بنام خداوند بخشنده مهربان

۱- پسر 29 ساله ای هستم که برای جوشهای روی کتف و کمرم به متخصص پوست مراجعه کردم . ایشان برای من صابون آنتی باکتریال گلمر و کپسول داکسی سایکلین ( روزی 2 عدد ) و محلول ساختنی اریترومایسین 4% تجویز کردند . الان بعد از 2 هفته ، جوشها تاحدی کنترل شده اند اما هنوزم جوش جدید می زنم ولی شاید بشه گفت 40% بهبودی حاصل شده .  لازم نیست داروی جدیدی به داروهام اضافه کنم ؟
ضمنا این جوشها فقط روی کتف و کمرم هست و روی صورت و جلوی سینه اصلا جوش ندارم .

اگر جوشها خفیف شده همین درمان را ادامه دهید ولی چنانچه جوشهای چرکی میزنید نیاز به آنتی بیوتیک نیز دارید. هدف از درمان جوش جلوگیری از تخریب پوست و جا ماندن اثر جوش می باشد و درمانی که باعث شود التهاب جوش کم شود ایده آل است.

۲- در  17 سالگی خالکوبی رو روی بازوم انجام دادم سه سال بعد پشیمون شدم و در دوره سربازی یکی از  سرباز ها  گفت میتونه خالکوبی رو  پاک کنه و بعد با تیغ روی اونرو تراشید قسمتی از خالکوبی از بین رفت اما همون قسمت بعد سه ماه  گوشت اضافه اورد طوری که الان منظره خیلی بدی پیدا کرده و اصلا" نمیتونم لباس استین کوتاه بپوشم از شما راهنمایی میخوام که به چه پزشکی مراجعه کنم و ایا اصلا" راه درمانی هست مثلا" لیزر؟

به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید درمان با لیزر و یا یخ درمانی است.

۳- برای شلی پوست چی کار میشه کرد من کل بدنم پوست شلی دارم  با اینکه 30 سالمه صورتم هم داره میوفته چی کار کنم  لطفا هزینش خیلی زیاد نباشه ..در ضمن لایه بردار زیاد استفاده کردم و همه رگ و ریشه های صورتم زده بیرون  از لایه بردار دیگه نمیشه استفاده کرد.

شلی پوست میتواند ارثی باشد ولی چاق و لاغر شدن مکرر علت اصلی شلی پوست میباشد. برای لاغر شدن علاوه بر رژیم باید از ورزش نیز کمک جست تا باعث شلی پوست نشود و یا لااقل کمتر شود. اگر شلی زیاد باشد برای درمان بهتر است با عمل جراحی پوستهای اضافی برداشت که این هم میتواند تا حدودی ناخوشایند بدلیل جا ماندن خط عمل شود. در موارد خفیف از داروهای حاوی آلفا هیدروکسی اسید با درصد پایین که باعث آزار پوست سطحی نشود میتوان کمک گرفت و یا با میکرودرم ابرشن میتوان تا حدی کمک کرد.

۴- آیا میشه برای شستن صورت از شامپو بدن استفاده کرد ..پوست خشک و نازک دارم به خاطر استفاده زیاد از کرم لایه بردار ..بهترین چیز برای شستن پوستم چیه اگه معرفی کنین یک محصولو ممنون میشم شیر پاکن رو زیاد دوست ندارم

صابونهای مخصوص پوست خشک و ژل پاک کننده پوستهای خشک و حساس بهتره ولی چنانچه با همین شامپو مشکلی ندارید میتوانید استفاده کنید.

۵- چند تا سوال داشتم
1- جند ماه قبل به دلایلی که فکر میکنم به خاطر افسردگی من در آن زمان بود دچار ریزش مو در دو طرف جلوی سر به مقدار در حدود 3 سانتی متر شدم و ریزش مو متوقف شد. الان هم ریزش مو ندارم. آیا تونیک تقویت مو سینره می تواند مفید باشد و باعث رشد دوباره موهایم می شود ضمنا من 22 سال سن دارم.
2- آیا تونیک تقویت مو سینره باید تحت نظر دکتر استفاده شود و آیا بعد از قطع مصرف آن مثل بعضی از داروها باعث ریزش دوباره موها می شود
3- آیا می توان از کرم نرم کننده سینره و تونیک تقویت مو سینره به صورت همزمان استفاده کرد
4- حداکثر چند بار میشه از نرم کننده سینره در طول هفته استفاده کرد
5- آیا برخورد نرم کننده سینره با ریشه مو،مشکلی به وجود می آورد و باعث ریزش مو می شود
6- به علت ورزش کردن مجبورم که هر روز موهایم را بشورم. آیا شستن روزانه موها باعث ریزش آنها می شود و شما چه نوع شامپویی را پیشنهاد می کنید .با توجه به اینکه موهای من خشک هستند البته نه زیاد.آیا شامپوی جوانه گندم می تواند در این زمینه خوب باشد.

۱- بلی ۲-نیاز نیست حتماْ تحت نظر پزشک باشد و اگر زمینه ریزش مو وجود نداشته باشد با قطع آن ریزش ندارید.۳- بلی اشکالی ندارد. ۴-تا دو بار مشکلی نیست و از این بیشتر هم نیاز ی نیست.۵- خیر اشکالی ندارد. ۶-خیر شستن روزانه مو باعث ریزش نمیشودبله همین شامپو خوبه.

۶- بتاکاروتن چیست ؟ به تازگی  میبینم روی انالیز  بیشتر مکمل ها  نوشته حاوی بتاکاروتن اگر توضیح بدید ممنون میشم

بتا کاروتن پیش ساز ویتامین آ است و در بدن تبدیل به ویتامین آ میشود. 

۷- من دختری 27 ساله هستم چند ساله که پوست پشت بدنم از گردن تا بالای باسن تیره رنگ شده البته به صورت تدریجی اضافه شده و هنوز هم داره پیشرفت می کنه می ترسم کل بدنم تیره بشه به دکتر مراجعه کردم قرض زینک . اهن . کلسیم و ویتامین ای و دو کرم دست ساز تجویز کردن یکی از کرم ها ترکیب اوسرین و اوره هست که روزی دوبار صبح و ظهر و کرم دیگه ترکیب کلوبتازول و اسید سالیسیلیک هست ولی متاسفانه تاثیر زیادی نداشته در ضمن چند سالی هست که داروی سیپروترون استفاده می کنم که به خاطر میکروکیست هایی هست که در تخمدان دارم و باعث اختلال دوران پریود می شه . قد حدود 60 وزن حدود 60 و پوست سبزه دارم در ضمن چند سال پیش خارش شدید پوستی گرفتم که به تشخیص دکتر غذاهای محرک و با رنگدانه قرمز یک هفته حذف کردم و با خوردن شربت و قرص هیدروکسی زین خارش بر طرف شد ولی یک یا دوبار بعد نیز به صورت خفیف این خارش پوستی بروز کرد که البته کم ترین خارش مربوط به همین قسمت پشت بدنم بود .

 پوست سبزه  پوست بسیار حساسی است و با کمترین محرک باعث التهاب و تیرگی میشود بخصوص در افرادی که در والدین و یا نسلهای بالاتر آنها یک طرف پوست سفید و دیگری پوست سبزه داشته باشد. از پوشیدن لباسهای زبر و خشن زیر و حاوی نایلون اجتناب کنید و در استحمام از لیه نرم استفاده کنید از کشیدن کیسه به بدن اجتناب کنید. استفاده از نرم کننده بعد از استحمام (لوسیونهای بدن کمی چرب) چنانچه با این روشها خارش بهبود پیدا نکرد از ترکیبات ساختگی حاوی کمی کورتون که تحت نظر پزشک تجویز شده باشد میتوانید استفاده کنید. گاهی داروهای خوراکی در ایجاد خارش و التهاب پوست نقش دارند داروی سیپروترون برای از بین بردن اثرات کیست تخمدان روی پوست و یل قاعدگی مصرف میشود چنانچه این مشکلها را ندارید و به صرف کیست دارو را مصرف میکنید دارو را قطع کنید.

۸- هم موهای بدنم زیاده و هم موهای سرم پر پشت و زبر و وز هست . از شامپوها و تقویت کننده های متعددی استفاده کردم ولی جواب نداده خشکی موهام به مرور شدیدتر شده وقتی به موهام دست می زنم انگار یه دسته سیم تو دستمه تا حالا هم از مواد شیمیایی استفاده نکردم  لطفا راهنماییم کنید در ضمن از حرارت زیاد هم استفاده نمیکنم

از شامپوی آنتی فریز فولیکا یا مارک دیگر استفاده کنید.

۹- نظر شما در رابطه با پودر پرپشت کننده مو toppik  چیست ایا واقعا مو تولید میکنه و برای قسمت جلوی سر که موها ریخته شدن کاربرد داره
ایا راهی جز کاشت مو برای پوشانیدن جلوی سر (چون قسمت جلوی سر من ریخته شده ) وجود داره؟

این پودرها با ضخیم جلوه دادن موهای نازک باعث پرتر دیده شدن سر میشود و روش درمانی نیست. اگر موها ریخته باشند بهترین راه کاشت مو است ولی چنانچه تنک باشد از دارو نیز میتوان برای شما کمک کرد.

۱۰- چند بار لیزر کردم ولی بعد متوجه شدم نوع لیزرش ای پی ال  هست واصلا لیزر نیست ..در هر صورت هزینش برام زیاد بود یه دستگاهی هست به نام اپیلا لیزر ایا اون میتونه کمک کننده باشه یا دروغه ..میتونم اون دستگاه رو بخرم پوستم روشن ولی موها مشگیه

این دستگاه بر خلاف ادعاهای شرکتهای فروشنده چنین اثرات را ندارد و بهترین راه همان لیزر واقعی است البته از نظر هورمونی نیز باید بررس شوید.

۱۱- پسر هستم 24 ساله به خاطر شغلم چند ماهی  مجبور شدم روزانه چند ساعت  جلو افتاب  باشم و همین باعث شد که روی  صورتم چند لک تیره  و نسبتا" بزرگ ایجاد بشه به دکتر مراجعه کردم که یک کرم روشن کننده و یک کرم لایه بردار  و یک ضد افتاب داد کرم لایه بردار که پوستم رو شدیدا" خشک و قرمز کرد ادامه ندادم ولی در مجموع لک ها یم مقدار روشن تر شدند ولی هنوزبه وضوح مشخصند مجدد پیش  همون  پزشک رفتم که اینبار دستگاه کوتر رو پشنهاد دادند و گفتند مثل لیزره طی چند جلسه  کل ها رو از بین میبره حالا این کوتر اصلا" چی هست؟اسم دیگه لیزره ؟واقعا" موثره قیمتی که گفتند خیلی پایین بود  که همین منو مشکوک کرده اصلا" راهی برای مشکل من هست

برای درمان لک بهترین روش درمان داروی موضعی و ضدآفتاب است. کوتر یک دستگاهی است که برای سوزاندن ضایعات استفاده میشود نه لک و یا کک و مک و به هیچ عنوان کار لیزر را انجام نمی دهد و میتواند باعث اسکار پوستی شود یعنی جای سوختگی روی پوست این کار را انجام ندهید. شما باید از ضدافتاب بطور منظم و مکرر وقتی در معرض آفتاب هستید استفاده کنید و از کرمهای روشن کننده در شب استفاده کنید بهتر است به یک متخصص پوست مراجعه فرمایید.

۱۲- 3 سال و 2 ماهی هست که جراحی بینی انجام دادم ولی این ورم نوکش نمی خوابه .از اول دکترای اصفهان میگفتن بینیت گوشتی 20% بیشتر تغیر نمی کنه.الانم هر کس منو می بینه میگه تو هم عمل کنی خوشگل میشیاااا.اینهمه پول جراحی هم دادم حالا شما خودتون شکلشو تصور کنید.دکتر خودم که می گه طول میکشه (هر وقت رفتم همینو جواب داد) میگه دارویی هم نداره.یه آقایی رو دیدم توی وبلاگتون (برای ریزش موهایم از طریق وبلاگ شما مصرف پروپشیا رو شروع کردم اما عجیب در کمتر از ۴ ماه تمام تورم بینی به طور معجزه اسائی از بین رفت و بینی ام بسیار زیبا شد علاوه بر این جوشهای ریز و زیر پوستی هم همگی محو شدند و پوستم به صافی ابریشم شد. من که متعجب شده بودم به یک ارولوژیشت معروف مراجعه کردم و ماجرا را شرح دادم ایشان گفتند اگر ناحیه بینی دارای تراکمی از گیرنده های تستسرون باشد با مهار شدن این گیرنده ها تورم بینی از بین می روداما پزشک جراح این نظر را رد کرد و گفت این قرص احتمالا؛ مدر است(که البته در مورد من بود) و هر دارویی که حجم ادرار را زیاد کند تورم را کم یا از بین میبرد حال خواستم این موضوع را با شما پزشک حاذق در میان بگذارم و بدانم

این دارو یعنی پروپیشیا از تولید تستوسترون به دی هیدروکسی تستوسترون جلوگیری میکند و اثرات هورمونی روی مو و غدد چربی کم میشود. بینی حاوی مقدار زیادی غدد چربی است و این دارو میتواند این غدد را کوچک کند و چنانچه بزرگی بینی بدلبل زیاد بودن غدد چربی در این ناحیه باشد تا حدی کمک میکند ولی اگر بزرگی بینی بدلبل بافتهای دیگر باشد هیچ کمکی نمیکند. در ضمن با این مدت زیاد نوک بینی شما تورم ندارد بلکه بافت زیر پوستی است که بجا مانده و پیشنهاد من عمل می باشد ولی چنانچه خودتان اصرار داشته باشید از این دارو بمدت سه ماه استفاده کنید. در طی این مدت اگر ازدواج کرده اید باید پیشگیری از حاملگی صورت گیرد.

۱۳- من 3 مشکل دارم که امیدوارم جواب خوبی بهم  بدین.من متولد11/11/1360 .قد:156 وزن: 49 کیلو.3 سال و خورده ای ازدواج کردم و هنوز بچه نمی خواهیم و زایمان نکردم.
1-صورت چربی دارم که  بسیار جوش میزنه .تمام آن کارهایی که میگن مثل روزی دو بار با صابون بشویید و... را انجام میدهم هر روز بدتر از قبله حتی شووهرم میگه اینقدر غذا نمی خوری می میری.(از بس می گن این چربه نخورین آن شیرینه نخورین نمی دانم چی کار کنم.) صورتم  طوری که هر 10 دقیقه توی مهمانی و... باید پنکیک دستم باشه و چربی پوستم را بگیرم.تنها چیزی است که بهم کمک می کنه.کرم ضد آفتاب فاقد چربی هم جوشهامو بدتر می کنه.آخه تا چند سالگی جوش میزنه؟؟؟؟دکتر هزار بار رفتم همش حرفای تکراری .چه فایدهای داره تا دارو می زنی و قرص می خوری اثر داره ؟حتی آکوتان هم روی من تاثیر نکرد!!!حتی برای جای جوش یک دکتر شهرکردی از من 80 هزار تومان گرفت جای جوشها رو درست  کنه با لیزر که بعد از یک سال و نیم تمام آنها پر رنگتر هم شدن که خوب نشدن.
2-در مورد تاتو گفتین مضرات داره. من می خوام پیوند ابرو کنم ولی با پرس و جویی که کردم چیزی نیست که بشه روش حساب کرد.کسی را پیدا نکردم راضی باشه.

شما باید از نظر هورمونی جنسی و تیروئید و همچنین تخمدان بررسی شوید.  بجای صابون ژل پاک کننده مخصوص پوستهای جوش دار استفاده کنید و کمی از استرس خودتان بکاهید. در مراکز کاشت مو معتبر پیوند ابرو نیز انجام میدهند.

۱۴- در مورد پوست های چرب و جوشدار با منافذ باز توضیح بفرمایید.راهی برای بستن منافذ هست؟ کرم ضدچروک و کرم روز و شب خوب چه مارکی-ایرانی یا خارجی- رو پیشنهاد می کنید؟ در میان کرم های ایرانی بهترین چی هست؟

اگر مطالبهای قبلی را خوانده باشید بطور کامل در این باره صحبت شده. پوستهای مستعد جوش در اکثر مواقع چرب هستند و بدلیل فعالیت بالای غدد چربی و ترشح زیادی چربی منافذ خروجی این غدد برجسته شده و باز دیده میشوند. چنانچه مقدار ترشح چربی را کم کنیم منافذ ناپدید میشوند بستن منافذ یک اصطلاح اشتباهی است که در بین افراد جا افتاده و اگر این منافذ بسته شوند باعث جوش میشوند . داروهای لایه بردار در محو شدن این منافذ کمک کننده هستند. پوستهای چرب مستعد جوش می باشند پس نباید از کرمهای چرب از هر نوع استفاده شود و باید کرمهای فاقد چربی استفاده شود. ض آفتاب باید فاقد چربی باشد و همچنین کرمهای مرطوب کننده و یا کرمهای لایه بردار. گاهی بهتر است از ژل و یا لوسیون در این افراد استفاده کرد. مارکهای معتبر ایرانی و خارجی در داروخانه ها می باشد که باید توسط پزشکتان بسته به نوع پوست تجویز شود.

۱۵- مردی هستم 32 ساله همیشه بعد از اصلاح صورتم پر جوش میشه معمولا"  چند روز بهد ححالت پوسته پوسته پیدا میکنه بخصوص موقعی که دستکاری کنم همینطور بینی بسیار چربی دارم که دانه های ریز چربی بسیار روش وجود داره اکه اب بزنم  سطح بینی حالت سفیدک پیدا میکنه  ضمنا" گاهی بسیار بزرگ میشه دکتر رفتم یک صابون ضد جوش همرا با یک کرم که فکر میکنم کتانازول بود اسمش داد ولی خیلی موثر نبود  به من بگید برای این مشکلات چه راه حلی هست

شما باید از کرمهای بعد از اصلاح استفاده کنید و روزانه از صابونهای ضدجوش استفاده کنید و تحت نظر متخصص پوست داروهای موثر و مناسب با پوستتان دریافت کنید.

۱۶- سوال من اینه که چرا  گفته  می شه کرمهای ضد افتاب  نیم ساعت قبل از  قرار گرفتن جلو افتاب استفاده  بشه؟یعنی اگه همون لحظه  بزنیم و بیرون بریم تاثیری نداره؟

ضدافتابهای موجود بیشتر اثراتشان بصورت شیمیایی است یعنی مواد موجود در ضدافتابها در تماس با آفتاب تحت واکنشها از رسیدن عمده اشعه ماورابنفش به پوست جلوگیری میکنند. برای آماده شدن ضدافتاب در روی پوست مقدار زمانی نیاز است. بهتر است نیم ساعت قبل از تماس با آفتاب زده شود. ولی هر وقت ضدافتاب بزنید یک مدتی بعد ضدافتاب اثر خود را میگذارد.

۱۷- من 29 سالمه و کیست pco دارم یه ماهه که سیپروترون کمپاند مصرف میکنم،، و البته موهای زاید کمی روی قفسه سینه و  زیر ناف و زیر چانه دارم،،، پریود منظمی دارم اضافه وزنم ندارم ،،  و متاهلم ،، موهای سرم قسمت جلو کمی خالی شده اما نه اونقدر کم که بچشم نیاد ،،، میخاستم بدونم اگه کیستم درمان شه آیا کم مویی سرم درست میشه؟ آیا دوباره مو در میاد اون قسمتای خالی؟

باید متذکر شوم افرادی که کیستهای ریز در تخمدان دارند برای همیشه این کیستها را دارند و با درمان گرچه کیستها کوچک و محو میشوند ولی دوباره کیستها بوجود می آیند و جای نگرانی نیست چون اینها ارثی هستند و در مواقعی اثرات این کیستها دیده میشود در این افراد بهتر است آزمایش هورمونی هم انجام گیرد تا مشخص شود آیا تغییرات هورمونی نیز وجود دارد که در صورت اختلال هورمونی باید درمان ضدهورمونی انجام گیرد. شما درمان را ادامه دهید و در صورتی که استرس را هم کم کنید درمان موثرتر خواهد شد و موهای سر دوباره رشد خواهند کرد و موهای زائد کم میشوند.

۱۸- 23 ساله هستم  و مبتلا به ریزش شدید موی ارثی  شدید داروهای موضعی  مختلفی استفاده کردم .  10  ماه از فین پشیا  استفاده کردم  که  تنها  روند ریزش موها کند شد  اما از  2 ماه قبل که مصرف دوتاستراید را شروع کردم  که در واقع معجزه شد و تمام موهای ریخته شده در امد حالا چند تا سوال دارم
1 اگر این دارو در نمود چربی اثر گذار است یعنی انزیم نوع اولی را  که باعث تولید چربی می شود را مهار می کند پس چرا باعث خشکی پوست  من  نشده و اصلا" چنین عارضه ای در عوارض این دارو نیامده/.
2_استفاده نیم میل این دارو در دراز مدت مشکلی ایجاد نمی کند
3_ ایا این دارو با داروی زنیکال تداخلی دارد؟

دوتاستراید یک بلاک کننده قوی هر دو نوع آنزیم آلفا رداکتاز میباشد. اثر در ترشح چربی مثل فناستراید هست چون هر دو از بلاک کردن تبدیل تستوسترون به نوع فعالش یعنی دهیدروتستوسترون اثر میگذارند. درمان طولانی مدت مشکلی نیست. با زنیکال تداخل ندارد.

۱۹- پسری 27 ساله هستم و 2 سوال از خدمتتون داشتم . پیشاپیش ممنون از پاسخگوییتون
1- روی شونه های من 3-4 تا جوش کیستیک هست که همرنگ پوست هستند و التهاب خاصی ندارند . مصرف موضعی اریترومایسین همه جوشهای شانه رو خوب کرد جز این 3-4 تا . هیچ داروی خوراکی مصرف نکردم و راستش از روآکوتان و دکوتان هم نمی خوام مصرف کنم چون همینجوریش ریزش مو دارم ، اخیرا یک دوستی بهم پیشنهاد کرد روی جوشهای کیستیک پماد ایکتیول ( روغن سیاه ) قرار بدم ! بنظر شما ایکتیول می تونه سر این جوشهای کیستیک رو باز کنه ؟ کلا شما بجز دکوتان و تزریق در کیستها چه پیشنهادی دارید ؟ 2- دکتر ماینوکسیدیل 7% رو میشه ساخت یا حل نمیشه ؟ روی سر من به مدد مصرف یکسال و نیم فین پشیا و ماینوکسیدیل 5% و زینک پلاس و ب کمپلکس ، موهای کرکی زیادی در اومده اما الان 6 ماهی هست که به همین صورت باقی مونده اند و  به موی ترمینال تبدیل نمی شوند ، احساس می کنم به تحریک بیشتر احتیاج دارند . ماینوکسیدیل 7% خوبه ؟ شما چه پیشنهادی دارید ؟

اگر کیست واقعی باشد باید عمل کرد و کیستها را برداشت چون با هر درمانی ممکن است دوباره کیستها بوجود آیند. بهترین درصد ماینوکسیدیل ۲٪ میباشد و گرچه اثرات ۵٪ در اول بهتر است ولی اثر ۲٪ در طولانی مدت بیشتر است و همچنین عوارض آن کمتر است. بنظر من همین درمان را با ماینوکسدیل ۲٪ ادامه دهید.

۲۰- هست که از فیناستراید استفاده میکنم  تا الان نتیجه ای نداده اما خوشبختانه ! میل جنسیم   کم شده  و این باعث شده  از دو ماه قبل به این طرف خود ارضائی رو ترک کنم خواستم سوال کنم  اگه میل جنسی کسی با این دارو برای مدت طولانی کم بشه در اینده عوارض داره؟ ویک سوال دیگه اینکه روی بسیاری از  داروهای خوراکی از جمله فیناستراید نوشته شده در دمای کمتر از 30 درجه نگهداری بشه حالا اگه در دمای اتاق  بیشتر از این باش ایا دارو فاسد میشه؟

در دو درصد افرادی که از فناستراید استفاده میکنند کاهش میل جنسی دیده میشود که در عمده موارد با ادامه درمان این نقص از بین میرود و در درصدی که کاهش میل جنسی باقی میماند با قطع دارو میل جنسی برمیگردد پس جای نگرانی نیست. بهتر است در دمای گفته نگهداری شود ولی اگر چند درجه هوای اتاق بالاتر باشد جای نگرانی نیست ولی چنانچه در رنگ و شکل و یا مزه دارو تغییر دیده شد باید از خوردن آن اجتناب کرد.

۲۱- من  موقعیکه ایران بودم قرص اسپیرونولاکتون برای درمان جوش صورت استفاده میکردم.الان چند ماهی هست که دوباره جوشام برگشته ولی یادم رفته که دکتر به من گفته بودن بعد از پریود شروع به خوردن بکنم یا از روز سوم یا..؟ لطفا راهنمایی بفرمایید که اصلا مهمه که از کی شروع کنم و باید در طول پریود ادامه بدم یا نه؟

قرص اسپیرونولاکتون ربطی به پریود نداره و بطور دائم مصرف میشود.

۲۲- من پسری 22 ساله هستم از دو ماه پیش شرو به خوردن زینک پلاس و فیناستراید ا میلی کردم الان سه هفته میشه اتفاقات عجیبی برام افتاده رو صورتم و دستم وبقیه جاهای بدنم (ولی بیشتر صورت و دست ) لکه های کوچک فرو رفتگی ایجاد شده و معمولا هم به شکل مثلث هستند یعنی محدوده ای به اندازه نصف نوک انگشت سوزش پیدا میکنه و در کمتراز یه دقیقه زیرش خالی میشه و جاش چال میشه البته از دور قبل مشاهده نیست وباید نور از کنار بتابه تا چال دیده بشه حتی تو چشمم و رو زبانم هم دراومده رفتم پیش چند تا دکتر از پوست تا داخلی و غیره چند تا ازمایش دخلی برام نوشتن دکتر گفت از لحاض داخلی مشکلی نداری و از استرس یا حساسیت باشه امپولا مختلف ضد حساسیت هم زدم کرم هیدروکورتیزون هم زدم داروی الپرازولام هم خوردم ولی همچنان قظیه ادامه داره راستی تو این دوسال هم از صابون تی تری اسفاده میکردم ولی معمولا وقی صورتم رو با صابون میشورم انگار لکه ها بیشتر در میان و شاید موقعی که غذا میخورم اگه راهنماییم کنید ممنون میشم

این مورد تا بحال برای این داروها گزارش نشده و نمی تواند بدلیل دارو باشد. آیا این چاله ها که فرمودید بزرگتر هم میشوند یا ثابت هستند و یا موقتی یا دائمی است. آیا علامتی مثل سوزش و یا خارش یا درد دارد؟

۲۳- 2 چند سالی گرفتار درمان جوش  بودم و الان 2  هفته است که از داروی راکوتان استفاده میکنم . مشکل اصلی خشکی و سوزش شدید چشم است که از قطره چشمی  acuaiss استفاده کنم  سوال من این هست که روی جلد این قطره نوشته 2 بار در روز و اینکه من  مجبورم حداقل 10 بار در روز از این قطره اسفاده میکنم  ایا  استفاده زیاد ضرر داره ؟و سوال دیگه ای که فکر منو مشغول کرده اینه که ایا میشه از قرص زنیکال به منظور کاهش جذب چربی در طول دوره  استفاده کرد(جون زمینه ارثی چربی خون دارم) ایا تداخل یا مشکلی با راکوتان نداره؟ چون شنیدم زنیکال جذب ویتامین A روکاهش میده و راکوتان مشتقی از همین ویتامینه.

یکی از مهمترین عارضه داروی ایزوتره تینوئین وجود دارد خشکی پوست و مخاط چشم لب و دهان و بینی میشود و برای رفع این خشکی باید از کرمهای نرم کننده جهت پوست و کرمهای ساده چشمی و یا ویتامین آ چشمی برای چشم و کرم ویتامین آ+د برای لب و بینی استفاده میشود تا این خشکیها قابل تحمل باشد. شما باید هر دوهفته در شروع و ماهی یکبار آزمایشات کارکرد کبد- کلیه و خون و همچنین چربیهای خونی انجام دهید و چنانچه تغییراتی در طی درمان صورت گرفت باید تحت نظر پزشکتان اقدام به درمان کنید بخصوص چربیهای خونی.

۲۴- پسر هستم پارسال یک مقدار تو ناحیه فرق سر ریزش مو پیدا کردم که از فیناستراید استفاده کردم اما عجیب اینکه بجای مو جوشهای وحشتناکی که سالها  میزدم کاملا" پاک شدند برای منی که از انواع درمانها و دکتر رفتنها خسته شده بودم واقعا" خوشحال کننده بود اما  متاسفانه موقتی بود و بعد از چند ماه که فیناستراید رو قطع کردم  و به فاصله 3 ماه بعد که شرع کردم دیگه تاثیری روی جوشهام نذاشت خواهشا" دلیل این مسئله رو بگید که چه اتفاقی افتاد که بعد از قطع فیناستراید و شروع دوباره دیگه اثری روی جوشها نداشت یعنی همون بار اول بود؟

تستوسترون در ناحیه ریشه موها توسط آنزیم آلفا رداکتاز تبدیل به دهیدروتستوسترون میشود و این یک نوع هورمون فعال است و اثرات آندروژن از این طریق روی موهای سر باعث نازکی مو و ریزش و در بدن باعث رشد و افزایش موها میشود. همین هورمون فعال در غدد چربی باعث بزرگ شدن و افزایش ترشح چربی میشود. با مصرف فناستراید  از تبدیل شدن تستوسترون به نوع فعال جلوگیری میشود و اثرات خود را روی مو و غدد چربی اعمال میکند. پس کاهش جوشهایی که بدلیل افزایش ترشح چربی بوده بدنبال دارد. چون اثرات دیگر مثل میکروبها و بسته شدن منافذ غدد چربی نیز باعث جوش میشوند ممکن است این اثرات روی بوجود آمدن جوشها شده باشد. باید تحت نظر متخصص پوست درمان شوید.

۲۵- پسری هستم 20 ساله  شش سال  پیش  بخشی از زیر چانه و قسمت کوچکی از سمت چپ  صورتم دچار سوختگی شد دکتر ها گفتند در حد جراحی پلاستیک  نیست  نهاییتا" با چندین  مرحله لیز 70 -60درصد بهتر شد و الان فقط جاش سفید شده مشکل بزرگ من که هر چی میگذره  مشخص تر میشه  اینه که اون بخش صورتم  مو رشد نمیکه و همین خیلی ناراحتم میکنه البته هنوز در این مورد به دکتر نرفتم  به نظر شما راهی مثل کاشت مو وجو داره؟اصلا" تا حالا  موردی داشتید که مثل من بشه مو روی صورتش کاشت یا ریشه به کل از بین رفته و نمیشه کاریش کرد؟

درمان شما فقط با کاشت مو است به یک مرکز کاشت موی طبیعی مراجعه کنید.

۲۶- روی شکم من ترکهای پوستی هست متعلق به 4-5 سال پیش . تقریبا همرنگ بدن هستند اما کمی فرورفته و به رنگ صدفی براق آیا کرم ایرانی هست که بشه تاحدی این ترکها رو بهتر کرد ؟ ممنون میشم کرم ایرانی و اگر نبود خارحی معرفی کنید .کلا بجز لیزر چه کاری می تونم بکنم الان.

کرمهای از بین برنده ترکهای پوستی آردن و شاندیز وجود دارد میتوانید استفاده کنید با این داروها تا حدی وضعیت ترکها بهتر میشود البته باید با حوصله درمان را ادامه دهید

۲۷- برای لیزر موهای بدن، در هنگام انجام لیزر آیا باید موها رو زده باشیم یا باید بگذاریم موها در بیان و بلند بشن؟

دو هفته قبل از لیزر نباید موها به وسیله ای که مو را از ریشه بکند( موچین- اپیلدی- موم و بند انداختن) استفاده کرد. ولی قیچی کردن و یا زدن با ژیلت مانعی ندارد.

۲۸- ببخشید وقتی که موهای بدن ( مثلاَ دست یا پا ) به خاطر استفاده از دستگاه سیلک اپیل ( یا اپی لیدی ) زیر پوست در میان باید چیکار کنیم که دیگه زیر پوست رشد نکنند؟ من دو سال پیش یک مدتی هر روز برای پام از سیلک اپیل استفاده می کردم ولی الان بعد از گذشت دو سال هنوز که هنوزه موها زیر پوست در میان و رشد می کنند و یا اینکه به حالت گلوله شده و فر خورده طوری زیر پوست قرار می گیرند که مثل یه نقطه روی پوست دیده می شوند و ظاهر خوبی ندارند. باید چیکار کنم که این مشکل از بین بره؟ موهایی که زیر پوست گلوله شدند رو چطوری بیرون بیارم؟

بهترین روش لیزر است. چون با اپیلیدی موها در حد ریشه کنده میشوند و کانال خارج شونده مو میتواند تخریب شود مویی که رشد میکند نمی تواند از کانال تخریب شده بیرون بیاید در زیر پوست رشد کرده و بصورت کلافه در می آید. برای خارج کردن مو بهتر است شکافی کوچک ایجاد کرد و مو را خارج کرو و نباید این مو کنده شود بلکه در حد سطح پوست قیچی شود که کانال باقی بماند و از ایجاد دوباره مو در زیر پوست جلوگیری شود.

۲۹- اگر همیشه برای شستن موها از شامپوی ضد شوره ی هد اند شولدرز استفاده کنیم اشکال دارد؟ منظورم اینه که اگر همیشه از شامپوی ضد شوره استفاده شود ضرری ندارد؟

در بعضی افراد استفاده مکرر از شامپوهای ضدشوره باعث ریزش مو میشود. بهتر است بعد از بهتر شدن شوره ها هر ۷ تا ۱۰ روز از شامپوی ضدشوره استفاده کرد.

۳۰- ببخشید آقای دکتر میشه یه کم راجع به "میکرودرم ابریشن" توضیح بدین؟
که اصلاَ چی هست؟ آیا با پیلینگ فرق داره؟ آیا عوارض داره؟ اگر خوبه، آیا برای جوان ها هم خوبه یا بیشتر برای افراد مسن مناسبه؟

میکرودرم ابرشن وسیله است که معمولاْ بوسیله کریستال آلومینیوم کار میکند و دستگاه با سرعت زیاد این کریستالها را به سطح پوست میپاشد و این کریستالها مقداری از سطح پوست را میخراشند و دستگاه دوباره این کریستالها را با مکش بداخل میکشد و در محفظه ای دیگر جمع آوری میکند. یک نوع لایه برداری یا پیلینگ بوسیله دستگاه است. عوارض آن مثل لایه برداری بروشهای دیگر است ولی حسن آن در مکش دستگاه است که میتواند جریان خون را در ناحیه بیشتر کند. برای تمام سنین خوبه ولی چون بیشتر در موارد چروک استفاده میشود در سنین بالاتر کاربرد دارد.

۳۱- ببخشید من جایی خوندم که لیزر موهای زائد که موها را برای همیشه از بین ببرد، به عنوان مثال در ناحیه زیر بغل، باعث تجمع میکروبها در آن ناحیه می شود و مشکل ساز است و بهتر این است که موهای زائد را به طور دائم از بین نبریم.
آیا این مسئله درست است؟

چون لیزری که موها را از بین میبرد میتواند باعث تخریب غدد چربی شود این ناحیه فاقد مواد غذایی مناسب میکروبها(ترشح چربی) میشود و میکروبها و مخمرها برعکس در این نواحی کمتر میشود.

۳۲- ابتدا از خودم بگم من 16 سالمه و 3 ماه دیگه 17 سالم میشه و به طور کل به بلوغ جسمانی و جنسی کاملا رسیده ام و در نواحی سینه و زیر بغل و زیر شکم دارای موهای زیادی هستم اما خوب به اقتضای سنم در حال حاضر با توجه به بلوغ زودرسی که داشته ام تمام نواحی صورت من به طور کل از محاسن پر نشده (یعنی ریش دارم اما همه جا در نیومده) و در بعضی نقاط ریش های من کم رنگ و کم پشته و زیر چانه و زیر و کناره های لب هنوز ریش در نیامده و سبیلم هم از تراکم کمی برخورداره سئوال من این هست که اگر من با توجه به این که هنوز 16 سالمه و از نظر ژنیتیکی هم مشکلی نداریم بخوام باز هم زود تر از این موعد محاسنم در بیاد و پر پشت بشه چه باید بکنم؟ آیا داروی ماینوکسیدیل کمکی به این قضیه خواهد کرد؟ آیا عوارض پس از مصرف با توجه به سن در بر نخواهد داشت. در آخر از شما کمال تشکررو دارم لطفا یک راه منطقی و کاربردی رو پیش روی من بذارید و از گفتن این حرف که هنوز شما نسبت به سنت ریشت فلانه و ... لطفا خود داری کنید
به زبان عامیانه تر راهو نشون بدید نه از مقطع های سنی صحبت کنید

چه عجله داری چند مدت دیگه از دستش سیر میشی و هر روز میتراشی. با ماینوکسیدیل میشه کمک کرد و موها را زودتر پرپشت کرد ولی اگر از نظر پزشکی از من کمک میخواهید همان حرف خودت را میزنم کمی حوصله کنی خودش پرپشت میشود.

۳۳- ببخشید شما گفتید برای تیرگی آلت تناسلی و اطراف اون از کورتون خیلی ضعیف استفاده کنیم..یعنی باید به داروخونه بگیم کورتون ضعیف میخوایم ؟ نیازی به نسخه پزشک نداره ؟

چرا باید تحت نظر پزشک از داروی ترکیبی کورتون ضعیف و ضد میکروب و مخمر استفاده کنید.

۳۴- میخواستم ببینم آیا شما اطلاعی از نحوه ی مصرف قرصهای لاغری fat burner دارید یا نه ؟ اینکه روزی چند تا ؟ چه موقع ؟ بعد از باشگاه یا قبل از باشگاه ؟ من حدودا 10 کیلو اضافه وزن دارم... در ضمن آقای دکتر تقاضا داشتم نوعی کرم یا ژل و یا هر چیزی که در کوچک کردن و سفت کردن سینه موثر هست بهم معرفی کنید..حتما..ممنونم ...قیمت مهم نیست با تشکر فراوان...

نه اطلاعی ندارم ولی توصیه ای هم از خوردن این داروها نمی کنم و هنوز بهترین راه کاهش وزن را ورزش میدانم.

۳۵- شما شیراز هستید دیگه ؟ آدرس مطبتونو میخواستم..
من مدتی جوش زیادی میزدم که متاسفانه بعد از رفع جوشها جای اونها به شدت مونده..فرورفتگیهایی ایجاد شده و تا حالا به هر دری زدم بهتر شده اما خوب خوب نشده..میخواستم ببینم آخرین راه لیزر پوست هست ؟! و میخواستم یه حدود قیمت داشته باشم از هر جلسه لیزر..لطف میکنید اگه جواب بدین..اولین باره میبینم یه دکتر سایت داره  به مریضاش جواب میده !

من شیراز هستم و با تلفنی که در کنار وبلاگ هست میتوانید آدرس را بگیرید و یا به سایم مراجعه کنید و آدرس را ببینید. اول باید ببینم آیا لیزر و یا جراحی و یا هردو و یا کرمها میتوانند کمکتان کنند.

۳۶- سوال من این که باید چی کار کنم من الان 23 ساله هستم و از 17 سالگی موهای سرم کم پشت شده و به صورت همیشه گی تحت دارو بودم مدت 15 ماه هستش یه صورت مداوم قرص فیناستراید و رجیندایت با محلول زاندروکس استفاده می کنم اول خیلی پر شد سرم بد دوباره کم شده سرم خیلی کم پشته و تمام سرم یک دست کم پشت شده و موهای سرو خیلی خیلی باریک هستن می خوام بدونم به غیر از ارث چه عواملی دیگه دخیل هستن چون تو فامیل ما ریزش مو هستش ولی نه به این زودی و موهاشون این جوری نریخت قابل ذکر هست که موهای من عقب نشینی اصلا نداشته و از فرق سرم کم پشت شده و به جاهای دیگه رسیده.

در خانمها فرم ریزش موی ارثی-هورمونی از فرق سر شروع میشود و بطرف جلو پیشرفت میکند. آیا شما از نظر هورمونی و کیست تخمدان بررسی شده اید. مهمترین علت ریزش موی شما بجز مسئله هورمونی کمبود آهن و استرس می باشد در نتیجه باید از نظر آهن خون هم بررسی شوید و استرس و هیجانات ذهنی را نیز باید کنترل کنید.

۳۷- بعلت ریزش ابروها به دکتر مراجعه کردم محلولی شامل 4گرم ماینوکسیدیل 20سیسی بتامتازون والکل 70 درجه 100 سیسی داد تا مدتی استفاده کردم نتایج نسبتا خوبی گرفتم اما مدتی چون ریزش ابروهام کم شده بود مصرف انرا قطع کردم اما بعد 2 ماه ریزش مجدد به شدت شروع شد دوباره محلول را سفارش دادم و شروع به استفاده کردم اما این بار باعث التهاب شدید کنده شدن پوست ابروها و خارش و قرمزی توام شد الان مدتیست فقط از ماینوکسیدیل2% استفاده میکنم ولی نتایج چندان خوبی نمیبینم

ریزش ابروها هم مثل ریزش موهای سر علل زیادی دارد که علاوه بر علل ریزش موی سر در ابرو دستکاری کردن نیز از جمله علل میباشد. در ابرو نباید از کورتون استفاده کرد و یا باید مدت استفاده محدود باشد. از تونیک سینره و یا دابل لاش ماوالا استفاده کنید. ولی دنبال علل آن باشید.

۳۸- من پسری 23 ساله هستم بعضی اوقات حتی چند شب پشت سرهم جنب میشوم نمیدانم جنابت عادی است یا نه. الان به شدت لاغر وضعیف شده ام آیا راهی برای جلوگیری یا تاخیر آن هست؟

ز دست دیده و دل هر دو فریاد            که هر چه دیده بیند دل کند یاد.

گاهی با کمی خواسته دل شب که افکار راحت میشود دنبال ذهنیات روز میگردد و آنچه را که در روز بدست نیاورده بدست می آورد.

۳۹- میخواستم بپرسم آیا راهی‌ برای سفید کردن دائمی‌ کل بدن وجود دارد ؟ آیا با دستگاه هایی‌ که پوست رو برنزه میکنند میشود پوست رو سفید هم کرد ؟ البته به صورت دائم. آیا کرمی‌هست که بتوان با مصرف آن برای کل بدن بعد از مدتی‌ به سفیدی دائمی‌ رسید ؟ ( منظورم این هست که دیگه نیاز به مالیدن کرم نباشه و پوست برای همیشه سفید بمونه ) اگر هست برای چه مدت باید کرم رو مصرف کنم و نام کرم چیست؟  سوال دیگه ای که ‏داشتم در باره هزینه لیزر هست. من می‌خواستم ببینم هزینه کلی‌ برای از بین بردن تمام موهای بدن ( دست، تمام پا، سینه و شکم و ... ) و صورت توسط لیزر چقدر میشه، ‏البته باید بگم من بسیار پر مو هستم، و حد اکثر چه مدت طول می‌کشه تا به طور کامل و دائم موها از بین برن ؟

بجز ژن درمانی که هنوز در دنیا روی انسان انجام نمی گیرد هیچ راهی برای سفید کردن دائمی بدن وجود ندارد. داروهایی که برای سفیدی پوست انجام میگیرد موقتی و چنانچه مدت زمان زیاد و یا با درصد بالا استفاده شوند خطرناک است. برای موهای بدن میشود بکلی از بین برد ولی نیاز به چند جلسه درمان با لیزر دارد. بسته به وسعت بدن هزینه متفاوت است. ولی در حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان برای هر جلسه میشود. (دستها- پاها- زیر بغل- ناحیه تناسلی و موهای پراکنده دیگر)

۴۰- پسری 28 ساله هستم که روی صورتم لکهای قهوه ای رنگ کوچکی ظاهر شده . بدستور متخصص الان یک هفته هست که دارم از کرم هیدروکینون 4% فقط شبها استفاده می کنم
الان 3 تا سوال دارم
1- آیا هیدروکینون برای درمان اندکی ناصافی پوست هم موثر هست یا برای اینکار باید از لایه بردارهایی مثل ترتینوئین و ا اچ آ استفاده کنم ؟
2- اگر به هیدروکینون به تنهایی کافی نیست با چه روشی از آ اچ آ هم استفاده کنم ؟ مخلوط کنم یعنی ؟
3- سوال آخرم برام مهمه . اونم اینه که هیدروکینون رو باید فقط روی لک ها بزنم یا روی تمام صورت ؟! لک ها اطراف روی گونه هستند و کمی نزدیک چشم ( دور چشم نیستند )

هیدروکینون فقط برای روشن کردن استفاده میشود و کرمهای لایه بردار برای ناصافی باید استفاده شود. میتوانید یک کرم آ اچ آ ۱۰ تا ۱۵ درصد هر شب بمدت یک ساعت بزنید بعد کرم هیدروکینون این روش هم جهت صافی پوست و اثر بیشتر دارو موثر است. برای کل پوست استفاده کنید.

۴۱- اینکه گفته میشه کرمها رو نیابد مقابل نور گذاشت منظور فقط نور خورشیده یا نور لامپ هم کرمها رو فاسد میکنه

کرمهای روشن کننده هیدروکینون باید در یخچال نگهداری کنید و وقتی استفاده میکنید نباید در معرض آفتاب و احتیاطاْ زیر نور مهتابی قرار گیرید. کرمها بهتر است در جای خنک نگهداری کنید.

۴۲- یک کرم دور چشم خوب به من معرفی کنیین راسته که ایرانی ها بدرد نمیخوره ؟ مای چطوره 29 سالمه

کرمهای دور چشم ایرانی هم خوبه بسته به نوع پوست و مشکل پوست اطراف چشم باید نوع کرم دور چشم را انتخاب کرد( تیرگی- پف و یا چروک).

تا بعد حق یارتان

/ 91 نظر / 182 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مرجان

سلام خسته نباشید دختر19ساله ای هستم به علت داشتن کیست تخمدان صورت وبدم پراز موهای زائد شده بجز لیزر چی میتونم استفاده کنم اقای دکتر درضمن من موهای صورتمو بادستگاه موکن میزنم میخواستم بدونم دراینده مشکلی واسه پوستم بوجود نمیاد بی زحمت اقای دکتر دارویی برای رفع سیاهی زیربغل وران بهم معرفی کنید دوستتون داریم ممنون

مینا

سلام اقای دکتر دخترم 20 سالمه خسته نباشید2تا سوال دارم باسن من مدام جوش میزنه وبیشتر جای جوشها میمونه لطفا راهنماییم کنید چی استفاده کنم بعد اینکه بهترین روش برای زدن موهای الت تناسلی چی هست که بعدا دچار سیاهی الت نشیم واگر دچار به سیاهی الت تناسلی شدیم چی استفاده کنیم مرسی

مینافاطمی

سلام خواهش میکنم سوالاموبیجواب نذارین دخترمجرد27ساله هستم چندساله که صورتم وبالاتنم جوش های قرمزسرسفیدمیزنه هزارجوردکتروعطاری وحجامتم کردم فایده ای نداشت شام ماست ونون چون سردیه و صبحاعرق کاسنی میخورم صابون انتی باکتریال ومحلول الکلی میزنم سونوگرافی هم رفتم مشکلی ندارم ازمایش غلظت خون وتیروئیدوانزیمهای کبدی هم سالم دراومدفقط ازمایش هورمونی ندادم بریدم منظمه کمخونی فقراهن دارم استرس دارم وطبش قلبم زیاده مشکل psvtدارم زیادعصبانی میشم میل جنسیم هم زیاده زیرچونم موهای زایددارم فکرمیکنم هورمون مردانه توبدنم زیاده شمابگین چیکارکنم تاازشرجوش هاخلاص شم؟-فیناسترایدچه دارویی هست که میگن جوش رو ازبین میبره ؟اگه من بصورت مداوم ازاین دارومصرف کنم ضررداره ؟_چراخارجی هااکثراصورت صاف وبدون جوش دارن چون شراب میخورن شراب خونوتصفیه میکنه ولی ماایرانیهاچایی زیادمیخوریم خونمون غلیظه وجوش میزنیم؟

بهروزقرنجیک

سلام مدتیه بخشی از ریش صورتم ریخته پیش متخصص هم رفتم تزریق زیر پوستی کرد که خیلی دردآور بود بهتر کهنشده هیچ بدتر شده و تازه گیها چشم چپم آبمروارید جمع شده الان چیکارکنم ممنون

آتوسا

با سلام و سپاس از شما برای وبلاگ مفیدتان. من 30 ساله هستم و برای لک قهوه ای کمرنگ روی پیشانی ام به توصیه پزشک هر شب کرم هیدروکینون 4% و ژل differin 0.1% رو به صورتم میزنم. میخواستم سوال کنم که آیا از هر یک به مقدار مساوی ترکیب کنم؟ و اینکه در طول مصرف باید حتی در خانه هم ضد افتاب زد ویا اینکه ایا در شب نباید در معرض نور لامپ هم بود وقتی ترکیب روی صورتم است؟ ممنون.

الی

خیلی عالی بود مرسی از راهنمائیاتون

س.م

سلام دختری 19 ساله هستم برای درمان جوش به دکتر مراجعه کردم و به من قرص های : سیپروفلوکساسین و اسپیرونولاکتون و به همراه این دو قرص، سیپروترون کامپاند هم تجویز کرده. ولی متاسفانه من سیپروترون کامپاند را که باید از روز پنجم قاعدگی استفاده میکردم را مصرف نکردم . بعد از هفت روز پریود متاسفانه لکه بینی دارم الان روزچهاردهم پریودم هست مشکلی ندارد قرص سیپروترون کامپاند را از امشب شروع کنم.؟؟

باران

دکتر صاحب محترم من 17 ساله هستم مدت یک ماه و چند روز میشودر که مورد های قسمت ناحیه تناسلی آله تذکیر من سفید شده است علت هم نميدانم برای درمان چی باید کنم.

سحر

با سلام من دختری 15 ساله هستم وبه مدت یک هفته است که روی صورتم لکه های سفیدی به وجود امده و در جلوی نور بیشتر مشخص میشود و موهای ان قسمت لکه سیاه است ایا راهی برای درمان است .در ضمن من از کرم ضد افتاب کم استفاده میکنم...با تشکر

نیما کبیری

سلام دوستان عزیزم یه صفحه خیلی عالی شما هم ببینید مطالبش فوق العادست www.salamsalamat.com