بنام خدا

۱- من جواني ۲۲ ساله هستم که از سن ۹ سالگي به بيماري پوستي پيسي مبتلا شده ام و در حال حاضر با پيشرفت بيماري تقريبا تمام بدنم را فرا گرفته است . سوال بنده از حضور شما اين است که آيا اين بيماري در حال حاضر درمان قطعي دارد يا خير . اگر راه درماني دارد که خواهشمندم مرا راهنمايي بفرماييد چونکه تا کنون علي رغم معالجات بسيار نتيجه اي نگرفته ام .

پيسي يا برص يک بيماري خود ايمني است . يعني بنابر علت ناشناخته سلولهاي دفاعي بدن بر عليه سلولهاي ملانين ساز پوست وارد عمل ميشوند و آنها را از بين ميبرند و نتيجه يک پوست فاقد ملانين و سفيد ايجاد ميشود. استرس در اين بيماري مانند ديگر بيماريهاي خود ايمني نقش اصلي را دارد و باعث فعال شدن و تشديد بيماري ميگردد. داروهاي تعديل کننده سيستم ايمني بصورت موضعي و خوراکي در کنترل بيماري نقش دارد ولي درمان قطعي نيست. با حوصله و اعتماد به نفس ميتوان از بروز و تشديد بيماري ممانعت کرد.

۲-  آقاي دکتر اين لينکهاي سمت چپ صفحه کار نميکنند

اکثر لينکها مربوط به خود پرشين بلاگ است و کار ميکند ولي بعضي از لينکها مربوط به يک سرور ديگر است و گاهي باز نميشود . بزودي اين مشکل حل ميشود.

۳- آيا داروي سيپروترون براي در مان آکنه خوب است و عوارض جانبي براي کاهش اسپرم و بچه دار شدن من که مرد ۳۳ ساله هستم ندارد؟

داروي سيپروترون را در خانمهايي که از نظر هورموني اختلال دارند و ريزش مو و جوش دارند استفاده ميکنند ولي تا بحال در مصرف اين دارو در آقايان تجربه اي ندارم . اين دارو حاوي ۳۵ ميکرو گرم استروژن است و ميتواند اثرات نا مطلوب در آقايان ايجاد کند از جمله بزرگ شدن سينه و چون يک ضد آندروژن است ميتواند در توليد اسپرم  اختلال ايجاد کند.

۴- من بدن ساز هستم و از هورمونهاي مختلف استفاده كردم مخصوصا تستسترون و الان نوك سينه هام پف کرده و با کوچکترين تماس احساس درد ميکنم و احساس ميکنم که شکل سينه هام داره عوض ميشه ! تقريبا مثل سينه خانومها شده و الان مدتي هست هورمون استفاده نميکنم و خواستم بدونم خوردن داروي تامکسفن الان ميتونه مفيد باشه ؟ و ايا عمل جراحي ميتونه کمک کنه ؟

داروهاي بدن سازي عمدتاْ هورمون هستند و ميتوانند از نظر ظاهري روي بدن اثرات نا مطلوب ايجاد کنند. بزرگ شدن سينه از عوارض هورمون استروژن است و تاموکسيفن که يک ضد استروژن است اثر آن را از بين ميبرد ولي اين حالت با قطع داروهاي هورموني بمرور زمان برطرف ميشود و نياز به جراحي ندارد.

۵ - در مورد کرمهاي ضد اب ميخواستم بپرسم اين نوع کرمها پس با چه پاک ميشوند؟ ايا براي وضو اشکال ندارند؟

اين نوع کرمها البته با آب پاک ميشوند نه اينکه اصلاْ پاک نميشوند ولي کمي در برابر شستشو مقاوم هستند. از نظر وضو مشکلي ندارد ولي از مجتهدي که تقليد ميکني هم سئوال فرماييد .

۶-  آيا له شدن پوست زبان هم ربطي به تخصص شما دارد و به چه علتهايي ممکنه له شدگي زبان تا دوماه وبيشتر طول بکشه چون من نزديک به دو ماه که دور زبونم قرمز وترک ترکي ميشه

بيماريهاي زيادي هستند که باعث زخم و له شدگي مخاط دهان و زبان ميشوند . از جمله بيماريهاي قارچي - ويروسي - بيماريهاي پوست از جمله ليکن پلان و بيماري  تاولي و غيره.. شما بايد به يک متخصص پوست مراجعه کنيد.به احتمال زياد نياز به نمونه برداري داريد.

۷- من دختری ۱۹ ساله هستم حدود ۴ سال است که زگيل دارم به دکتر مراجعه کردم و دارويي به من داد که روي زگيل ها بمالم که اين دارو به صورت آماده وجود نداشت (اسم آنرا نمي دانم)مي خواستم بدانم دارويي هست که بدون نسخه پزشک بتوان تهيه کرد يا نه؟ و هزينه برداشت با ليزر چقدر است؟

داروهاي موضعي و خوراکي براي از بين بردن زگيل وجود دارد و بسته به محل زگيل ميتوان از داروهاي متفاوتي استفاده کرد. هزينه ليزر بسته به مراکز مختلف فرق دارد و تعداد جلسات ليزر نيز در افراد مختلف متفاوت است.

۸- پوست من خشک هست .. يه حالت پوسته پوسته بيشتر پهلوها و ساق پام خيلي خشکه گاهي خارش هم دارم و قرمز ميشم تشخيص دادن يه بيماري ژنتيکي هست الان ۱۸ سال دارم و از لوسيون هاي مختلف استفاده کردم اما راهي هست که پوست من شفاف و يه دست بشه و ديگه اين حالت خشک را نداشته باشد

در افرادي که از نظر ژنتيکي پوست خشک دارند بيماران آتوپي گفته ميشود و در خانواده اين افراد بيماريهايي از قبيل قند خون - حساسيت فصلي - بيماري تيروئيد و آسم ديده ميشود. در اين افراد پوست قادر نيست رطوبت خود را حفظ کند و پوست خشک ميشود بهترين کار مرطوب کردن پوست بطور مرتب روزانه و بخصوص بعد از استحمام است. از لباسهاي نخي استفاده شود و از غذاهايي که باعث تشديد خشکي ميشوند اجتناب کند.

۹- ميشه يکمي هم در مورد قارچ هاي پوستي که در اندام تناسلي به وجود مياد بگيد؟ اگه ميشه عکسي هم از اين قارچها بگذاريد

مهمترين و شايعترين قارچي که در ناحيه تناسلي ديده ميشود کانديدا است که بصورت قرمزي ناحيه و همراه با خارش و ترشحات پنيري است. عفونتهاي ديگري نيز با اين خصوصيت ديده ميشود که علت ميکروبي و پارزايتي دارند ولي ترشحات آنها روشن يا زرد است و بد بو ميباشند. عفونتهاي ميکروبي از جمله اريتراسما نيز در ناحيه تناسلي ايجاد ميشود که قرمزي همراه با خارش است.

۱۰- من ۲۲ سال دارم و داراي يک نوع حساسيت فصلي هستم به اين صورت که در اين فصل از سال دست و پاي من پوست پوستي ميشود

در اين فصل بيشتر حساسيتها بعلت گرده گياهان ايجاد ميشود بهتر است تست حساسيت انجام دهيد و از موادي که به آن حساسيت داريد اجتناب کنيد. خشکي پوست ميتواند حساسيت را تشديد کند از کرمهاي مرطوب کننده استفاده کنيد.

۱۱- روي دست من چندين ماهه که چند دانه قرمز ريز به قطر تقريبي يک ميلي بوجود اومده که نه خارش داره و نه مثل جوش برامده هست و لي مثل حالت جاي برخورد يه چيز تيز ميمونه ولي خوب نميشن

شما نياز به معاينه جهت تشخيص صحيح داريد به يم متخصص پوست مراجعه کنيد.

۱۲- از وبلاگ صد درد لينک شما را گرفتم در پاها ويا لاي انگشتان من اثري از قارچ نيست جواب کشت ترشحات من وجود قارچ رو انکار مي کنه به خاطره همين رفتم دکتر متخصص خون و ايشان گفتند که بايد اين قرص رو بخورم همچنين پس از گرفتن جواب آزمايش فقط گفتند که يک مقدار ترشحات دارم که فکر مي کنند اونا باعث خارش ميشه حالا به نظره شما بايد اون قرصها رو ادامه بدم

بيماري اريتراسما در ناحيه تناسلي - بين انگشتان پا و زير سينه بصورت قرمزي و خارش بوجود مي آيد و نياز نيست که در تمام جاهاي گفته شده بيماري ديده شود. در هر جا بصورت منفرد ميتواند بوجود آيد. چون آزمايش قارچ منفي بوده احتمال اين بيماري بيشتر است. دارو را مصرف کنيد و در صورت عدم بهبودي به يک متخصص پوست مراجعه کنيد.

۱۳- من الان ۲۲ سالمه .از اول دبيرستان تا حالا پوست سرم جوشهاي چرکي ميزنه و خيلي خارش داره دکتر هم که رفتم نتيجه موثري نداشته. لطفا هر چه زودتر جواب مشکلمو بديد.

چون امر فرموديد چشم. جوشهاي چرکي داخل سر ميتواند بعلل ميکروبي بخصوص با ميکروب استافيلوکوک طلائي ايجاد شود که داروي خاص خود را دارد و يا بعلت حساسيت و اضافه شدن عفونت ميکروبي به حساسيت ايجاد شود که درمان ديگري دارد. بهتر است از ضايعه آزمايش کشت ميکروبي انجام گيرد.

۱۴- روي پوست شکمم لکه قهوه اي(مايل به قرمز) رنگي افتاده که روز به روز بزرگتر ميشود و خارش ندارد و رنگش تغيير ميکندخواهشمندم مرا راهنمايي بفرماييد ۲۳ ساله هستم

تينا ورسيکالر يا پيتريازيس ورسيکالر يک عفونت شبه قارچي بوسيله مخمر مالاسزيا فور فور است. اين مخمر روي پوست همه افراد وجود دارد ولي در بعضي افراد فعال ميشود و برنگهاي قرمز - قهوه اي و گاهي سفيد ديده ميشود. درمان موضعي و شامپو مخصوصي دارد . ولي جدا از اين بيماري بيماريهاي ديگري نيز ميتواند علت باشد. به يک متخصص پوست مراجعه فرماييد.

۱۵- داروي لکه جاي جوش

همانگونه که قبلاْ گفتم اين لکه ها بمرور از بين ميروند ولي کرمهاي لايه بردار در از بين رفتن سريعتر آن کمک ميکنند. بهترين درمان پيشگيري است بهتر است جوشها را درمان کنيد.

۱۶- برای درمان گياهی پيسی از کجا اطلاعات کسب کنم؟

با توجه به اينکه درمان داروهاي گياهي هنوز به گستردگي داروهاي شيميائي مطالعه نشده و و بصورت درمان روتين در نيامده پيدا کردن موارد درمان کمي مشکل است ولي در سايتهاي داروهاي گياهي گاهي از داروها در درمان بيماريها از جمله پيسي صحبت شده است. همچنين در کتابهاي دارو شناسي گياهي هم به اين نکات توجه شده است.

۱۷- چند روزه که پيشاني پسر من لکه هاي سفيدي زده است کمي هم برجسته مينمايد شما ميتوانيد حدس بزنيد چه است؟

لکه هاي سفيد و گاهي پوسته پوسته و کمي برجسته تا صاف بيشتر در کودکاني که زمينه ارثي اتوپي دارند ديده ميشود و بعلت خشکي ظاهر ميشود و لي قبلاْ آن را نشانه انگل ميدانستند که صحيح نيست. درمان با کرمهاي مرطوب کننده بطور مرتب حاصل ميشود.

۱۸- soale man rajebe bimariye pisi ast . tarigheye darman be vasileye leizer chegoone ast va hazineye aan cheghadr ast?hamintor ehtemale enteghale verasaty az pedar be farzand cheghadr ast

درمان پيسی با ليزر با ليزرهای ديگر تفاوتی ندارد ولی نوع ليزر متفاوت است و هزينه آن هم بستگی به مرکزی که انتخاب ميکنيد دارد يعنی يک قيمت ثابتی برای ليزر در تمام مراکز وجود ندارد. ولی اين را بدانيد که ليزر هم مانند درمانهای ديگر پيسی قطعی نيست و ميتواند دوباره عود کند. انتقال وراثتی در پيسی بدون پيش بينی است و از قانون مندل تبعيت نميکند ولی کسانی که يکی از والدين دچار پيسی باشند احتمال گرفتن پيسی از افراد عادی بيشتر است و اگر هر دو والدين درگير باشند اين احتمال بيشتر ميشود ولی حتمی نيست.

۱۹- من مي خوام از داروي ريواي ووژن محصول ويواندي استفاده کنم ايا اثرات اين دارو خوب هست يا نه ؟
 بله اين محلول موضعي در درمان ريزش مو و نازکي مو موثر است  
۲۰- در مورد اثراتي که حاملگي و زايمان بر روي پوست خانمها مي گذارد مطالبي بفرمائيد و راه حلهاي کم کردن عوارض آنها را هم تشريح کنيد
در مورد اثرات حاملگي روي پوست مطالب زياد است که بيشتر اين اثرات بدليل تغييرات هورموني ايجاد ميشود اگر مورد يا مواردي را نام ببريد بهتر ميتوان در باره آن بحث کرد

تا بعد حق يارتان

/ 47 نظر / 41 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ady

سلام خسته نباشيد. من خانمي سي ساله هستم كه به دليل بزرگي و سنگيني سينه هايم ماموپلاستي كرده ام .اما حالا باز هم ميبينم كه سينه هايم در حال بزرگ شدن هستند من مشكل موي زائد هم دارم لطفا مرا راهنمائي بفرمائيد

کامبیز

سلام ميخواستم بدانم برای رشد و تقويت ريش و سبيل صورت دارويی وجود دارد ؟ لطفا بيشتر توضيح دهيد .

ثمين

باسلام و آرزوي موفقيت براي شما... روي پاهاي من در قسمت ران و ساق پا محل رويش مو دانه ها قرمز هست .. براي برطرف شدن آنها و صاف شدن پوست پاهايم چكار بايد بكنم .... با كمال تشكر از شما

م

با سلام : زنی 37 ساله هستم از کرج که حدود 7 ماه پیش در ناحیه دو طرف پیشانی و دو طرف صورتم در ناحیه فک ها به شدت به خارش می افتاد و گاهی اوقات در زیر پوستم جوشهای زیر پوستی و قرمز نمایان می شد ، در ضمن پوست صورتم هم به شدت خشک شده و حالت چروکیدگی در آن به وجود می آمد . (باید بگویم که قبلا پوست خشکی داشتم ولی پوستم حساس و جوشی نبود چون از سن نوجوانی از صابون nobacter استفاده می کردم و تمام چربی نوجوانی را می گرفت و به پوستم خیلی می ساخت در ضمن تا الان هم از کرم پودر استفاده نکرده ام و فقط پودر استفاده می کنم با مارک های خیلی خوب . ) احساس کردم پوستم حشک و حساس شده است برای همین رفتم سراغ مارکی که کمترین حساسیت را ایجاد می کند یعنی Roc و کرم Enydrial Extra Emollient را همراه با صابون Enydrial dermatologic pain را استفاده کردم که خیلی خوب و آرامش بخش بود و تا الان که حدود 7 ماه است استفاده کردم ولی حدود 4 -3 هفته است که به صورت شدیدتر برگشته و حالا پوستم هم به خصوص در ناحبه پیشانی غیر خارش پوسته پوسته هم می شود طوری که تمام وقت در حال خاراندن صورتم هستم در ضمن احساس می کنم

مرتضی

با عرض سلام و خسته نباشید اطلاعاتی در مورد محصولات صاف کننده مو می خواستم و اينکه آيا محصولی هست که مو رو به صورت دايم صاف کنه

نویده

با سلام دختری هستم 23 ساله میخواستم بپرسم برای بزرگ شدن سینه از دارو های دارای استروزن میتوان استفاده کرد ؟ مانند HD

رقيه

با سلام و تشكر مي خواستم بپرسم كه من دختري 2 ساله دارم كه موهايش را از ته كوتاه نكرده ام فقط با قيچي مرتب كرده ام آيا كوتاه نكردن از ته تاثيري در رشد و پرپشتي مو در بزرگسالي دارد يا خير؟ سوال ديگرم در خصوص جاي جوشهاي خوب شده در صورت است كه آيا با استفاده از كرم لايه برداري آلفا هيدروكسي اسيد روزي يك بار خوب مي شود يا بايد اول به پزشك مراجعه شود ؟ آيا مصرف نرم كننده براي مو ضرر دارد يا خير؟ يك شامپوي خوب ويتامينه معرفي فرمائيد يا اينكه بايد چه خصوصياتي داشته باشد؟ با تشكر

NEDA

سلام و خسته نباشيد.من دختری ۲۴ ساله هستم و به دليل تغییر وزن دچار ترکهای پوستی شدم.راه چاره چيست؟

احمد

با سلام و تشكر پسري 17 ساله هستم و مشكل كم مويي صورت دارم در اطراف دهان و زير چانه مو رشد كرده اما روي صورتم بسيار كم است

نیلوفر

سلام من دختری ۲۵ ساله هستم و از اينکه صورتم يکنواخت نيست احساس ياس و نوميدی می کنم نصف صورتم قهوه ای و نصف ديگر آن زرد رنگ است چرا نمی دانم ۷ سالی هست که اينطوری شده چکار کنم لطفاْ آقای دکتر آدرسی که بشه مستقيما با شما تماس برقرار کرد بيان بنماييد