بنام خداوند جان و خرد

۱- من هنگامه هستم ازانگليس من دراثربيماري که داشتم مقدارخيلي زيادي قرصهاي کورتون مصرف کردم ازاين موضوع ۱۰ سال ميگذرد ولي درناحيه کشاله زيربغل وران وشکم دچاراسترچ مارک شدم که معمولي نيست وخيلي عميق است يعني کاملابوستم ازهم بازشده وآن قسمت لايه خيلي نازکي دارد وآويزان شده است آيا ميتوانم با عمل جراحي بلاستيک کمي بهترکنم درزماني که درايران بودم يک دکتربلاستيک گفت که بايد آن قسمت رابريد ولي اثر بخيه مي ماند من راضي هستم چون يک خط بخيه خيلي بهتر است اين موضوع است من دراين ۱۰ سال نتوانسته ام به استخر بروم و يا لباس آستين کوتاه ببوشم که اين درروحيه ام خيلي تاثير گذاشته است لطفا مرا راهنمايي کنيد
 
يکي از عوارض مصرف طولاني مدت داروهاي کورتون دار همين استرچ مارکهايي است که در ناحيه شکم - کشاله ران و داخل بازوها بوجود مي آيد . اگر خفيف باشد ميتوان بوسيله دارو و گاهي با ميکرودرم ابرشن درمان نمود ولي اگر شديد باشد نياز به عمل جراحي براي ترميم آن است .جاي خطوط بخيه که ميماند را ميتوان با ميکرودرم ابرشن تا حدودي از بين برد.
 

۲- من يه سوال دارم در مورد زدن شامپوي بچه به جاي صابون به پوست صورت . ميخواستم بدونم خوب؟ اخه من شنيدم لک مياره اين حرف درست؟ اگه خوب يه شامپوي خوب واسه پوست چرب چيه؟

مصرف شامپوي بچه يا هر نوع شامپوي ديگر به پوست صورت هيچ عارضه اي براي پوستهاي چرب ندارد ولي براي پوستهاي خشک خوب نيست . براي پوستهاي چرب ميتوان از صابونهايي که براي درمان جوش استفاده ميشود مصرف نمود.

۳- آيا شادابي پوست و شكسته شدن ارثي است ؟ در خانواده اي كه نشانه هاي شكستگي زود رس وجود نداشته باشد آيا مي توان گفت كه اعضا جوان آن خانواده هم در سنين بالا همين طور خواهند بود ؟ با توجه به اصول علمي و تجربه شما احتمالش چند در صد است .

شکسته شدن پوست يعني بوجود آمدن چروکهاي ظريف و عميق در اطراف چشم و پيشاني و ناحيه صورت که ميتواند علل گوناگوني داشته باشد از جمله استرسهاي روحي و خمودي روحي که بيشتر در افرادي که دچار افسردگي هستند ديده ميشود . همچنين رژيم غذائي نادرست ( عدم مصرف سبزيجات تازه و ميوه جات ) و داشتن ژن پيري زود رس نيز در بوجود آمدن آن نقش دارد. نقش آفتاب هم در اين موارد را نبايد فراموش کرد . براي بهبودي آن بايد از کرم ضد آفتاب بطور منظم استفاده نمود . از سبزيجات و ميوه جات تازه استفاده نمود . تا آنجا که ممکن است از استرسهاي روحي دوري نمود . و براي درمان اين وضعيت ميتوان از درمانهاي موجود براي رفع اين مشکل بهره جست. به يک متخصص پوست مراجعه کنيد.

۴- مي خواستم اگر ممکنه چند نوع ( مارک ) موثر و مرغوب از کرم هاي لايه بردار که براي رفع روزنه هاي باز پوست صورت و احيانا از بين بردن جاي جوش هاي سطحي هست را معرفي کنيد ، اگر امکانش هست کمي در مورد نحوه مصرف نرمالش هم توضيح بدهيد و کمي هم راجع به مراقبت هاي لازم در هنگام استفاده از اين نوع کرم ها توضيح بدهيد . من شنيدم فرضا يا نبايد در معرض آفتاب قرار بگيريم يا اينکه از کرم ضد آفتاب توامان استفاده کنيم .

انواع کرمهاي لايه بردار با درصدهاي مختلف و با مارکهاي متنوع در بازار وجود دارد و هر پزشکي با بعضي از اين کرمها کار کرده و تجربه آن را بدست آورده است . نميتوان بدون ديدن پوست دارو تجويز کرد چون پوستهاي مختلفي وجود دارد و براي هر نوع پوست لايه بردار مناسب بايد تجويز شود.اين کرمها را معمولاْ در شب استفاده ميکنند ولي بايد در موقع مصرف اين کرمها ضد افتاب روزها مصرف شود.

۵- سوال من راجع به داروي متوکسالن مي باشد که براي درمان ويتيليگو مورد استفاده قرار ميگيرد بعد از دو بار مصرف به صورت يک روز در ميان تاولهايي روي پوستم ايجاد شده البته از کرم پشتيبان که تجويز شده بود استفاده نکردم .

داروي متوکسالن هم موضعي و هم خوراکي مصرف ميشود و براي حساس کردن پوست در برابر نور آفتاب بکار ميرود و براي بيماري پيسي و داءصدف و بيماريهاي پوستي ديگر استفاده ميشود. در موقع مصرف اين دارو بايد فقط زمان محدودي در برابر آفتاب قرار گرفت چون باعث اثرات مضر آن يعني همان تاول زدن و تيرگي پوست نرمال ميشود. در مورد مصرف موضعي بايد به ناحيه مورد نظر ماليده شود و بعد از نيم ساعت در معرض آفتاب قرار گرفت و به محض قرمزي ناحيه آن را شست. و اگر ناحيه در معرض آفتاب است بايد از کرم ضد آفتاب استفاده نمود.

۶- از کسي شنيده ام که خوردن آبجو ميتواند در رفع تيرگي پوست تا اندازه اي ياري کند. آيا اين گفته درست است.

مصرف ميوجات و سبزيجات تازه در شادابي و تراوت پوست بعلت داشتن ويتامين موثر هستند. آبجو نيز داراي ويتامين زيادي است و در اين زمينه ميتواند کمک کننده باشد.

۷- من تقريبا از سن نوجواني تا به حال رشد سينه هايم متوقف شده است . فكر ميكنم به دليل مسائل هورموني باشد . لاغر هم هستم . سال گذشته به يك متخصص زيبايي مراجعه نمودم كه ايشان استفاده از پروتز را پيشنهاد دادند . ولي من بدليل هزينه بالاي آن و نيز جالب نشدن شكل سينه بعد از استفاده از آن ، از اين روش استفاده نكردم . به نظر شما آيا استفاده از ژل يا كرم هايي كه در اين مورد وجود دارد مي تواند به من كمك كند ؟

تزريق ژل و چربي يکي از راههاي بزرک کردن سينه و رفع چروک ميباشد.اول از همه بايد شما با رژيم غذايي کمي خود را چاق کنيد که اين نيز در بزرگ شدن سينه شما کمک کننده است.

۸- من مهرداد هستم همون قطع نخاعي كه از خودم در پرشن بلاگ نوشته بودم . اومدم براي عرض ادب و سئوال سئوال من اين است : براي اينكه ريشه ي موهاي من قوي تر و محكم تر باشد چه كنم ؟؟ من كچل نيستم مو هام هم كم پشت نيست و مو هاي بلندي هم دارم اما مو هام يكم ضعيف هستند يعني به سرم كه چنگ ميزنم چند تايي از موهام مي ريزن كه مي خواهم اينطوري نباشه يا كمتر تر باشه

ريزش مو روزانه به تعداد صد نخ طبيعي است و بيشتر از اين تعداد ميتواند بيماري تلقي شود که بايد دنبال علت بود . استرس و کمبود آهن و ويتامين از شايعترين علت ريزش مو محسوب ميشوند. ضعيف بودن ريشه موها نيز به همين علل ميتواند باشد.

۹- الکتروکوتر چيه و بايد به کجا مراجعه کرد و يکم در موردش ميشه توضيه بفرمايين .قيمتش از ليزر کمتره؟
 
سوزاندن بوسيله جرقه الکتريکي را الکترو کوتر ميگويند. اغلب متخصصين پوست اين دستگاه را دارند و براي درمان بسياري از ضايعات پوستي مصرف ميشود از جمله زگيل و يا برداشتن بعضي از خالهايي که سطحي هستند. و قيمت آن از ليزر کمتر است.

۱۰- آيا با موکن هاي برقي مانند سيلک اپيل مي توان موهاي اطراف آلت تناسلي را بر طرف کرد؟عوارضي ندارد؟

بله ولي دردناک است. عارضه آن در افرادي که سبزه هستند ميتواند تيرگي پوست در ناحيه ايجاد کند که به مرور زمان برطرف ميشود ولي بايد مراقبت لازم جهت جلوگيري از عفونت صورت گيرد.

۱۱- سوالي داشتم در مورد مصرف صابون کول تار ، مي خواستم بدونم مصرف اين صابون با توجه به اينکه چربي هاي روي پوست و صورت رو به راحتي از بين ميبره و براي پوست پوست شدن هم خوبه در کل مي تونه ضرر داشته باشه يا عواقبي داشته باشه ؟ يا داروي ديگري هست که بتونم از اون استفاده کنم و بهتر باشه ؟ چون من هر روز سر و صورتم رو با اين صابون مي شورم ، و از نظر اندازه ي مو هاي سرم هم من مو هام رو خيلي کوتاه نگه مي دارم . در حد کچلي . ممنون از لطفتون ، سنم هم ۱۸ سال هست .

کول تار يک فراورده شيميايي است و براي از بين بردن التهاب موثر است صابون آن نيز اين اثر را داراست ولي بعلت بو آن کمتر استفاده دارد. صابونهاي متعددي از جمله صابونهاي ضد جوش براي از بين بردن چربي سطحي استفاده دارند. براي چربي سر استفاده از شامپو معقول تر است.

۱۲- من دو تا سوال دارم.يكي اينكه روي صورت من چند تا خال سطحي هستش كه با مراجعه به دكتر براي برداشتنشان عملshaving را پيشنهاد کردن ميخواستم بدونم از اين روش جاي خال نمي مونه؟ سوال ديگه اينکه من ۳ سال پيش خالي زير گردنم بوده که برداشتم الان جاش بدجوري مونده دکترا ميگن گوشت اضافي آورده و بهتر ديگه دستکاري نشه لطفا بگين چکار کنم آخه خيلي مشخصه.

يکي از راههاي برداشتن خال سطحي تراشيدن آن است که اگر پزشک مجرب باشد نبايد جاي آن بماند . در مورد جاي خال گردن چون در اين ناحيه هر صدمه اي ميتواند باعث بوجود آمدن گوشت اضافه شود پس بايد از عمل کردن آن اجتناب کنيد. درمان آن فريز و تزريق دارو داخل آن است.

۱۳- ميخواستم بدونم اين چسبهاي لاغريqick slimچه مارکش در ايران پيدا ميشود؟ و در ضمن خوب هم باشد.؟

در اين رابطه اطلاعي ندارم.

۱۴- ميخواستم بدونم علت اينکه بعد ازتراشيدن موي پاهايم بعضي قسمتهايش دچار خارش و گاهي جوش ريز ميشود چيست؟

با تراشيدن مو بوسيطه تيغ يک التهاب خفيفي در ناحيه بوجود مي آيد که ميتواند علت اين خارش و جوشها باشد. در بعضي افراد تيرگي پوست در ناحيه هم بوجود مي آيد.از ژلهاي بعد از اصلاح ميتوانيد استفاده کنيد.

۱۵- من ميخواستم بدونم يه شامپوي خيلي خوب خارجي واسه ريزش مو واسم معرفي کنيد وواسه ريزش مژه يه تقويتي خوب معرفي کنيدوبراي جوش زدن صورت پس از بند انداختن چه بايد بکنم؟

شامپوهاي خوب خارجي و ايراني زياد هستند و با نوع مو بايد انتخاب شوند. تقويت مژه نيز مانند تقويت مو هست بايد از روشهاي تقويت مو استفاده کرد. ( تغذيه مناسب- مصرف ميوجات تازه- اصلاح کم خوني و کمبودهاي ويتامين و املاح خوني- رفع هر گونه استرس و هيجانات روحي- رفع بيماريهاي زمينه). بعداز بند انداختن از ژلهاي بعد از اصلاح استفاده کنيد.

۱۶- دختر۲۶ ساله و مجردم.مدتيست زير چشمانم ۲ چروک افتاده.آيا درمان و راه جلوگيري دارد؟ميترسم زياد تر شود هنوز سني ندارم! همچنين روي بيني ام جوشهاي سر سياهي است که از داخل بعضي از آنها موي ريز هم ميرويد.من قسمت مربوط به جوش را در وبلاگتان خواندم ولي جوابي نگرفتم.چون پوست من خشک است (گاهي روي بيني ام پوسته پوسته ميشود)و نميتوانم هر روز صابون بزنم.براي رفع و جلوگيري از زياد شدن جوشها و زدودن موي آنها چه روشي بهتر است؟

براي پيشگيري و درمان چروکهاي اطراف چشم از کرمهاي دور چشم ميتوانيد استفاده کنيد. جهت رفع جوشهاي سر سياه روي بيني از کرمهاي اسکراب هفته اي دو بار بعد از حمام استفاده کنيد. و جهت از بين بردن موهاي روي بيني از ليزر يا الکتروليز استفاده کنيد.

۱۷- من پسر 22 ساله هستم وبه دلايلي از تستروژن استفاده ميكنم  ولي تا به حال كه 6 ماه ميگذره هيچ عارضه اي نشون نداده .من از امپول 500 ملي گرم استفاده ميكنم ايا دارويي يا امپولي كه سرعت تاثير رو بيشتر بكنه وجود داره؟

اين دارو ميتواند در افراد عوارضي از جمله جوشهاي پوستي - ريزش مو و کلفتي صدا و غيره ايجاد کند. مصرف هفتگي آن معمولاْ صد ميلي گرم است. داروي قوي تري در دسترس نيست.

۱۸- من خانمي ۳۳ ومجرد ميباشم که از داروهاي زيادي براي از بين بردن روزنه هاي باز اطراف بيني استفاده کردم ولي آنها را از بين نبرده است اما شستن صورتم موثرتر بوده است خواهشمند است چه دارويي و صابوني استفاده کنم و همينطور راهنمايي فرماييد آيا خطوط بيني را با ليزر مي شود از بين برد؟

براي از بين بردن روزنه هاي پوستي ميتوان از لايه بردار ها و ليزر و يا ميکرودرم ابرشن استفاده کرد. خطوط بيني را نيز ميتوان با همين روشها از بين برد.

۱۹- دختري بيست و پنج ساله هستم. حدود پنج سال است که موهايي در قسمت بين دو سينه و روي سينه اطراف نوک آن وجود دارد با تيغ زدن موها بيشتر و ضخيم تر شده است. همچنين در قسمت زير ناف همين مشکل وجود دارد.چاره چيست؟
ضمنا خالهاي گوشتي برجسته ولي کوچک و بي رنگي(به رنگ خودپوست)در ناحيه سينه و گردن و شکم دارم که هراز چند گاهي زياد ميشوند.علت و راه درمان چيست؟

رشد مو در نواحي چانه و ريش و سبيل و همچنين در نواحي بين و روي سينه و اطراف ناف بيشتر اثرات هورموني است و بايد پيگيري شود. اين نوع ضايعات بي رنگ و برجسته بايد تگ پوستي باشند و بيشتر ارثي هستند و با چاق شدن بيشتر ميشوند و راه درمان سوزاندن آنها است. ( البته توسط پزشک ).

۲۰- لطفا توضيح دهيد كه استفاده از ژل براي بزرگ كردن سينه ها كار صحيحي هست يا خير ؟ ضمنا آيا روش ديگري به جز اين روش وجود دارد ؟

با ژلهاي مورد تاييد قرار گرفته مشکلي ندارد. روش ديگر تزريق چربي خود فرد ميباشد.

۲۱- من پسري 17 ساله هستم در کودکي پوست نسبتا روشني داشتم اما هر بار که به شمال رفتم رنگ پوستم تيره تر شد و ديگه برنگشت مدتي هم در کشور هاي عربي حاشيه خليج بودم براي همين الآن رنگ پوستم تسبتا سبزه و تيره اي شده مي خواستم در اين زمينه راهنمايي بفرماييد آيا دارويي يا راهي براي برگشت هست ؟ غير از دارو از چيز هاي طبيعي چه توصيه اي داريد ؟

آفتاب در تيره شدن پوست نقش بسزايي دارد عدم مصرف ضدآفتاب پوست شما را تيره کرده است . بطور مرتب از ضدآفتاب استفاده کنيد و با يک متخصص پوست براي برطرف شدن تيرگي پوست مشاوره حضوري داشته باشيد.

۲۲- مي خواستم بپرسم فرق بين ليزر و الکتروليز چيه؟ براي از بين بردن موهاي بدن به طور دائم کدوم بهتره؟ هزينه اين دو روش چقدر هست؟ در هر جلسه چقدر مو از بين برده ميشه؟ مثلا براي موهاي دست و پاها. آيا براي زير بغل هم ميشه از ليزر استفاده کرد.؟ آيا هزينه و مدت اون بستگي به جنس. نوع و تعدادمو ها داره؟

ليزر با حرارت نور مادون قرمز ريشه مو را از بين ميبرد ولي الکتروليز با فرو بردن يک سوزن ظريف و جرقه الکتريکي اين عمل را انجام ميدهد. هر دو روش اگر بطور صحيح انجام گيرد خوب است. هزينه ليزر از الکتروليز بيشتر است و بسته به پزشک و مراکز فرق دارد. با ليزر در هر جلسه ميتوان موهاي بيشتري در زمان کوتاه تري از بين برد و بايد چندين جلسه با هر دو روش استفاده کرد تا موها از بين بروند. براي تمام موها ميتوان از هر دو روش استفاده کرد ولي براي موهاي بور و سفيد فقط از الکتروليز ميتوان استفاده کرد و اين موها را با ليزر نميتوان از بين برد.هرينه آن بسته به تعداد و وسعت مو دارد.

۲۳- من به علت استفاده از هورمونهاي بدن سازي سينه هام شل شده و چربي اورده ايا با عمل جراحي خوب ميشه و عوارضي نداره و هزينه اش چقدر ميشه وابا يه عمل سرپايي هست يا بايد بستري شد ؟

با يک جراح پلاستيک مشاوره حضوري داشته باشيد.

salam man 22 salame. mikhastam bedonam be jaye shampoy - ۲۴ KETOCONAZOLE 2% ke shoma goftid baraye mokhore hast man az che shampooyi estefade konam ba ta vajohe be in ke man ta hala mokhore nadashtam va nimidonam doctor be jaye rizeshe mo in shamporo be man dadan.ye soale digam in hast ke chon man moham halat dare bad aza hamam sesoar ziyad mikesham ke baese shekanandeki moham dare mishe mikhastam shoma yek halat dahandehye khob be man moarefi konid. halat dahandehi ke bad az hamam estefadeshe va niyazi be abkeshi nadashte bashe(agar baraton maghdor nist marke khastiro moarefi konid azaton darkhast mikonam baram e-mail konid)ba tashakor az shoma
 

اين شامپو براي شوره است نه مو خوره. موخوره يک آسيب مکانيکي است که بوسيله ضربه بروس و سهشوار بوجود مي آيد . شامپوهاي نرم کننده ايراني و خارجي در بازار فراوان هستند و شما ميتوانيد در آخر حمام از آن استفاده کنيد ولي بايد آبکشي شود. بعد از حمام ميتوانيد از روغن بادام براي نرم کردن قسمت بالاي مو استفاده کنيد ( از نصف مو بطرف نوک).

۲۵- salam ,khanomi hastam keh mekham as ravesh lazer baraye az beyn boradan mohayae zaed badaban estefadeh konam ,vali kheyli shinidam keh en ravesh momkeneh baeseh saratan beshe ,mekhastam bedonam aya en vagheyat dareh merci
 از سال ۱۹۸۰ تا کنون ليزر براي از بين بردن ضايعات پوستي مصرف دارد ولي تا بحال هيچ موردي از بدخيمي گزارش نشده است.

تا بعد حق يارتان

/ 48 نظر / 40 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بنشه

سلام آقاي دكتر، يه سوالي در مورد رفع موهاي زائد داشتم، من به خاطر مشكله هورموني( كيست تخمدان) موهاي زائد بدنم زياد شده، مخصوصا روي سينه، ساقه پا و جديدا هم روي ران(تقريبا مثله پاي آقايون داره ميشه)، مي خواستم بدونم چيكار بايد بكنم، اگر با ليز اين موها از بين ميره هزينه اون چقدر است؟ در ضمن الان من قرص ديان مي خورم ولي به معض قطع كردن اون(چون وقتي مصرف ميكنم حالم بد ميشه) ريزش مو مي گيرم يا موهاي بدنم زبر تر ميشه، بايد چيكار كنم؟ ممنون ميشم اگه راهنماييم كنيد

محمود

سلام جناب دكتر من جواني 32 ساله ام كه از سن 18 سالگي موهاي سرم شروع به سفيد شدن كرد و در حال حاضر تقريبا 50 درصدشان سفيد شده است . لطفا اگر روشي براي رفع اين مشكل است مرا راهنمايي كنيد با تشكر

علی

لطفا یک راه ساده و موثربرای از بین بردن خارش نیش پشه معرفی کنید.

علی

باعرض سلام.من خانمی 36 ساله ام. مدت 3سال است که ناخن های من تا نیمه از گوشت جدا می شود ودرد شد یدی هم دارد.البته گاهی اوقات هم خوب میشود .تا به حال به کسی از خانواده سرایت نکرده وفقط انگشتهای خودم دچار این بیماری می شود.لطفا مرا راهنمایی کنید...............

محمد

باعرض سلام. من آقای44 ساله ام. چند سال است که آرنج دست من از اوایل پا ییز تا اواخر زمستان دچار یک نوع بیماری پوستی (زخم مانند)می شود وخارش شد یدی دارد . لطفا برای درمان مرا راهنمایی کنید.

ali

سلام.من علی هستم.ميخواستم بدانم ايا استمنا بيش از حد باعث جلو گيری از رشد بيضه ها يا شلی و کجی الت تناسلی ميشود.متشکرم.

مريم

به نام خدا با سلام آقای دکتر ميخواستم بپرسم علت شل شدن سينه ها چيست و آيا با ورزش يا طريق ديگری می توان آن را به حالت قبل در آورد. من دچار اين مشکل شده ام و از .ان رنج می برم.مشکل ديگر من اين است که احساس می کنم پوست صورتم نيز دچار پيری زود رس شده و شل و افتاده شده است علت اين تغيير سريع چيست. سوال ديگر اينکه آيا کرم ضد آفتاب خارجی مانند اون که دارای پودر سفيد کننده است برای پوست ضرر ندارد. کلاژن پوست دقيقاْ از چه راه عملی افزايش می يابد. با تشکر

زهرا

با سلام جناب آقاي دكتر استفاده از كرم دور چشم مانند كرم دور چشم سي گل را بهتر است چه موقع استفاده كرد، شب يا روز؟ سوال ديگر اينكه با توجه به كاهش حجم و ريزش شديد موهايم آيا استفاده از لوسيون هاي مانند رزماري كه در بازار است خوب و مفيد مي باشد. و به طور كلي شما چه پيشنهادي براي كاهش ريزش مو و رويش مجدد مو و بازگشت به حالت اول داريد. با تشكر از شما

MARYAM

چرا جواب نمي دهيد آيا بايد نا اميد بشويم؟

سلام خسته نباشی