ويتيليگو يا پيسی

بنام خدا


ويتيليگو - پيسی يا برص يک بيماری خود ايمنی پوست و مو ميباشد که سلولهای ايمنی سلولهای ملانين ساز پوست و مو را مورد تهاجم قرار داده و آنها را از بين ميبرند و در نتيجه ناحيه درگير بصورت سفيد ديده ميشود . اين بيماری بصورتهای فراگير ( بيشتر نواحی پوست و مو درگير ميشود ) ناحيه ای ( قسمتی از بدن درگير است ) موضعی ( ناحيه محدودی درگير ميشود ). اين بيماری چون بصورت خود ايمنی بروز ميکند احتمال وجود بيماريهای خود ايمنی ديگر نيز وجود دارد از جمله ريزش مو بصورت سکه ای يا آلوپسی اره آتا . بيماری غده تيروئيد. و کم خونی پرنيشس .
اين بيماری ميتواند خيلی سريع پيشرفت کند و قسمتهای عمده پوست و مو را درگير کند و يا خيلی آهسته پيش رود و تنها قسمت کوچکی را سفيد کند. و همچنين ممکن است در يک ناحيه متوقف شود بدون هيچ پيشرفتی. استرس و هيجانات روحی در بروز و پيشرفت آن سهم بسزايی دارد .
درمان آن بيشتر برای توقف سفيدی و برگرداندن پيگمان در آن ناحيه ميباشد . راههای مختلفی برای رسيدن به اين منظور وجود دارد. که در اول بصورت داروهای موضعی حاوی کورتون که باعث تضعيف سيستم ايمنی مهاجم ميگردد . ممکن است از داروهای خوراکی کورتوندار در صورت شديد بودن بيماری استفاده شود . در وهله بعد از داروهای کمکی برای برگشت پيگمان استفاده ميشود. در صورت عدم بهبودی در صورتی که بيماری متوقف شده باشد و هيچگونه پيشرفتی نداشته باشد ميتوان به کمک عمل جراحی پوست سالم را در نواحی درگير بصورت نقطه ای کاشت .اين روش راههای گوناگونی دارد که بسته به پوست افراد و امکانات موجود ميتوان روش مناسبی را انتخاب کرد. جديداْ داروهای گياهی را برای درمان اين بيماری معرفی کرده اند که تا حدودی موثر ميباشد. کاستن اضطرابهای روحی در درمان بسيار کمک کننده ميباشد.
تا بعد حق يارتان

/ 18 نظر / 33 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فرید

سلام ميخواستم بدونم که برداشتن خال با ليزر عوارض داره يا نه ممنون

parastoo

سلام مرسی که جوابمو دادی - بگو برای جلوگيری از افتادگی عضلات پوست صورت چه کارهای خوبه ؟ اصلا چکار کنيم که خوشگل بمونيم - دو نقطه دی - مرسی که بهم سر زدی -

فرناز

سلام. باز هم ممنون. ديگه سری به دوستان نمی زنيد!!! ما که عضو دائم لاگ شما هستيم... سبز باشی.

مریم

سلام.خيلی جالب بود.خيلی خيلی!هنوز تو کفم.

leila

عليرضا خان!!!!مطلب کم نيا وردم. مطلب ليلا قشنگه. تازه در مورد قرار وبلاگ نويسا به لينک کنار صفحه ام سر بزن

فرناز

سلام. ممنون از اينهمه لطفتون. حتما مزاحم می شم... راستی شما هم در مراسم ۱۶ اسفند که شرکت می کنيد؟؟؟سبز باشی.

NIMA

مرسی که در مورد ويتيلايگو نوشتی . شنيدم که تازگی با ليزر درمان رو انجام ميدن . درسته ؟ اگه درسته يکم توضيح بدی ممنون ميشم .

عطربهارنارنج

اين برنامه امروز توي تهران انجام شد ...اما پراز غم بود ...

مهدي

سلام آقای دکتر : در خصوص لک های سفيد روی پوست که در حال پیشروی هستند گیاهی وجود دارد به نام ( پا غزقون ) این گیا در اطراف اراک می روید برای توقف سفيدی و برگرداندن پيگمان در آن ناحيه معجزه ميکند .

آنیتا

با سلام:در مورد لکه های قهوه ای صورت که به قول پزشکان به حالت درما (عمیق) تبدیل شده چه راه حلی هست ؟من دارو استفاده کردم ولی پس از سه نوبت در جلسه چهارم کهآقای دکتر قرار بود پلینگ کنند گفتن که پلینگ تاثیر نداره چون لک ها درما شده .ممنون می شم آقای دکتر منو راهنمایی کنید .همچنین برای لطافت پوست باید چکار کنیم.