بنام خداوند جان و خرد

ایام سوگواری سید شهیدان را به همه تسلیت میگویم. واقعاْ از همه شما عزیزان التماس دعا دارم.

۱- برای از بين بردن جای آبله مرغان چه بايد کرد؟ حدودا هزينه اش چقدر است؟
بسته به عمق و وسعت با روشهای ليزر- لايه برداری- ميکرودرمابرشن و يا سابسيژن ميتوان جای آبله و جوش را از بين برد. هزينه هم بسته به نوع روش و وسعت ضايعات متفاوت است.

۲- من ۴ ماه از کرم AHA استفاده کردم پوستم خیلی خوب شد ولی با وجودی که مرتب از ضد افتاب استفاده کردم ولی پوستم دچار افتاب سوختگی شد به نظر شما باید چی کار کنم؟ و ضمنا؛ علتی که کرمهای ضد افتاب اثر سفیدی به جا میذارند چی هست؟
يا مصرف ضدافتاب منظم نبوده و يا نوع ضدافتاب خوب نبوده. در ضمن هر نوع ضدافتابی صد در صد اشعه ماوراءبنفش را جلوگيری نمی کند و مقدار اندکی هم که شده از آن عبور ميکند که همين مقدار نيز در افراد مستعد دچار مشکل ميکند. بايد در ساعات بين ده صبح تا سه بعدار ظهر علاوه بر ضدافتاب از تماس مستقيم در برابر آفتاب پرهيز کنيد. مواد داخل ضدافتاب باعث اين سفيدی ميشوند که بيشتر مربوط به اکسيد روی و دی اکسيد تيتانيوم می باشد. اين دو ماده اثر فيزيکی ضدافتاب را دارند. در بعضی ضدافتابها مقدار اين مواد کم است و اثرات سفيد کنندگی ندارند.

۳- پوست صورت من خیلی جوش می زنه و بیشتر جوش های سر سیاه هستن. همیشه پوست صورتم پر از این جوش هاست. بعد از اصلاح هم جوش های سر سفید ریز می زنه که خیلی هم دیر از بین می رن. کلن خیلی با صورتم مشکل دارم. شما برای صاف شدن پوست صورت من چه پیشنهادی دارین. این که چه کرمی مصرف کنم و یا اصلن چیکار باید بکنم و با توجه به این که تقریبن سبزه هستم و رشد موهای صورتم هم زیاده به نظر شما می تونم موهای صورتم رو لیزر کنم و پوست صورتم بهتر می شه یا نه؟ آیا شما لیزر مو رو پیشنهاد می کنین؟
شما بايد از نظر هورمونی و کيست تخمدان مورد بررسی قرار گيريد. با درمان مناسب از جوش زدن ميتوان جلوگيری کرد و چون پوست سبزه داريد بهتر است برای صاف شدن پوستتان از لايه بردارهای ضعيف استفاده کرد تا دچار تيرگی پوست نشويد. ميتوانيد برای از بين بردن موها ليزر کنيد ولی ليزری که بکار ميرود بايد طوری باشد که اشعه ليزر خيلی ظريف عمل کند چون اگر دقت نشود می تواند تيرگی موقت پوستی داشته باشيد.

۴- شما فرمودید فیناستراید تستسرون رو کم میکنه در حالی که درکتاب داروهای ژنريک ايران دیدم در خصوص فيناسترايد نوشته بود باعث افزايش سطح تستسترون ميشه و مجدد اين رو از پزشک ديگری پرسيدم ايشان هم گفتند چون انزیم ردوکتاز بخشی از تستسرون را به د هیدروتسترون تبدیل میکند با مهار این انزیم سطح تستسترون افزایش می یابد خواستم مجدد نظر شما رو بدونم.
منظور اثر تستوسترون بوده و اگر اشتباه نوشتاری رخ داده اصلاح ميکنم. من تا به حال در هيچ کتاب مرجعی از جمله کتاب گودمن گيلمن که مرجع داروشناسی است نديده ام که بگويند سطح تستوسترون خون با مصرف فناسترايد بالا می رود بلکه عمده اين مراجع ذکر کرده اند که سطح د هيدروتستوسترون کاهش می يابد ولی سطح تستوسترون تغييری نميکند. فقط در يک مطالعه ديده شده که با مصرف فناسترايد مقدار تستوسترون در نمونه بافتی سر (نمونه برداری از پوست سر) مقداری بالا رفته. ولی عملاْ ما اثرات اين مقدار را نمی بينيم. چون با مصرف فناسترايد از بين رفتن اثرات تستوسترون را به وضوح می بينيم. زيرا درست است که تستوسترون بوسيله الفا رداکتاز به دهيدروتسترون تبديل شده و اثراتش را بجا ميگذارد ولی مقداری از تستوسترون بطور مستقيم اثراتش را ميگذارند. پس با مصرف فناسترايد مقدار خونی دهيدروتستوسترون کاهش و مقدار تستوسترون ثابت ولی اثرات تستوسترون کاهش دارد.

۵- کرمهای زیادی هستند که ادعا می کنند حاوی کلاژن هستند ايا کلاژن از سطح پوست جذب می شود؟
به هيچ عنوان کلاژن از سطح پوست جذب نمی شود چون دارای مولکول بزرگ است. فقط اين کرمها قدرت نرم و مرطوب کنندگی بيشتری دارند.

۶- ۲۶ سال سن دارم حدود ۳ سال ازدواج کردم و موهای زائد دارم حدودا ۶ جلسه ليزر کردم و دکترم قرصهای سيپروترون - سیپروترون کمپوند و اسپرونولاکتون را به من پيشنهاد کرد ولی به علت اينکه دچار چاقی مفرط شدم دکتر قرص مارولون را جايگزين سیپروترون کرد ولی از عوارض قرصها بسیار می ترسم چون شنیده ام بر روی بارداری تاثیر گذار است و ممکن است باردار نشوم با توجه به اينکه طی آزمايش هورمونی هيچ مشکلی نداشتم .لطفا کمکم کنيد آيا قرصها را بخورم يا نه ليزر را ادامه دهم؟
آيا با ليزر موهای شما کم شده؟ در صورتی که چندان کمک کننده نبوده ليزر مصرفی برای شما خوب نيست. بهترين نوع ليزر برای از بين بردن موهای زائد از نوع الکساندريت است. چنانچه داروها در شما باعث عارضه ميشوند بهتر است فقط ليزر انجام دهيد. در ضمن اين دارو که گفتيد مارولون يک قرص جلوگيری مثل آل دی می باشد که بجای پروژسترون از دزوژسترول که از مشتقات پروژسترون است استفاده شده است. اگر با سیپروترون دچار چاقی شديد احتمالاْ با اين دارو نيز مشکل شما رفع نمی شود.

۷- ايا اصلاح صورت بوسیله تیغ در جهت خلاف رويش مو به بافت پوست اسيب می رساند؟ يا مثلا؛ باعث ایجاد چروک زود رس می شود؟ و ديگر اينکه ايا الکتريسيته ماشين های اصلاح برای صورت مضر است؟
بلی تيغ زدن برخلاف جهت رشد مو علاوه بر آسيب به پوست باعث جوش زدن بخصوص در نواحی کنار دهان و زير گردن ميشود. درست در نواحيی که پوست زاويه دارد. جريان الکتريسته که از دستگاه خارج نمی شود. فقط يک جريان مغناطيسی ممکن است ايجاد شود و اثر مضر يا خوب بودن آن تا به حال من نديده ام جائی مطالعه شده باشد.

۸- مدتيه تصميم دارم برای جحم دادن به لبهام ژل تزريق کنم ولی چند روز پیش مطلبی در مورد کرم های جحم دهنده لب خوندم که به نظرم جالب بود به هر حال کرم هر چی باشه عوارض کمتری از تزریق داره . به نظر شما اين کرمها واقعا؛ موثرند؟ یعنی می تونند باعث حجم دادن به لب ها بشند؟ در صورتی که پاسخ شما مثبت است لطف کنيد يکی از کرمها رو به من معرفی کنيد.
کرمها چندان اثری ندارند و چنانچه اثری داشته باشند خيلی موقتی می باشد.

۹- ۴ ماهه که به خاطر مشکل ریزش موهام فین پشیا مصرف میکنم اما از یک ماه پیش به این طرف پلکهای من به خصوص پلک راست مقداری متورم شده به پزشک پوست مراجعه کردم ایشان گفتند بعید است این قرص چنین عارضه ای ایجاد کند احتمالا؛ کم کاری تیروئید است اما ازمایش نشان داد تیروئید هیچ گونه کم کاری ندارد .پزشک کرم هیدروکورتیزون چشمی را تجویز کردند اما این کرم هم مشکلی را حل نکرد به نظر شما تورم پلک به خاطر عارضه این قرص است؟ باید قرص را قطع کنم ؟ چه مدت ؟ )چون نتیجه خوبی در مورد ریزش موهایم گرفتم قطع این دارو برایم مشکل است لطفا؛ راهنمایی بفرمایید؟
با اين دارو اثر جانبی بدينگونه را گزارش نکرده اند. مهمترين عارضه آن کاهش ميل جنسی و کاهش مقدار منی است. آيا تورم همراه با قرمزی و خارش است و يا تورم ساده است؟ تورم کاهش و افزايش دارد؟ چه موقع؟

۱۰- می خواستم بدونم آيا قرص های جلوگيری باعث چروک ميشن؟اگه ميشه کمی در مورد عوارض شايع پوستی که دارند صحبت بفرماييد. و آيا مصرف طولانی آنها به مدت ۵ یا ۶ سال ضرر دارد؟اگر ممکنه چند تا قرص جلوگيری هم نام ببريد و اينکه کدوم بی ضرر تره؟ضمن اينکه درصد بيشتری هم ار بارداری جلوگيری ميکنه.
چون اين قرصها هورمونی هستند ميتوانند عوارض داشته باشند از جمله عارضه شايع اينها لک صورت است که به درمان هم مشکل جواب ميدهد. چون اين قرصها باعث چاقی و لاغری متناوب ميشوند ميتوانند افتادگی پوست نيز دهند. بقيه سئوال را بهتر است از يک متخصص زنان بپرسيد.

۱۱- دکتر برای من ماينوکسيديل دست ساز از بهترين پودر آمريکايی سفارش داده . داروساز هم اون رو ساخت ( داروساز مورد تاييد دکترم بود ) محلولی که ايشون ساختند کاملا شفاف هست و اصلا و ابدا بعد از ۲ هفته ته نشين ندارد اما به محض اينکه محلول رو روی سرم می زنم اولا به سرعت خشک می شود ( در حاليکه کارخونه ای ها ۱-۲ ساعت طول می کشد خشک شوند ) ثانيا پودر سفيدی بجا می ماند که روی سر و موهايم باقی می ماند !!!
۱- سوال اصلی من اينست که آيا اين مورد طبيعيست ؟ و داروساز درست عمل کرده ؟ و
۲-وقتی که دارو بعد از روزها و ساعتها ته نشين ندارد و کاملا محلول شفاف است چرا روی سر که می مالم ته نشنين می شود ؟
۳- با وجود اينکه پودر ماينوکسيديل روی سرم باقی می ماند اصلا اين دارو تاثيری دارد يا اينکه بی فايده است ؟
ببينيد هر داروی ساختگی چه بصورت کرم و چه محلول دارای ترکيبات متفاوتی از جمله ماده موثره دارو که ترکيب اصلی است- ماده نگهدارنده که باعث ميشود کرم يا محلول بصورت دست نخورده باقی بماند هم از نظر رنگ و هم از نظر قوام و هم از نظر سالم ماندن ماده موثره و ماده پايه که ماده موثره در آن حل ميشود و نوع ترکيب از نظر کرم و يا محلول بعلت اين ماده پايه است. در لابراتوارهای مجهز که ترکيبات انجام ميگيرد به هر سه جزء ترکيب کنترل دقيق و کيفی و کمی انجام ميگيرد. هم از نظر مقدار داروی ترکيبی و هم انتخاب ماده موثره -هم ماده نگهدارنده و هم ماده پايه. حال شما در نظر بگيريد در داروخانه های ما با يک ترازو که اصلاْ دقيق کار نمی کند و مواد ترکيبی با کيفيت نامطلوب چه انتظاری داريد. توصيه من اين ات که داروهايی که بايد درصد دقيق از دارو داشته باشيم آماده تهيه کنيد بخصوص ماينوکسيديل و کرمهای ضد آفتاب ( بخصوص کرمهای ضدافتاب هميشه از نوع آماده استفاده شود و از کرمهای ساختگی که توسط بعضی داروخانه ها ساخته ميشود و يا بعضاْ در مطب ارايه ميگردد استفاده نشود.) اين ترکيب شما بنظر ميرسد ماده پايه مناسبی اتنخاب نشده. پودر ته نشين روی پوست تاثيری ندارد.

۱۲- ويتامينpp چيست ؟و علت استفاده فراگیر از از این ویتامین در محصولات پوست و خصوصا؛ مو چیست؟ازدر صورت امکان منابع غذايی اين ويتامين رو بيان کنيد و اينکه ايا بصورت قرص خوراکی هم در بازار هست ؟

نياسين يا اسيد نيکوتينيک و يا ويتامين بی ۳ . کمبود اين ويتامين در بدن باعث بيماری پلاگرا ميشود.  برای عملکرد سالم دستگاه گوارش- سيستم عصبی مرکزی و پوست اين ويتامين نياز است. در بيماری پلاگرا ما مشکل عصبی بصورت دمانسی - اسهال و اکزمای شديد پوستی همراه با هم را داريم. در مورد استفاده موضعی اين ويتامين ديده شده که روی حساسيت پوستی و از بين بردن چروک و کم کردن چربی پوست مفيد بوده و به اين دليل در کرمهای پوستی استفاده ميشود. اين ويتامين در جگر سياه- گوشت- ماهی- گوشت ماکيان- سبزيجات- حبوبات و غله- آجيل وجود دارد و فقط در افرادی که دچار سوء تغذيه شديد هستند کمبود اين ويتامين ديده ميشود. اين ويتامين بصورت قرص  در بازار وجود دارد .

۱۳- براي صاف شدن پوستم از كرم لايه بردار 15% ماي استفاده مي كنم
پوست صورتم خيلي خوب شده اما روي پيشونيم 2-3 تا چروك افتاده . كه وقتي ابروهام رو مي برم بالا كاملا ظاهر مي شن و در حالت عادي فقط خط ظريفي ازشون معلومه . حدش مي زنم بخاطر اين باشه كه پوست صورتم خشك شده و چون پوست پيشونيم خشكتر از بقيه جاها شده اين خطوط ايجاد شدن بنظرتون چكار بايد بكنم ؟ چه كرمي استفاده كنم كه اين خطها از بين برن ؟ كرم مرطوب كننده هم استفاده كنم در طول روز ؟
درست حدس زديد اين بخاطر خشک شدن پوستتان است. در طول روز حتماْ از ضدافتاب مناسب فاقد چربی استفاده کنيد و می توانيد از کرمهای مرطوب کننده فاقد چربی در طول روز استفاده کنيد.

۱۴- کرم کترل ketrel حاوی نيم در صد ترتينوئن برای رفع کک و مک و لکه های قهوه ای موثر است ؟ دکتر برای من اين کرم یا لوک اسید را تجويز کرد و گفت بين اين دو فرقی نيست هرکذام را گير آوردی استفاده کن . من کترل گير اوردم ولی روش نوشته آنتی آکنه !!!! جريان چيه ؟ 
لوک اسيد- رتين آ - کترل و تره تينوئين يک دارو با مارکهای مختلف هستند. در حقيقت اين دارو از ترکيبات ويتامين آ می باشد که برای درمان جوش در افراد با پوست روشن ميتوان استفاده کرد ولی اثرات ديگر اين دارو روشن کننده و لايه برداری است البته خواص ديگری نيز دارد از جمله جوان کننده پوست و ضخيم کننده پوست. اگر پوست تقريباْ روشنی داريد با خيال راحت و اگر کمی سبزه باشيد با احتياط از دارو استفاده کنيد.

۱۵- پوستم کمی ناصاف هست .برای لايه برداری لوک اسيد قوی تر هست يا آ اچ آ ۱۵٪ ؟ يا هر دو يک قدرت دارند ؟
بسته به نوع پوست فرق می کند ولی در کل تره تينوئين قدرت بيشتری دارد.

۱۶- کرم رکسول ( تيرتينوئين ۵.٪ ) برای رفع کک و مک مناسبه ؟
بله توضيح چند سطر بالاتر داده شد.

۱۷- سوال من این هست که ایا می تونم از لوسیون یا محلول AHA NEOSTRATA برای صورتم استفاده کنم؟ چون داروخانه گفت لوسیون این مارک برای بدن مناسبه و برای صورت بهتره از کرم AHA این مارک استفاده کنی ولی چون به لحاظ حجم بصرفه تر و اینکه لوسیون کاربرد راحت تری از کرم داره پرسیدم و یک سوال دیگه اینکه این تونیک ها که به همراه شیر پاک کن ها هستند دقیقا" چه عملی انجام می دهند و ایا لازمه که حتما" بعد از شیر پاک کن از تونیک مکمل هم استفاده کرد؟
بسته به نوع پوست شما بايد ترکيب مناسب انتخاب کنيد. اول از همه تذکر دهم شما برای تهيه داروهای پوستی حتماْ با يک متخصص پوست مشاوره کنيد چون داروخانه ها در مورد داروهای پوستی چندان اطلاع دقيقی ندارند. کرم يا لوسيون حاوی آ اچ آ برای پوست صورت مناسب است کسانی که پوست چرب دارند از لوسيون (۱۵٪) و کسانی که پوست خشک دارند از کرم (۱۲٪) استفاده کنند. جنانچه نياز داريد برای پوست بدن از آ اچ آ استفاده کنيد حتماْ  ۸ درصد يا کمتر باشد. اين تونيکها دارای مقداری مواد ويتامينی و مغذی پوست هستند حتماْ نياز نيست استفاده کنيد.

۱۸- هميشه بعد از انزال احساس ضعف و خستگی شديدی می کردم که اين حالت تا چند روز گاهی تا يک هفته بود اما از وقتی برای ريزش موهايم مصرف داروی فيناستريد ۱ ميلی گرمی رو شروع کردم اين حالت به کل برطرف شد و حالا احساس نشاط و انرژی زيادی می کنم به نظر شما علت اين مسئله چيست؟
در واقع اين دارو تاثيری در اين مورد ندارد. ولی اينکه روی بدن شما اين تاثير را داشته نمی توانم نظری دهم.

۱۹- اگر امکان دارد در خصوص داروی فلوتامید توضیح دهید .چه عملکردی دارد؟ ایا مردان هم می توانند از این دارو برای درمان ریزش مو استفاده کنند؟

اين دارو نيز مانند فناسترايد يک داروی آنتی آندروژن است و از اثر دهيدروتستوسترون در نقطه هدف جلوگيری می کند ولی بدليل عارضه جانبی شديد مسموميت کبدی کمتر مورد استفاده قرار ميگيرد. و بيشتر در سرطانهای پيشرفته پروستات در آقايان استفاده ميشود.  

۲۰- روی کتفم جوش می زند در حاليکه سالها از بلوغم گذشته ( بيش از ۱۵ سال ) و صورتم جوش نمی زند . آيا استفاده از کرم KETERL ترنتيوتين برای جوشهای کتفم مناسب است ؟ روزی يکبار ؟

خير. اين جوشها می تواند بدليل عفونت ريشه موها با يک نوع مخمر که روی پوست وجود دارد باشد. به يک متخصص پوست مراجعه کنيد تا تشخيص و درمان صحيح انجام گيرد.

۲۱- ۱- آيا قرص جين سينگ ( کپسول ) که در داروخانه ها برای تقويت قوای جنسی و عمومی بدن ارائه می شود باعث ريزش مو می شود ؟
۲- من ماه ديگه عازم سربازی هستم . موهای کم پشتی دارم که در حال ريزش است . اگر فقط کوتاهشون کنم خيلی منظره بدی پيدا می کنه . می خوام تيغ بزنم . می دونم تيغ زدن باعث تقويت نميشه اما می خوام بدونم آيا برای موها مضر نيست ؟ چون لا اقل برای ۳ ماه آموزشی بايد هفته ای ۱ بار تيغ بزنم.

کپسولهای حاوی جینسنگ حاوی ويتامينهای تقويت قوای جسمی و روانی است نه جنسی. نه ريزش مو ايجاد نمی کند. تيغ زدن به موها هيچ ضرری ندارد.

۲۲- قزل گون براي رفع ريزش موي ارثي خوبه ؟ شما تجربه داريد در اين مورد ؟
سوال بعديم اينه كه آيا داروي تاموكسيفن باعث ريزش مو ميشه ؟
رالوكسيفن چطور ؟

اول بفرماييد قزل گون چيه؟ تاموکسيفن يک داروی ضد استروژن می باشد و می تواند باعث ريزش مو شود. رالوکسيفن نيز يک داروی ضداستروژن است و می تواند ريزش مو بدهد.

۲۳- پسری هستم ۱۹ ساله موهای سرم شروع به ريزش کرده از روغن مار برای تقويت موهام استفاده ميکنم نظر شما در مورد استفاده از روغن مار چيه ايا موهای من رو تقويت ميکنه؟

قبلاْ نيز گفتم از قديم از روغن مار برای تقويت رشد مو استفاده ميکردند ولی اينکه چقدر موثر است مطالعه دقيق علمی نداريم. اول از همه بايد علت ريزش موی شما مشخص شود بعد درمان صحيح انجام گيرد.

۲۴- پسری هستم ۱۹ ساله رويش موهای صورتم خيلی زياده طوری که کم مونده موها بره تو چشم و از گردنم هم موها شروع کرده به رفتن به پايين چه کار بايد بکنم اين موها داره به زيبايی من اسيب ميزنه خواهشا فقط نگيد که ليزر کن که دلم خونه.

می تواند علت هورمونی داشته باشد. اول بررسی بعد درمان. برای از بين بردن اين موها بطور سريع همان ليزر است.

۲۵- مردی هستم ۲۹ ساله که مدت ۵ سال است روی شونه هام جوش ميزنه . جوشها بندرت شايد هر ۳ ماه يکيش سرش سفيد بشه يا سر باز کنه ولی همواره روی هر کتفم ۴-۵ جوش قرمز دارم ( که سر باز نمی کنند اکثرا و خوب می شوند و يکی ديگه ظاهر ميشه ) صورتم و جای ديگه ای از بدنم جوش نداره . بارها دکتر رفتم . ژل اريترومايسين استفاده کردم مرتب . جوشها کمتر شده اما از بين نرفته . دکتر ها برايم تتراسايکيلن تجويز کرده بودند همراه ژل اريترومايسين که تا وقتی مصرف می کردم ( حدود ۶-۷ ماه لااقل ) جوشها کمتر شدند اما ار بين نرفتند . شما رو بخدا راههای مختلف درمانش رو بگيد که من هرکدوم رو مدتی ادامه بدم بلکه از شر اينها خلاص بشم. هر روز هم دوش می گيرم . پوست بدنم نسبتا چربه . ریزش مو هم دارم .

اين جوشها می تواند بدليل عفونت ریشه موها با يک نوع مخمر پوستی باشد. در اين صورت بايد از شامپوی ضد قارچ برای شستشوی بدن استفاده کنيد و روی جوشها کلوتريمازول بزنيد.

۲۶- من ۱۷ سالمه و از جوش صورت رنج میبرم.بارها درمان کردم ولی فایده نداره.بیشتر جوشهام روی لپها و چونمه.درضمن جوشهایی که روی لپم میزنن اصلا نمیرن و جاشون میمونه با وجود اینکه اصلا دستکاری نمیکنم.خواهشا یه راه موثر به من بگین. راسنی یه مشکل دیگه هم دارم من هروقت پفک میخورم یه سری لکه های قرمز بزرگی روی صورت یا گردنم میزنه که اصلا خوب نمیشه و مرتب پوسپوسی میشه.چیکار کنم که برن؟

جوش صورت عاضه ای نيست که با يک سری دارو کاملاْ از بين رفته و ديگر هيچ وقت نزند. شما نياز به مصرف داروهای ضد جوش بخصوص شستشو با صابون و يا ژل تا مدتها داريد. جوشهايی که کمی عمقی بوجود می آيند معمولاْ اثری از خود بجا ميگذارند که می تواند تا مدتها روی پوست بماند پس بهتر است از زدن اين نوع جوشها جلوگيری شود. احتمالاْ شما نياز به خوردن داروهای آنتی بيوتيک داشته باشيد که بسته به نوع جوشها نوع آنتی بيوتيک فرق ميکند. کرمهای حاوی آ اچ آ بسته به نوع پوست شما ميتواند از زدن جوش جلوگيری و برای رفع جای جوش برای شما کمک کند. به يک متخصص پوست مراجعه کنيد و تحت نظر ايشان داروها را بدقت مصرف کنيد. پفک و چيبس بدليل داشتن ادويه جات زياد می تواند باعث اين ضايعه روی پوست شما شوند يعنی شما به غذاهای تند و حاوی ادويه زياد حساسيت داريد.

۲۷- صورت من هميشه جوش ميزنه و جای جوش تو صورتم زياده از موقعی هم که باردار شدم بيشتر شده ميگن موقع بارداری هم هيچ دارويی نبايد استفاده کنی خواستم بپرسم بعد از زايمان از چه دارويی می توانم برای برطرف کردن جوش صورتم استفاده کنم ضمنا پوست صورتم چرب است.

شما می توانيد از صابونهای ضد جوش بطور مرتب استفاده کنيد تا جوشها کمتر شوند. از داروهای خوراکی امتناع کنيد و همچنين از داروهايی موضعی که حاوی رتينول هستند بايد اجتناب کنيد. بعد از زايمان بسته به نوع جوشها ميتوانيد از داروهای خوراکی و موضعی استفاده کنيد. البته در موقع شير دهی هم در بعضی داروها ممنوعيت داريم که بايد پزشکتان را مطلع فرماييد.

۲۸- من ۲۰ سال سن دارم و از کم مویی در سینه و به خصوص در صورت رنج می برم . مو های سرم خیلی پر پشته. پدرم ریش کاملی ندارد و لی برادرانم تا اندازه ای دارند. بر روی چانه ام اصلا مویی نیست . و در سینه ام مو هایی با تا رهای بسیار ضعیف که به سختی دیده می شن وجود دارد. به متخصص داخلی مراجعه کردم ۴ تا آمپول تستسترون داد و من زدم ولی تغییری ندیدم. یه مدتی هم از ماینوکسیدیل بر روی سینه و صورت استفاده نمودم. من به هر قیمتی شده باید یه کاری بکنم.حتی حاضرم مو بکارم. خواستم ببینم آیا راهی برای رشد موی صورت هست و اگر تنها کاشت مو باقی می ماند .لطفا هزینه تقریبی کاشت مو در صورت را بیان نمایید (خیلی مهمه).

هنوز شما وقت داريد که در صورت و سينه مو در بياوريد پس کمی صبر داشته باشيد. کم مويی صورت ارثی است و در بعضی افراد هم ديرتر اين موها در می آيند. اگر موها در نيايند نگران نباشيد ميتوان با کاشت مو اين مشکل را حل کرد. از خوردن داروهای هورمونی که کمک چندانی برای شما نمی کنند بپرهيزيد.

۲۹- شما فرموديد کرمهای aha برای پوستهای خشک و چرب انواع متنوعی دارند اما از هر داروخانه ای پرسيدم گفتند برای پوستهای خشک فقط يک نوع خارجی وجود دارد (نئوستراتا )که اونهم الان کمياب هست .خواهشا؛ اگه يک مارک aha خارجی برای پوست خشک ميشناسيد به من معرفی کنيد و يه سوال ديگه ايا ميشه ازaha مخصوص پوست چرب استفاده کرد و روی ان از کرم مرطوب کننده قوی؟

کرمهای آ اچ آ با مارکهای متنوع در بازار برای پوستهای چرب و خشک وجود دارد از جمله ايرانی و خارجی.

۳۰- اين سوال هميشه برای من مطرح بوده که علت گرانی شديد پروپشيا چيست؟قيمت اين دارو در بسياری از کشورهای اروپايی نصف اين قيمت است(مثلا؛ در ايتاليا ۸۰۰ تومان در المان ۱۰۰ تومان ) حتی داروی جديد دوتاسترايد که در سايت رسمی این دارو دیدم متوجه شدم قیمت ارزانتری از پروپشيا دارد به نظر شما علت چيست؟اعتبار علمی اين مارک ؟تبليغات؟

من از قيمت اين دارو در خارج مطلع نيستم ولی اگر اين تفاوت فاحش وجود دارد مربوط به افرادی است که دارو را وارد ميکنند و همچنين مربوط به گمرکات و تبليغات است. ميتوانيد از داروهای مشابه استفاده کنيد.

۳۱- باز هم اسپيرونولاکتون .بنظر ميرسد فقط نوع ايرانی اين دارو در بازار موجود است ايا تفاوت نوع ايرانی اين دارو به اندازه تفاوت فيناسترايد ايرانی و خارجی است؟تا بحال نوع خارجی ان را هم ديده ايد۲ اگر امکان دارد در مورد دوز معول اين دارو برای درمان ريزش موی همورمونی توضيح دهيد.

در باره قيمت داروها من زياد مطلع نيستم. در مورد اثر داروها به تجربه من بيشتر داروهای خارجی اثر بهتری دارند نمی دانم چرا؟؟؟؟!!!!! دور معمول اين دارو برای اثر ضد آندروژنی صد ميلی گرم است ولی بايد تحت نظر پزشک با چک کردن پتاسيم خون داده شود.

۳۲- شوهر من ۳۱ سالش هست و درست حدس زديد جوش جای ديگر بدنش نيست . فقط روی شونه و هاش هست . پس اگر تتراسايکلين موثر نيست و بيماری قارچی يا ... چکارهايی بايد انجام بده ؟
چی بخوره ؟ چی بماله ؟

جواب سئوال ۲۵ را بخوانيد.

۳۳- دوتاستروئيد چند هست ؟ قيمتش چند برابر فين پشياس ؟

نمی دانم فقط يک داروخانه مربوط به هلال احمر در تهران اين دارو را دارد. 

۳۴- همونطوری که اشاره داشتيد يکی از عوارض اسپيرونولاکتون در اقایان بزرگ شدن سينه هاست ايا اين عارضه با قطع دارو قابل برگشت است؟۲ باز عارضه ديگر اين داروی کاهنده تستسترون افزايش سطح پتاسيم است ايا راهی برای مقالبه با اين مشکل هست?۳ اخيرا؛ در مورد داروی جديد دوتاسترايد زياد می شنوم که ظاهرا؛ هر دو تیپ از انزیم ردوکتاز را بلاک میکند و چند برابر فیناستراید اثر دارد. لطفا؛ در این باره توضیح دهید از کجا میتوان این دارو را تهیه کرد ؟در ايران که توليد نميشود؟

بزرگ شدن سينه معمولاْ غير قابل برگشت است ولی در همه اين افراد صدق نمی کند. در مورد بالا رفتن پتاسيم فقط با قطع دارو مشکل حل ميشود. داتسترايد در ايران توليد نمی شود و فقط در تهران در داروخانه هلال احمر شنيده ام وجود دارد. 

۳۵- در مورد عوارض روغن مورچه ؟ميشه توضيح بدين

فقط می توانم بگويم در بعضی افراد حساسيت پوستی ايجاد ميکند در مورد عوارض ديگر بدليل عدم مطالعه اطلاعی ندارم.

۳۶- من برای جای سوختگی روی پوستم از کرم پيگمنورم استفاده ميکنم.دکترم گفته که ليزر فقط ميتواند پو رو تيره تر کند ..که برای من پوستم نياز به روشن تر شدن دارد اين کرم ميواند در طول يکسال جواب دهد؟يا هيچ تاثيری نخواهد داشت ؟

اگر تیرگی وجود دارد کمی کننده است ولی چنانچه جای سوختگی بصورت اسکار است کمکی نمی کند. 

۳۷- من۱۹ سالمه.زیر چشمم تیره است از روشن کننده آرايشی دور چشم ايوروشه اسفاده ميکنم میخواستم بدونم از نظر چروک بد تر نمیشه یا اینکه تیره تر بشه چونکه.اين شرکت مدعی اس که مواد اولی محصولاتش کاملا گياهي است و( بجز آب و سبزي و...یترگی زیر چشم.هيچ راه درمانی ديگه وجود نداره؟

علاوه بر آنها اعصاب راحت هم کمک ميکند. کرمهی دور چشم اگر همراه با موارد ذکر شده باشد می تواند کمک کننده باشد. اين کرمها اگر درست استفاده شوند چروک را نيز از بين ميبرند و روش صحيح استفاده کرم دور چشم پخش کردن دارو با ضربه هست از ماساژ دادن دارو اطراف چشم جداْ پرهيز کنيد.

۳۸- روی پوست شکم پدر من لکه ای قرمز رنگ به ابعاد حدودا ۱۵ سانتی متر در ۱۰ سانتی متر ايجاد شده که قرمز رنگ است و می خارد . الان بيشتر از ۲ ماه است که اين لکه ظاهر شده و می خارد . کرم بتامتازون اندکی در رفع خارشش تاثير داشته اما خوب نشده به هيچوجه . ترشح يا تاول ندارد فقط بر افروخته و قرمز است و می خارد بصورت تکه ای . اين بيماری چيست و درمانش چگونه است . پدرم ۵۷ ساله هستند.

اين لکه ها ميتواند ناشی از خشکی پوست ايشان باشد و يا عفونت قارچی و يا يک نوع حساسيت به ماده ای خارجی و يا داخلی بدن. بهتر است به يک متخصص پوست مراجعه تا علت دقيق آن مشخص شود.

۳۹-يک رژيم نسبتا قدرتمند برای جلوگيری از ريزش مو دارم . حدود يکسال و نيمه
پروپشيا
زينک پلاس
روگين
ويتامين ای و ب کمپلکس
محلول سريتا که از ايران برام ميارن
بعد از ۳ ماه ريزش موهام قطع شد
و حدود ۶ ماه که گذشته بود موهايی روی سرم ظاهر شدند . تعداد اين موها خيلی زياده . اوائل کرکی و طلايی بودند اما الان کاملا حالت مو دارند و مشکی هستند فقط نازک هستند و طولشون هم حداکثر ۴ ميلی متر است .
الان حدودا ۶ ماه است که اين موها ديگه نه طويل تر ميشن و نه ضخيم تر و نه می ريزند
بنظر شما چرا اين موها تبديل به موهای ضخيم نميشن ؟
صادقانه به من بگيد اصلا بعد از اينهمه وقت ممکنه اين موها تبديل به موهای اصلی و ضخيم بشن ؟ و اگر بلی ديگه چکار بايد بکنم ؟

بسيار عاليست. شما بايد حداقل يک سال اين رژيم را ادامه دهيد تا نتيجه بگيريد. بعد از نتيجه نبايد يکدفعه داروها را قطع کنيد.

تا بعد حق يارتان

/ 73 نظر / 377 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مرجان

سلام من دو هفته است واس ریزش موهام از قرص اسژیرولاکتون مارولون واکوفن استفاده میکنم اما معده درد می گیرم ضعف میکنم فشارم ژایین میاد چیکار کنم ایا مصرف قرصهارو کنسل کنم یا عادیه؟

هدا

سلام من 18 سال دارم. بدلیل داشتن جوش دکتر به من قرص راکوتان داده ولی هیچ ازمایشی نگرفت. رنگ پوستم هم کمی سبزه است. به همراه قرص راکوتان کرم لایه برداره ketrel دادند. با توجه به این که قرص راکوتان از ویتامین A تشکیل شده استفاده کرم لایه برداره ketrel مشکلی پیش نمیاره؟ درضمن روش استفاده این کرم لایه بردار چگونه است؟ چون روی جعبه فقط فرانسوی نوشته.

مغرور

سلام نسیم خبری ازت نیست

wife

باسلام وخسته نباشيد دختري هستم 27ساله چند ماهيست لب هام به شدت خشك مشود ومدام از پماد ويتامين آ+د استفاده ميكنم اگر نزنم سوزشش بيشتر ميشودوميتركدوپوسته پوسته ميشود چند روزيست ار برق لب آرايشي استفاده ميكنم اين هم تاثيري نداشته لطفا راهنمايي بفرماييد از چه داروي استفاده كنم؟ وعلت خشكي لبهام از چيست؟

فیروزه شیرین کلام

برای لک وجای جوش های قدیمی کتف وکمر چی استفاده کنم؟

اتنا

با سلام وخسته نباشید من24 سال سن دارم کتف و کمرم جوش می زند به پزشک هم مراجعه کردم که داروهای ترکیبی و کرم رتین آ و کترل را تجویز کردند ولی بهبودی حاصل نشده لطفا راهنمایی ام کنید

سمانه

سلام اقای دکتر من 30 سالم و صورتم کک ومک دارد و تا بحال دکتر پوست نرفتم به نظر شما خوبه لیزر کنم عوارض نداره مرسی

سمیه

سلام ، من 30 ساله هستم و در زیر چانه موهای زائد و اضافه وزن و کیست تخمدان دارم دکتر متخصص غدد داروی فلوتامید تجویز کرده برای 2 سال متداوم و بعد از مصرف این دارو پوست صورت و بدنم صاف و بدون جوش میشه آیا مصرف را باید ادامه بدهم یا عوارض دارد؟

الهام

با سلام من مدتها جوش های کم اما بزرگ میزدم که با مراجعه به پزشک متوجه شدم هورمونی است و یک نوع قرض ضد بارداری برام تجویز کرد که اسمش یادم نیس.شاید استروژن بود یا حاوی اون که با مصرفش سریعا بهتر شدم. همچنین کرم کترل بهم داد که خیلی خوب بود.اما دیگه این کرم گیرم نیومد و نایاب شد. الان باز جوش میزنم و بیشتر نزدیک پرویدم .جای جوشها میمونه.خواستم ببینم قرص هورمونی چی مصرف کنم و اینکه کترل از کجا میتونم گیر بیارم و اگه وارد نمیشه دیگه چه کرم جایگزینی براش هست؟ پوستم روشنه،خشک و حساسه و کمی هم نزدیک دماغم پرتقالیه.برای رفع این پوست پرتقالی ها هم آیا درمانی هست؟ممنون