بنام آن که نامش آرام بخش دلهاست

با عرض معذرت از تاخیر اینجانب در چواب.

۱- مدت 4 ماهه از کرم ترتینوئین استفاده می کنم . پوستم بهتر شده و البته پوسته ریزی هم دارم فقط با اینکه بنظر خودم این پوسته ریزی ها قاعدتا باید باعث شوند روزنه های پوست بازتر از همیشه باشد اما جدیدا 3-4 تا جوش روی صورت من ایجاد شده در جد 1 میلی متر . جوش که نیست . برآمدگیه . چربی زیرش جمع شده اما نه قرمز میشه نه درد داره نه سر باز میکنه و همونقدری موندن . بنظرم چربی زیرش توان سرباز کردن نداره . میترسم این کیست ها بیشتر بشوند . راه حل بنظر شما چیه ؟ چکار کنم ؟ خودم فکر می کنم چون در طول روز مدام 6-7 ساعت کرم ضد آفتاب می زنم باعث شده روزنه ها بسته بشن والا چیز دیگری به نظرم نمیرسد . نظر شما و راهکار شما چیست ؟

این کیستهای ریز کمدون سر سفید یا جوش سر سفید هستند. من این کیست ها را با یک وسیله خاص در می آورم به یک متخصص مراجعه کنید تا با کمترین آسیب به دیواره و کانال تخلیه غده چربی این کیستهای ریز را بیرون بیاورد. از ضدآفتاب فاقد چربی استفاده کنید.

۲- می خواستم بپرسم واسه خطوط سفید روی پوست درمانی با دارو وجود داره؟من چند سالی هست که این مشکل رو دارم و نمیدونم چرا!(من خیلی لاغرم)و این که این کرمهایی که مدام تبلیغاتشونو میبینیم واسه این مورد واقعا موثر هستن؟

آیا منظور شما خطوط سفید روی بازو و شکم یا ران است؟ این خطوط و یا استرایا در افراد خاص با استعداد ژنتیکی در سنین بلوغ دیده میشود و در خانمها در زمان حاملگی و افرادی که سریعاْ چاق میشوند. این خطوط در زمانی که فرد چاق میشود بوجود می آیند ولی دیده نمی شوند با لاغر شدن این خطوط خود را نشان میدهند. درمانهای متنوعی وجود دارد از جمله بعضی کرمها بخصوص آنهایی که حاوی رتینول هستند. از درمانهای دیگر میکرودرم ابرشن و لیزر می باشد. داروهای تبلیغی بخصوص توسط ماهواره چندان اطمینانی ندارند.

۳- من دختری 21 ساله هستم.از چند سال متوجه شدم که بعضی از قسمتهای پوست بدنم حالتی شبیه پوست پرتقال داره(شکم،پهلوها و باسن)و دقیقا پوست همین قسمتها نسبت به جاهای دیگر بدنم تیره تره!مدتی قبل مطالبی درباره سلولیت خوندم آیا مشکل من همون سلولیته؟وآیا راه درمانی جز مزوتراپی داره؟یک درمان دارویی؟البته من نسبت به قدم لاغر به حساب میام وپوستم اون حالت فرو رفتگی و برامدگی یه در سلولیت ذکر شده چندان نداره،حتی پوست پهلوهام کاملا صافه.این مشکل به قدری منو آزار میده و اعتماد به نفسم رو کاهش داده که حتی نمیتونم به دکتر مراجعه کنم خواهش میکنم اگه داروی خاصی مد نظر دارید نامش رو قید بفرمایید.

سلولیت یعنی چاقی موضعی. تجمع چربی در موضع های خاصی از جمله شکم- پهلوها و باسن باعث برآمده شدن پوست ناحیه و پوست پرتغالی شدن پوست میگردد. ولی در سلولیت معمولاْ پوست براق تر دیده میشود. احتمالاْ بدلیل خشکی پوست این نواحی به این صورت در آمده و تیرگی آن همین دلیل می باشد. با کرمهای نرم کننده بخصوص آنهایی که حاوی اوره و یا سالیسیلات می باشد مشکل شما حل خواهد شد.

۴- حدود یک ماهه که سطح دو تا از ناخونام  ناهموار  و حالت پله پله پیدا کرده  شده به نظر شما علتش چیه؟

ناهمواری سطح ناخن می تواند علل گوناگونی داشته باشد. استفاده زیاد از ناخنها- خشکی پوست و شستشوی زیاد که پوست محافظ ناخن که درست محل اتصال ناخن و پوست میباشد از بین برود- عفونت قارچی و عفونت سطح ناخن و همچنین کمبود آهن و املاح دیگر و استرس را می توان نام برد.

۵- برای مشکل تورم مزمن پلکهام و  رابطه  احتمالی  ان با فیناستراید دیروز(البته بعد از چند ماه انتظار) پیش یکی از چشم پزشکان بسیار معروف رفتم .ایشان پس از شنیدن شرح حال و معاینه دقیق پلکها کمبود  پتاسیم . استرس و... را رد کردند و دقیقا" فیناستراید را علت اصلی ایجاد تورم پلک معرفی کردند و گفتند چون این دارو بطور اختصاصی نوع دوم انزیم مربوطه را مهار میکند در مقابل  ممکن است اثر نوع اول  که در غده های چربی وجود دارد   تشدید شود در نتیجه غده های چربی بسیار بزرگ و پرکار  میشوند(البته پلک های من در این چند ماه  بسیار چرب می شوند)بنابراین رشد غده ها و انباشته شدن چربی در مجرا علت این تورم است.و ضمنا" گفتند تا حالا چند گزارش  عینی از این مورد را خوانده و تنها راه حل  را یک عمل جراحی میداند.حالا  نظر شما در این  باره این تشخیص که به نظر خودم به واقعیت  نزدیک تر است چیست   و سوال دیگر اگر غده های چربی  بزرگ شده باشند باشند ایا با دارویی مثل دوتاستراید و یا اسپیرونولاکتون ممکن است به وضع سابق برگردند یعنی تورم از بین برود نیازی به عمل پلک نباشد؟

من در این باره چیزی نشنیده ام و نمی توانم نظری بدهم شما باید مقالات مورد نظر پزشک را میگرفتید و یا آدرس آن را می پرسیدید.اگر این گفته درست باشد باید غدد چربی روی بینی که تراکم آنها نیز بالاست متورم و بزرگ می شدند. بهترین دارو برای از بین بردن غدد چربی راکوتان می باشد ولی به دلیل عارضه زیاد برای یک موضع چندان منطقی نیست که استفاده شود. حال اگر چنین نظریه ای درست باشد دوتاستراید که هر دو نوع آنزیم را بلاک میکند باید مشکل شما را مرتفع سازد.

۶- برادرم مبتلا به بیماری رزاسه است .از یک سال پیش به این طرف بینی اش یک مقدار بزرگ و پهن شده پزشک گفته این رینوفیما است و مربوط به همان رزاسه است . و پیشنهاد کرده  بینی اش را عمل جراحی  کنه حالا سوال من اینه ایا به غیر  از جراحی راه حل   دیگه ای هم وجود داره؟مثلا" درمان داروئی؟

رینوفیما مرحله چهار روزاسه است و بیشتر در آقایان دیده میشود. بسته به مقدار حجیم شدن غدد چربی این نواحی درمانهای خاصی انجام میگیرد. درمانهای دارویی- لیزر و یا جراحی که در موارد شدید انجام میگیرد.

۷- من دور چشمم کک مک ایجاد شده. رفتم دکتر کرم داد ولی شنیدم میگن دور چشم نباید کرم زد ولی اون میگه بزنم. مشکلی پیش نیاد؟ کرم هم ترکیبیه. برای جای جوش چی پیشنهاد میکنین؟

کک و مک های دور چشم معمولاْ ارثیه و استفاده از کرمهای ضدافتاب دور چشم و یا عینکهای آفتابی در کم رنگ شدن و جلوگیری از بروز آن کمک میکند. در درمان میتوان از لیزر و یا کرایو استفاده کرد و یا آنها را تراشید. در این ناحیه استفاده از کرم چندان کمک کننده نیست. چون باید برای از بین بردن کک و مک از کرمهای حاوی آ اچ آ قوی استفاده کرد و این نوع کرمها به چشم آسیب میرساند. کرمهای دور چشم آماده و یا ساختگی بیشتر برای تیرگی و چروک استفاده میشود. 

۸- بنده 27 سالم است . دو سال است که برای ریزش موهام از فیناستراید 1 میلیگرم استفاده می کنم . تا جایی که یادم می آید از 5-6 سال پیش - قبل از مصرف فیناستراید 1 میلیگرم - بیضه هایم همینقدر بودند اما بهرحال حس می کنم کوچک هستند . هر کدام بین 3.2 الی 3.5 سانتی متر هستند . ضمنا میل جنسی من اصلا کم نشده و همچنان با قدرت بالایی نسبت به جنس مخالفم کشش و میل جنسی دارم . بنظر شما این کوچکی بیضه نگران کننده است یا طبیعی و ژنتیک می باشد ؟

اگر نسبت به قبل تغییری نیافته نگران کننده نیست ولی برای اطمینان خاطر به یک متخصص مجاری ادراری مراجعه کنید.

۹- 2 ماه پش بینیمو عمل کردم پوست بینیم به شدت چرب شد. به یک  متخصص پوست مراجعه کردم. ایشان قرصهایی به نام راکوتان رو تجویز کردند که چربی بینیم تقریبا" از بین رفت  اما پوست صورتم به شدت خشک شده حالا به نظر شما  اگه این قرصها رو قطع کنم  بینیم دوباره به شدت چرب میشه؟ یعنی اثر این قرص فقط تا زمانیه که مصرف میشه؟و ضمنا" یک مقدار ریزش مو پیدا کردم ممکنه به علت این قرص ها  باشه؟

شایعترین عارضه راکونان خشکی پوست است ولی گاهی با ادامه درمان این خشکی بهتر می شود. با قطع دارو این مشکل حل می شود ولی باید دوره درمانی کامل شود. البته فقط بخاطر چرب بودن بینی نباید این دارو که عارضه تقریباْ بالایی دارد استفاده شود اگر چه تصمیم پزشک شما محترم است. حتماْ باید با مصرف راکوتان آزمایشات روتین از جمله تست کبدی و چربی خون بطور منظم و مرتب کنترل شود. مصرف مرطوب کننده تا حدی این خشکی را از بین می برد.

۱۰- من مدت 20ماه است از فیناستراید 1میلی ایرانی استفاده میکنم ریزش موهام قطع شده من هیچکدام از عوارضی که شما گفتید رو ندارم فقط موهای بدنم کم شده میخواستم بپرسم من که الان 23سالمه (پسرم)  ایا میتونم به مدت طولانی مثلا 5ساله دیگه استفاده کنم عقیم نشم دکتر.

مصرف طولانی مدت این دارو در جایی منع نشده است . این دارو باعث عقیمی نمی شود.

۱۱- قبلا" در خصوص تورم طولانی مدت  پلکهایم و رابطه احتمالی ان با داروی فیناستراید از شما راهنمایی خواسته بودم که فرمودید یک چکاپ داخلی انجام بدهید. این  کار را انجام دادم و از یکی از دوستان پزشکم خواستم  ازمایشات مربوط را بنویسد ایشان برایم ازمایش تیروئید  و سدیم پتاسیم را نوشتند. اما با کمال تعجب نتیچه ازمایش کم بودن پتاسیم را نشان داد دوستم گفت کم بودن سطح  پتاسیم ارتباطی با تورم ندارد اما در  چند سایت خواندم که کم بودن پتاسیم می تواند باعث تورم و همینطور خستگی و افزایش وزن شود (که در مورد من هم صادق است)حال خواستم مجدد نظر جنایعالی را جویا شوم.

اگر این تورم در زیر چشم هم باشد کمبود پتاسیم می تواند علت باشد ولی اگر این تورم در پلک بالایی باشد به کمبود پتاسیم ربطی ندارد. با مصرف غذا و میوه جات حاوی پتاسیم می توان کمبود پتاسیم را برطرف کرد.

۱۲- از خشکی شدید پوست رنج میبرم حتی  وقتی که از مرطوب کننده های خیلی قوی هم  استفاده می کنم  حالت  کشیدگی برطرف نمیشه  و  احساس میکنم کرم روی پوستم مونده و اصلا" جذب لایه های داخلی پوست نمیشه .به نظرشما باید چی کار کنم؟

شما باید از کرمهای نرم کننده استفاده کنید تا مرطوب کننده.  

۱۳- آیا میشه مو هایی که سفید شدند دوباره با شامپو یا محلولی به رنگ قبل در آورد؟26  ساله هستم.

دارویی وجود ندارد ولی با رنگ کردن می توان. البته اگر علت سفیدی مو کمبود ویتامین یا املاح خونی باشد با رفع کمبود این مواد می توان سفیدی را برطرف کرد.

۱۴- اسپیرنولاکتون ممکنه باعث عقیم شدن یک مرد بشه؟یعنی امکان بچه دار شدن رو از  بین ببره؟

این دارو در نقطه هدف اثر تستوسترون اثر می گذارد. این دارو عقیم شدن نمی شود و از بچه دار شدن جلوگیری نمی کند.

۱۵- قبلا" در این مورد  که قصد استفاده از  اسپرونولاکتون دارم نظر شما را جویا شده  بودم.الان نزدیک 4 ماهه که دارم این دارو رو میخورم (البته زیر نظر پزشک نبود )و میتونم بگم 90% از موهای ریخته شده مجدد روئیده و شکر خدا تا حالا عارضه یا مشکل خاصی ایجاد نشده حالا سوال من این هست که اگر الان  مصرف این دارو رو متوقف کنم و مجدد پروپشیا رو شروع کنم ایا همه این موهای در امده  دوباره می ریزه؟ یعنی به کمک پروپشیا و ماینوکسیدیل نمیشه این نتیجه رو حفظ کرد؟

در این مورد نمی توان نظر قطعی را داد چون افراد مختلف نتایج متفاوتی را نشان می دهند. ولی هنوز هم می گویم من برای مردان چندان راغب به مصرف این دارو نمی باشم. شما اگر می خواهید دارو پروپیشیا مصرف کنید اول دارو را شروع کنید و به مرور داروی اسپیرونولاکتون را قطع کنید.

۱۶- از ضد افتابهای بدن برای صورت هم میشه استفاده کرد؟

زیاد متفاوت نیستند مگر اینکه پوست صورت حساس باشد که باید از نوع پوست صورت استفاده شود.

۱۷- در مورد کاشت مو کمتر صحبت شده لطفا" بفرمائید بهترین روش برای کاشت موی قابل رشد کدام است و به چه صورتی انجام می شود ؟و شنیدم که به تازگی   تکنیک  جدیدی امده که تعدادی مو از منطقه ایمن سر برداشته و بعد از  کشت  و تکثیر در ازمایشگاه چند مو را به چند هزار مو تبدیل  می کنند  و  میتوان به هر اندازه که مو نیاز است در قسمتهای تاس و کم پشت  سر  کاشت. در این مورد چه اطلاعی دارید؟

دو روش کاشت مو در حال حاضر در تمام دنیا انجام میگیرد. روش قدیم به این صورت که قسمتی از مو همراه با پوست سر را از پشت سر برداشت میکنند و موها را جدا کرده و جلو سر می کارند. در روش جدیدتر موها را بصورت چند تایی از پشت سر برداشت کرده و جلو سر می کارند. هر دو روش مزایا و معایبی دارند که پزشک به بیمار توضیح می دهد و بمار روش را انتخاب می کند. البته در مواقعی پزشک یک روش خاص را برای بیمار مفیدتر می بیند. روش کاشت و ترویج مو الان در حد آزمایشی است و در جایی انجام نمی گیرد. روش تکثیر مو از سلولهای بنیادی هم مورد نظر است ولی هنوز جوابگو نیست و در ضمن هزینه های بالایی دارد.

۱۸- اگر ممکن است در مورد داروی سپتروترون(استات) توضیح دهید که ایا مردان هم میتوانند برای درمان ریزش موی ارثی از این دارو استفاده کنند؟از اسپیرونولاکتون عوارض  بیشتری دارد؟ فراموش کردم تفاوت سیپروترون استات با کمپاند چیه؟

سیپروترون استات از تولید تستوسترون جلوگیری می کند و برای مردان اصلاْ توصیه نمی شود چون می تواند خصوصیات ظاهری مردان را نیز تغییر دهد. عوارض این دارو از اسپیرونولاکتون بیشتر است. نوع استات پنجاه میلی گرم سیپروترون دارد ولی نوع کمپاند دو میلی گرم دارد البته نوع کمپاند استرادیول نیز دارد.

۱۹- 4 ماه قبل روی صورت و قسمتهایی از بدن  مادر من لکه های سفیدی مانند پسی ایجاد شد .به متخصص پوست  مراجعه کرد و بعد از نمونه  برداری بیماری ایشان مورفی تشخیص داده شد. پزشک معالج برایش  یک محلول ترکیبی دست ساز حاوی  بتامتازون تجویز کرد اما الان بعد از 2 ماه استفاده این دارو اثر  خیلی زیادی نکرده  نظر  در باره این بیماری و چگونگی درمان ان چیست ممنون میشم راهنمایی کنید.

اگر ضایعات بصورت منتشر بوده و در نقاط مختلف ایجاد شده من در تشخیص شک دارم. مورفی یک بیماری کلاژن پوستی است و بسته به شدت آن از داروهای موضعی و خوراکی استفاده میشود. البته مدت زمانی لازم است که درمان صورت گیرد.

۲۰- من پوست صاف و روشنی داشتم اما 2ساله که مالزی زندگی می کنم و متاسفانه اینجا اب خیلی بد و به خاطر هوای گرم هر روز مجبورم دوش بگیرم و پوستم برنز شده که اصلا دوست ندارم و هر چند ماه یکبار یک جوش دردناک زیر پوستی در گوش یا پیشانی یا چانه ام بوچود میاد که معمولا بعد از مدتی ناپدید میشه.کار من مد /زیبایی و چهرم مهمه. چه کنم برای تیرگی و جوشها؟من یک خانم 23ساله /متاهل هستم و ورزش هم می کنم.نوع پوستم مختلط (چرب و خشک هستش).

تیرگی پوست شما بدلیل آفتاب است. با استفاده هر سه ساعت ضدآفتاب در مواقع بروز با آفتاب این تیرگی بمرور برطرف میشود ولی میتوانید از کرمهای روشن کننده برای تسریع بر طرف شدن تیرگی استفاده کنید. چون پوست مختلط دارید و قسمتی از پوست شما چرب است باید با صابون و یا ژلهای تمیز کننده صورت خود را بشویید و مواقعی که جوش زده میشود از ژلهای ضدجوش استفاده کنید. چنانچه جوش زیاد بوجود می آید نیاز به یک آنتی بیوتیک مناسب نیز دارید.

۲۱- من 32 ساله هستم در اثر زدن جوش جاهای ان به صورت فرو رفته ایجاد شده دارای رنگ پوست سبزه 2هفته پیش به دکتر رفتم نظر دکتر این بود که میکرو درم با لیزر خفیف انجام بدم و50-60 درصد قول بهتر شدن دادند گفتند 4جلسه انجام بدم حالا از این میترسم که این هزینه زیاد رو پرداخت کنم واون نتیجه رو نگیرم یا پوستم در اثر لیزر تیره و روشن بشه با توجه با اینکه هر دکتری یه چیزی میگه چون دکتر دیگه ای میگفت نه لیزر و نه میکرو برای پوست سبزه خوب نیست میخواستم نظر شما رو بدونم و سوال دیگه این که اگه بخوام سابسیژن کنم نتیجه میگیرم یا نه لطفا منو راهنمایی کنید در ضمن تا حالا از کرمهای لایه بردار کترل و ا اچ ا استفاده مرتب کردم ولی اثر قابل توجهی نداشته.

جای جوش و بریدگی که فرو رفته باشد بهترین روش سابسیژن است و بسته به نوع پوست تعداد جلسات متفاوت است. البته بعد از سابسیژن می توان لیزر کرد که نتیجه بهتری می دهد. بعد از این مرحله برای صافتر شدن پوست می توان لیزر و یا میکرودرم ابرشن و یا لایه برداری انجام داد. نوع لیزرهای بکار رفته در مراحل مختلف متفاوت است.

۲۲- چندی قبل  یکی از دوستانم  یک بسته قرص چای سبز  برم فرستاد الان 4 ماهه که روزی یک عددشو می خورم(هر قرص معادل 10 لیوان چای سبز)احساس می کنم ریزش موهام خیلی کم شده ایا واقعا" این قرص  در ریزش مو تاثثیری داره؟ یا من فکر می کنم؟.بعد اینکه میشه مقداری پودر ماینوکسیدیل رو  در شامپو حل کرد ؟تاثیر داره؟ضرر یا تداخل چطور؟

چای سبز در جلوگیری ریزش مو تا حدی کمک کننده است ولی مطالعه ای در باره مقدار مصرف و طول دوره انجام نشده و چون مطالعه دقیق علمی روی آن انجام نشده  نمی توان مصرف دقیق آن را توصیه کرد. چون درصد مصرف ماینوکسیدیل باید دقیق باشد تا اثر مفید آن بیشتر از عوارض آن باشد مخلوط کردن ماینوکسیدیل در شامپو درست نیست. شامپوی آماده حاوی ماینوکسیدیل وجود دارد می توانید از آن استفاده کرد.

۲۳- قرص و صندلی که برای افزایش قد هست و سوتین های جادویی واقعا موثرند ؟

شما چه فکر می کنید. بهتر است از متخصصین غدد پرسیده شود. سوتین ها هم کمی کمک کننده هستند ولی نه چندان زیاد. نام آنها بیشتر گول زننده است.

۲۴- پسری 22 ساله هستم, موهای صورتم (ریش وسبیلم) با فاصله از هم در آمده اند برای پرپشت شدن آنها باید چکار کنم؟

شما باید اول از نظر هورمونی و تکامل بیضه ها مورد بررسی قرار گیرید. به یک متخصص مجاری ادراری مراجعه فرمایید.

۲۵- سرباز هستم . روی کتفام جوش میزنه . فقط روی کتفهام هست نه در صورتم و نه در بدن . جوشهای چرکی . سرباز هستم نمی تونم برم دکتر . میشه بهم بگی چه پمادی بزنم روشون یا چه قرصی بخورم که خوب بشن ؟

یک شامپوی زینک پریتیون برای شستشوی بدن استفاده کنید و از کرم کلوتریمازول روی جوشها روزی دو بار بزنید.

۲۶- پسری هستم 25 ساله حدود دو سال پیش  موهای عقب سرم شروع به ریزش کرد که مصرف پروپشیا  رو شروع  کردم نتیجه بد نبود و ریزش موهام متوقف شد  و تنها مشکلم این بود که یک مقدار اضافه وزن به خصوص در صورت و رانها پیدا کردم و با این فکر که شاید دوز بشتر نتیجه بهتری بده مصرف قرص  رو به روزانه 2 عدد افزایش دادم که باز هم چاق تر شدم .بعد از یک سال که موها به حدی که میخواستم رسید  ترجیح دادم  قرص رو ادامه ندم اما بعد از قطع قرص  چاقی و گاهی احساس خستگی که ایجاد شده بود  برطرف نشد. به یک متخصص غدد مراجعه کردم ایشان ازمایشات  تیروئید را  نوشتندو ازمایشات نشان داد که تیروئید کم کار نیست  و پزشک گفت چاقی شما مربوط به این دارو نیست فقط  کمتر بخور!!! اما چند  مدت پیش جایی خوندم که فیناستراید ممکنه استروژن رو بالا ببره رفتم یک ازمایش استروژن رو دادم و دیدم استروژن در بالاترین سطح نرمال یعنی 70  است (15-71)ضمنا" دکتر ازمایشگاه گفت این ازمایش نمیتونه خیلی دقیق باشه  و ممکنه بالاتر از این باشه1  ایا این مقدار  بالاست و نیاز به پی گیری دارد ؟2  اضافه وزن و بی حالی من  به این موضوع مربوط میشه ؟ اگه این مقدار به دارو نیاز داشته باشه مثلا" داروهایی که استروژن رو کم میکنن  این داروو ها باید تا اخر عمر ادامه پیدا کنه ضمن قرص رو 8 ماه قطح کردم.

شما باید یک آزمایش هورمون   LH و یک آزمایش   FSH انجام دهید و همچنین آزمایش تیروئید را دوباره چک کنید. داوری فناستراید چون باعث کاهش اثر آندروژن میشود می تواند تا حدی اثر استروژن را بیشتر کند نه مقدار آن را. باید این بررسی در شما انجام گیرد. 

۲۷- چند روز پیش یک مقاله در مورد جوشهای صورت در دوره بلوغ خوندم که نوشته بود با اغاز بلوغ غده های چربی به خاطر اثر هورمون تستسترون بزرگ میشوند و این علت اصلی ایجاد جوش هست می خواستم بپرسم این غده ها در کجای صورت قرار دارند و چه فرقی با سلولهای چربی دارند؟

غدد چربی در اکثر نقاط پوست بدن وجود دارند ولی تراکم آنها در بعضی نقاX بیشتر است مثل صورت بخصوص وسط صورت- سینه پشت و سر. با ترشح تستوسترون و اثر آن در پوست این غدد چربی شروع به فعال شدن کرده و باعث تولید و ترشح چربی میشوند. چنانچه مقدار تستوسترون و یا اثر آن روی این غدد بالا باشد مقدار زیادی چربی ترشح میشود و می تواند باعث جوش در افراد خاصی گردد. سلول چربی در حقیقت بافت چربی است و در زیر پوست قرار دارند و ربطی به غدد چربی ندارند.

۲۸- من دختری 21 ساله ام در ناحیه تناسلی من  چند لکه تیره  وجود داره و کلا چون پوستم سفیده و موهام کلفت اند و سیاه رنگ این ناحیه من و کشاله های رونم خیلی تیره اند خواستم بببینم دارویی برای اون لکه ها تجویز میکنید ویا من از چه موبری استفاده کنم بهتر است که رنگ این ناحیه کمی روشن تر بشه من از ژیلت استفاده می کنم امکان داره دلیل تیرگیش این باشه  و همچنین من تو یکی از شبکه های ماهواره تبلیغ یک موبر دیدم به نام hair stop for ever خواستم ببینم این پماد در ایران وجود داره یانه اگر وجود داره لطف کنید آدرس و تلفن شو رو برایم بنویسید . و اگر وجود نداره به نظر شما چه موبری فوق العاده ست و برای موهای ضخیم و کلفت هم کارساز است.

تیرگی ناحیه تناسلی میتواند بدلیل آسیبهای جزئی و التهاب خفیف در ناحیه باشد و تیرگی بعد از التهاب و آسیب می باشد و میتواند بخاطر همین ژیلت باشد. خیلی به تبلیغات بخصوص ماهواره توجه نداشته باشید. از کرمهای موبر با مارک معتبر استفاده کنید. ایرانی اطمینان بیشتری دارند ولی چنانچه مارک خارجی در نظر داشته باشید از نمایندگی معتبر تهیه کنید.

۲۹- من دختری 21 ساله هستم  ا من در زیر چانه و روی سینه ام موهای زاید دارم به تازگی به  یک دکتر مراجعه کردم و الان ماهی یک بار عمل لیزر انجام میدهم البته دکتر 1 آزمایش خون هم برایم نوشتند تا برایم دارو نجویز کنند برای از بین بردن هورمون های مردانه که دارم. ولی موهای روی سینه ام کم هستند ولی در حال رویش اند یعنی تقریبا دارند زیاد میشوند خواستم بدونم برای رفع موهای روی سینه ام دارویی غیر از لیزر وجود دارد و در ضمن من تازه آزمایش داده ام و هنوز جواب آزمایشم نیامده و نمی دانم چه دارویی تجویز می کن.

اگر هورمون اختلال داشته باشد با تجویز دارو موهای سینه بمرور نازک و کرکی میشوند. البته باید جواب آزمایش و سونوگرافی تخمدان باشد تا بتوان بدرستی جواب شما را داد. لیزر را برای صورت ادامه دهید.

۳۰- ده روزه که از فیناستراید استفاده میکنم قسمت مثانه به سمت پایین و یکی از بیضه هام کمی دردناک شده ممکنه به علت این قرص باشه؟

نه. شما باید از نظر عفونت ادراری و یا سنگ مورد بررسی قرار گیرید.

۳۱- سوالی داشتم اینکه من مدتی است که صورتم در ناحیه زیر چشم و خطوط اخم دچار چروک شده است و من از کرم دور چشم اوسرین آلمان Eucerin استفاده میکنم یکبار صبح و یکبار شب و روزها از کرم ضد آفتاب aven 50 فرانسه استفاده می کنم ولی باگذشت یکماه اصلا تغییری بخصوص در ناحیه خطوط اخم حاصل نشده است . می خواستم بگوئید که من چه کار کنم . در ضمن من از تره تینوئین هم استفاده می کنم. من 26 سال و دارای پوست چرب می باشم. این خطوط خط اخم خیلی مرا آزار میدهد.

خطوط دور چشم بدلایل: ارث- استرس زیاد- کم آبی پوست - کمبود ویتامینها- اثر آفتاب و پیری بوجود می آید. باید تا میتوانید این فاکتورها را کم کنید و کرم دور چشم را با ضربه دور چشم پخش کنید و هرگز دور چشم را ماساژ ندهید. هنوز زود است که با یک ماه مصرف شما جواب بگیرید درمان را ادامه دهید.

 

تا بعد حق یارتان.

/ 66 نظر / 39 بازدید
نمایش نظرات قبلی
رامتین . ش

تا 6 وقت داری یک شامپوی خوب برای موهای چرب درحال ریزش معرفی کنی والا میام شیراز ترورت می کنم . این یک تهدید جدی بود

شهره شفیعی

با سلام من روی صورتم یه فرو رفتگی جوش دارم دکتر رفتم گفت با 4با لیزر فراکسل خوب میشه 2بار لیزر کردم ولی هیچ فرقی نکرده از دکترم خواستم سابسیژن کنه ولی مخالفه و میگه خونریزی زیر پوست میده و تمیز در نمی یاد میخواستم نظر شما رو بدونم واگه باید سابسیژن کنم دکتر خوب که تو اصفهان انجام میده به من معرفی کنید و ایا به نظر شما با 2بار دیگه فراکسل خوب میشه یا نه؟ ممنون

شهره

عوارض سابسیژن چیه؟ چه مدت طول میکشه تا جایی که سابسیژن کردیم خوب بشه؟ کبودی جای سابسیژن تا چند روز هست؟

نگار

من دختری 20 ساله هستم سینه هام کوچیک هستند.شما برای بزرگ شدن سینه چه دارویی تجویز میکنید

حامد

ميخواستم ليست داروهايي كه مستقيما آنزيم آلفا-ردوكاز نوع اول رو بلاك ميكنند رو بدونم(مثلا فيناسترايد بيشتر آنزيم نوع دوم رو بلاك ميكنه) و اينكه اسپيرونولاكتون كدوم آنزيم رو بلاك ميكنه نوع اول يا نوع دوم؟

لیالی

سلام.روی صورتم خیلی فرورفتگی داره (چاله و گودال) .دکتر رفتم اول بهم گفت لیزر انجام بده آخه پوستم سبزه است میترسم جاش بمونه حالا قراره برام سابسیژن انجام بده به نظر شما تاثیری داره یا نه؟لطف کنید یه دکتر خوب تو شیراز بهم معرفی کنید من تحت نظر دکتر علیرضا کریمی هستم .باتشکر

آیناز کیان فر

با سلام....دختر ۱۵ ساله ای هستم... سه سال است که پوست من جوش میزند...پوست چربی هم دارم... امسال برای درمان جوش به دکتر مراجعه کرده و به من: ژل آکنوپال،کرم موضعی آزلادرم و کپسول داکسی سایکلین دادن.... جوش های صورتم خوب نشده اند...آیا این کپسولی که مصرف میکنم، عوارضی هم دارد؟ به نظر شما آیا این داروهایی که به من دادن در درمان جوش موثر هستند؟

sh

سلام خسته نباشید.من دختر هستم و 22 سالمه.روی سینه هام و ران و ساق پا ترک های عمیقی دارم.میخواستم بدونم از چه کرمی برای از بین بردنش استفاده كنم.چه جوري براي هميشه از شر ترك هاي بدنم خلاص شم?ممنون

zeba

سلام 31 سال دارم مدتی است ک روی دماغ وگونه هایم لک زده هرچی دارو استفاده میکنم نمیره شماچ کرمی معرفی میکنیدانواع داروهای لایه بردارهم استفاده کردم

حانیه

سلام دختری ۱۷ ساله ام که موهای بدنم خیلی زیاده و همین کلافم کرده روشی هست که باهزینه ی کم بشه از دستشون خلاص بشم یا حداقل کمتر بشن؟