندين علت را در اين بيماری دخيل می دانند که اختلال ژنتيکی هسته اصلی اين علل می باشد.
مناطق درگير:
پوست : انواع و اقسام ضايعات پوستی در اين بيماری ديده می شود ولی شايعترين آن بصورت پاپول يا برجستگيهای بنفش رنگ که در ابتدا قرمز هستند و با سن ضايعات بنفش رنگ می شوند و بيشتر در مچ دست پايين ساق پا روی ساعد بصورت قرنيه ديده می شوند البته در جاههای ديگر بدن نيز می توانند ديده شوند.
مخاط : در داخل دهان بصورت لکه های سفيد خاکستری و بنفش رنگ معمولا" بدون علامت و گاهی با ضايعات برجسته و در موارد نادر با زخمهای سطحی دهان همراه با درد ديده می شوند .
ناخن: درگيری ناخن نيز در اين بيماری ديده می شود که بصورت شکنندگی ناخن و ضخيم شدن صفحه ناخن و يکسری تغييرات ديگر ديده می شود.
مو: در اين بيماری ريزش مو در فعاليت بيماری شايع است و در مواردی ريزش مو دائمی بوده و باعث کچلی دائمی می گردد .
درمان و مراقبتهای لازم : درمانهای متفاوت و متعددی در اين بيماری تجويز می شود از آنتی بيوتيکها گرفته تا ويتامينها ، استروئيد و داروهای سرکوب کننده سيستم ايمنی که بايد تحت نظر پزشک متخصص تجويز شوند .اين بيماری خوش خيم است و در مواردی بدون درمان بهبودی حاصل می شود .
چون بعضی از داروها و تماس با بعضی مواد شيميائی در بروز آن نقش دارند در صورت مشخص شدن مورد خاص بايد از آن اجتناب نمود .
(منم از بعضيها ياد گرفتم ميخوام يک سايتی را معرفی کنم بريد عکسهای بيماران پوستی را ببينيد. واقعاْ

اسلايدهای جالبيه به امتحانش ميارزه )

سبز و بهاری باشيد......

/ 21 نظر / 43 بازدید
نمایش نظرات قبلی
leila

سلام دکتر عليرضا! راستش از دلتنگی آمدم سراغ شما... مطلب جديد هم تو وبلاگم ننوشتم! می دونيد؟خيلی خسته ام... راستی شما از روان شناسی هم سر در می ياريد... بالاخره دکتر هستيد! اميدوارم هميشه شاد باشيد!

ماجده

سلام آقا جان .وبلاگت ديگه چی بگم؟؟ نميشه....موفق باشی

hasrat

در رفراندوم جمهوری اسلامی شرکت کنيد!!

samin/saeed

سلام.وبلاگتون عاليه.خيلی به درد خانوما می خوره. به وبلاگ مام يه سری بزنيد.پايدار باشيد.

عطربهارنارنج

باز هم مطلب خوب ...در مورد شيدا و عطربهارنارنج نوشته ام ..به كلبه ام بيا...

مجيد

به نام خدا عليرضاي عزيزم سلام از لطفت متشكرم با اجازه قصد دارم در لينك دوستان قرارت بدهم در ضمن از مطالب ارزنده ات هم متشكرم. اگر امكان دارد در مورد راه بر طرف شدن خشكي مو و لخت شدن آن توضيح بدهيد.

در تكاپوي معنا

عليرضای عزيز ، مرسی برای زحمتی که برای لينک من کشيدی .... من بالاخره لينکی رو که ميخواستم از عکسهای کتاب در تکاپوی معنا ساختم که احساس نزديکی خاصی بهش دارم .... بااين حال يادم نميره لينکی که برام ساختی .... فردا پس فردا ميرم .... آدرسمو ميذارم تو وبلاگم ....

leila

بابت تبريکت ممنون. برای جای جوش يه راه اساسی بگو.يه کرن خوب مثلآ مال ايو روشه. نگو تبليغ ميشه

مجيد

به نام خدايي كه بزرگ است دكتر عليرضاي عزيزم از عناياتت متشكرم چون زياد وارد نيستم هنوز علي رغم ميل باطني ام نتوانستم به لينك دوستان اضافه ات كنم . منظورت از مقصر بودن همه ما چيست؟ در ضمن چون من در وبلاگم در مورد ازدواج و مشكلات آن در جامعه و همين طور مسائل پزشكي بحث مي كنم و مطلب دارم از شما خواهش مي كنم وبلاگم را به بقيه اگر قابل دانستيد معرفي كنيد تا بيايند ونظر دهند. هميشه در سايه امام زمان عج موفق باشي عليرضاي عزيزم

مامان و بابا و دخترشون

سلام .عیدسعید قربان بر شما و خانواده محترمتان مبارک..روز به یاد ماندنی برای آشنایی ماست..نظر شما چیه؟؟؟